הרב סתיו: "אם הפרטים יתגלו – הארץ תרעד"

יו"ר ארגון רבני 'צהר' בתגובה לתחקיר 'ידיעות אחרונות': "כבר שנים אנחנו מתריעים על זה. זה רק קצה הקרחון" {סערת הבד"צ}

סערת רישום הנישואים בבד"צ: ממצאי התחקיר שפורסם אמש ב'ידיעות אחרונות ממשיכים לעורר סערה בעולם הרבנות בכלל ובקרב רבני ארגון 'צהר' בפרט. בארגון רואים עצמן נרדפים ע"י הרבנות מטעמים פןליטיים, והנאמר בתחקיר חיזק את תחושה זו.

"פקחים במחלקת רישום הנישואים אומרים שאם הפרטים ייצאו החוצה, הארץ תרעד…הרישום ב'צהר' פי-כמה וכמה יותר מוקפד ומדוייק, יותר מכל רבנות או בד"ץ, והם יודעים את זה. שתבדוק היטב מה קורה בבד"צים. אחר כך שיבואו אלינו, אמר הרב דוד סתיו בראיון לYNET.

לטענתו, הדברים היו ידועים לו מזה זמן רב. "כבר שנים אנחנו מתריעים על זה, כולם יודעים את זה. במשרד הדתות לא יכולים להגיד שהם מופתעים. הנחת העבודה ברבנות, וזה מופיע בפרוטוקולים של מועצת הרבנות, הייתה תמיד שמי שבא להתחתן בבד"ץ, אלה חרדים ותלמידי ישיבות, ואלה – ברור שהם בסדר וכשרים להינשא.

אבל כל הבירוקרטיה מתייתרת, כביכול, כשמדובר בחרדים. הרבנים טרחו כל הזמן להסביר שדווקא אצלנו צריכים בדיקות וחקירות רציניות, כי הן נועדו לחילונים, ואלה מתחתנים אצלנו. מה שהם שכחו זה שגם הציבור החרדי ענק. יש בו עשרות-אלפי בעלי תשובה, והרבה אנשים מבחוץ שבאים להירשם, כי זה נוח".

הרב סתיו מוסיף: "מה שקורה שם זה לא 'רישום ידידותי,' אלא חפיפניקי ומרושל, שלא בודק שום מסמך ולא מכיר שום רב.

מי הסמיך אותו? מי אישר אותו? הנהלים האלה בכלל לא קיימים מבחינתם. כל 'רבלך' יכול לערוך חופות, עם או בלי הסמכה, עם או בלי בדיקה. כל רב עיר יכול לספר על ים של טעויות שהרבנים האלה עושים בגלל שהם לא מוכשרים לזה".

לביום הוא אומר: אנחנו מאוד שמחים לעבוד עם הרבנות הראשית, ורואים את עצמנו כבאי-כוחה…אצלנו הרבנות היא באמת הרושמת, היא הבודקת, היא עושה הכל. אבל בבד"צים הרבנות לא עושה כלום – רק סומכת עליהם, ומאשרת את כל התיקים בלי לבדוק כלום. חותמת גומי".

בנין זופניק בו שוכנים משרדי הבד"צ
בנין זופניק בו שוכנים משרדי הבד"צ

כזכור, אמש פורסם כי בעוד ברבנות הראשית מעדיפים להיאבק ברשמי הנישואין של 'צהר' בטענות שונות בדבר "התנהלות רפורמית" של רבני הארגון, התנהלות שמכניסה – לטענת הרבנות – את הנישואים האזרחיים לישראל בדרך האחורית. אולם תחקיר שהתפרסם בעיתון 'ידיעות אחרונות' מגלה כי ההתנהלות הבעייתית באמת מתקיימת דווקא ב…משרדי בד"צ 'העדה החרדית' בירושלים.

ע"פ התחקיר, הבד"צ מאפשר להירשם לנישואין דרכו – ללא כל אימות ממשי של הפרטים אותם מוסרים בני הזוג המבקשים להינשא.

אריאלה שטרנבוך, העיתונאית שחתומה על התחקיר, מספרת בתחילתו כי הפרצה מאפשרת לזוגות רבים שחוששים מהבירוקרטיה והבירורים ברבנות – לעבור ב"מסלול הירוק" של הבד"צ. כך לדוגמא סיפר א' שהתחתן לפני כחודשיים: "אני ממשפחה דתית אבל אשתי עולה חדשה מארצות־הברית…כשהגענו לרבנות להירשם אמרו לנו שנצטרך להוכיח את יהדותה. ביקשו תעודת נישואים, אישור של רב שהם מכירים מארצות־הברית ועוד שלל הוכחות. כשסיפרתי את זה לחבר, הוא אמר לי: 'אתה משוגע? לכו להירשם אצל החרדים, זו ממש שכונה מה שהולך שם. ואכן, הגענו לשם ותוך חמש דקות קיבלנו אישור נישואים, בלי חקירות ובלי הצקות".

כדי לאמת את הדברים נרשמה שטרנבוך באופן פקטיבי עם בחור ישיבה לנישואין (לצרכי התחקיר בלבד). הרשם, שגילה עירנות ותהה על חוסר האותנטיות של אישור הרווקות של הבחור, לא הבחין כלל בפקטיביות של אישור מדריכת הכלות של הכתבת. בנוסף כשנשאלו על שמו של הרב שיחתן אותם קיבל הרשם את הדברים למרות שהיה מדובר בשם אקראי ולא מאומת שנשלף מהמותן.

אחרי שהוסבר להם מה עוד הם נדרשים לעשות כדי להשלים את הרישום (להביא אחרי החתונה את שמות העדים וכיו"ב) התקיים הדו-שיח הבא: "החתן והכלה": אנחנו לא צריכים אישור לרב שמקדש אותנו שנרשמנו? אישור שהוא יכול לחתן אותנו?

הרשם: "לא צריכים כלום…הנה, יש לך קבלה ששילמת".

"החתן והכלה": "זה כבר אישור להתחתן?".

הרשם: "כן".

בוידאו: הצצה לאמצעים הבעייתים שמפעילה הרבנות במאבקה ב'צהר'

(באדיבות רשת)

מבד"ץ העדה החרדית נמסר בתגובה: "הרישום נעשה על ידנו בהתאם לרישיון מהמשרד לשירותי דת וכך גם התעודה שאנו מנפיקים. טרם מתן התעודה אנו עורכים את כל הבירורים הנדרשים בהתאם להנחיות המשרד לשירותי דת… איננו בודקים את הבאים בשערנו, ואנו מקפידים על מתן שירות ראוי ומקצועי לכל הבאים בשערנו. אשר לשאלתכם בעניין הזוג שנשלח על ידכם, נציין כי הכתובה שקיבל אותו זוג הינה טופס ריק. כתובה זו יש להעביר לרב מסדר הקידושין על מנת שהוא ימלא ויחתום. הטופס ללא חתימת רב מסדר הקידושין נעדר כל תוקף או משמעות. נציין גם אישור הנישואים היחיד הינו אישור נישואים של המשרד לשירותי דת שאותו מקבלים רק לאחר סיום תהליך הבדיקות הנדרשות".

מהמשרד לשירותי דת, האחראי גם על הרבנות, נמסר בתגובה: "אנחנו ממאנים להאמין שכך הדבר. נשמח אם הממצאים יועברו לרשותנו בהקדם, והעניין ייבדק מיד".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.