הרב סתיו מגיב: לא צריך לקנא בחרדים – יש מספיק לומדי תורה בציונות הדתית

"אני רואה את הדברים בחומרה רבה, כיוון שזו הוצאת שם רע על ציבור", הגיב הרב סתיו. "משפחה ממוצעת בציבור הדתי לאומי עוזרים להחזיק הרבה ישיבות ולא ראוי לציבור כזה שנושא על כתפיו את עולם התורה שלו וחלק מעולם התורה החרדי שממומנים על ידי הציבור שלנו, לבוא וככה להוציא דיבה רעה על ציבור שלם?

בעקבות נאום התוכחה של הרב נריה שהציב מראה מול הציונות הדתית, הרב דוד סתיו, ראש ארגון רבני 'צהר', דוחה בתוקף את דבריו של ראש הישיבה.

כזכור, הרב יצחק נריה, ראש ישיבת תורה בציון ויו"ר קרן "אחד לאחד" נשא נאום תוכחה בועידת ירושלים של 'בשבע' ותקף בלשון חדה את ההתפרקות בציבור הדתי לאומי:"קחו נא את שתי הישיבות הגבוהות הכי גדולות בציבור שלנו, מרכז הרב והר המור. הוסיפו אליהם את ישיבת ההסדר הכי גדולה כיום, בשדרות, כמה התחילו שם שיעור א'? ביחד? אולי 200. בישיבת חברון גבעת מרדכי לבד! יש 1200 בחורים מהם כ 250  בשיעור א'. כיום בשנת תשע"ו עלינו לצעוק כפי שצעק הרב צבי יהודה זצ"ל: לא איפה ׳שכם׳ שלנו אלא איפה ה'חברון' שלנו? זעק הרב נריה.

"אני רואה את הדברים בחומרה רבה, כיוון שזו הוצאת שם רע על ציבור", הגיב הרב סתיו. "תמיד אנחנו רוצים לשפר דברים בציבור שלנו, כמו בכל קבוצה וקבוצה, אבל הקביעות הגורפות בגנותו של ציבור הן רחוקות מלשקף את המציאות ואת ההבנה היסטורית של התהליכים שבהם נמצא הציבור הזה, כמו כל עם ישראל, וגם הבעת רגשי נחיתות שאנחנו לא ראויים להם".

 

הרב סתיו עבר להבהיר את עמדתו והביא דוגמאות עולם התורה באירופה "לפני מלחמת העולם השנייה היה עולם תורה שבכל מזרח אירופה המהוללת והמפוארת היו כמה אלפים בודדים של תלמידי ישיבות. בכל ליטא לא היו יותר מ-300-400 בחורי ישיבות, וכאן ברוך ה' אחרי המלחמה הוקם שור שלם של תורה. אז בחלק מהחברות החרדיות הפכו את 'חברת הלומדים' לאידיאל שבו הופכים את כולם ללומדי תורה כל היום. אנחנו אף פעם לא חשבנו כך ולא האמנו בזה כי גם חכמי התורה מכל הגוונים לא חשבו כך לאורך כל הדורות, ראה את יהדות ארה"ב של היום שבה לצד אלפי בני ישיבות יש בה מאות אלפים שהולכים לעבוד".

 

הרב סתיו טען בדבריו כי "בציונות הדתית, דווקא על רקע המספרים שהוזכרו, הציונות הדתית נמצאת במקום מצוין. אלפי אברכים ומאות רבנים לציבור של קרוב למיליון נפש, וכאילו אין תורה אצלנו ואנחנו צריכים להתקנא באחרים וכאילו כל הישגי התורה של הציונות הדתית נמחקים כאילו לא היו. יש כאן גם טעות היסטורית. מעולם לא היה טוב יותר גם בציונות הדתית וגם בעם ישראל. אנחנו לא רוצים חברה שכולם בה הולכים ללמוד תורה, לא מפני שאנחנו לא רוצים לומדי תורה. אנחנו רוצים שילמדו תורה, אבל גם שילכו לעבוד, שילכו לצבא ושיקימו מדינה".

הרב סתיו עבר לתקוף את הרב נריה וטען כי משפחה ממוצעת בציבור הדתי לאומי עוזרים להחזיק הרבה ישיבות ולא ראוי לציבור כזה שנושא על כתפיו את עולם התורה שלו וחלק מעולם התורה החרדי שממומנים על ידי הציבור שלנו, לבוא וככה להוציא דיבה רעה על ציבור שלם? לא שמענו כך, לא מהרצי"ה, לא מהרב אברום שפירא ולא מהרב נריה שחיו בתקופה שבאמת לא היו בה ישיבות וכוללים של הציונות הדתית, אז היום, כשיש כל כך הרבה מפעלים של תורה לדבר כך? שנים רבות לא זכינו לרנסנס כזה של עולם הישיבות בציונות הדתית. נדמה לי שהוצאת דיבת הציבור רעה זה לא ראוי ולא נכון".

 

על הטענות של הרב נריה כאילו ישרק 200 נרשמים לשיעור א' בציונות הדתית  בעוד בישיבת חברון לבדה המספר גדול לאין ערוך, הדברים אומרים דרשני. "אני לא מבין את הטיעון. יש למעלה 1700 בחורים שמתחילים ישיבות הסדר וישיבות גבוהות. זה מתקרב לאלפיים בחורים שמתחילים שנה א'. זה מצוין ונפלא. כמה בחורים נכנסו לשנה א' באירופה? האם העובדה שבחברה אחרת החליטו שכולם צריכים להיכנס לשיעור א' זה אומר שצריך לכופף את הראש? ממי צריך להתבייש? כי מישהו המציא אידיאל שבו שכולם צריכים להיות בבית המדרש, גם אם הוא מתבטל או מקלף תפוחי אדמה? שוחחתי פעם עם ראש ישיבה חרדי חשוב ושאלתי אותו 'אבל אתה יודע שאתה מחזיק בישיבה בחורים שלא לומדים כלום', והוא אמר לי שהוא מעדיף שיקלפו תפוחי אדמה ובלבד שלא יתגייסו לצבא, אז אני צריך להתבייש בכך שאנחנו אומרים שמי שיכול ללמוד ילמד ומי שיכול ללכת לצבא ילך לצבא? אנחנו שמחים במצוות ההליכה לצבא. שמחים בהליכה לצבא ובהליכה לישיבה. אין לי שום נחיתות מול ישיבת חברון".

 

"נכון שבפוליטיקה שלנו אנחנו לא מכריזים על הקמת מועצת גדולים כזו או אחרת שכאילו מתייעצים בהם ובסוף עושים מה שהפוליטיקאים רוצים. אנחנו לא עושים את ההצגות הללו כי אנחנו חושבים שהרבנים שלנו לא צריכים לעסוק בפוליטיקה אלא  בדבר ה', וגם על זה אנחנו שמחים מאוד. זה לא אומר שאין כבוד לתורה ולרבנים בציבור שלנו. יש לנו ציבור מלא הערכה לעולם התורה ולרבנים".

 

 

הרב סתיו ציין כי גבירי הציונות הדתית מחזיקים מוסדות ומפעלי תורה חרדיים "אנחנו יודעים להעריך תורה בעולם החרדי ולא עורכים הבדלה בין מגזרים. גבירים שלנו מחזיקים את שוטנשטיין ואת מאורות הדף היומי אנחנו שמחים בכך. שלא כמו קבוצות אחרות, אנחנו לא עושים הבחנה בין תורה לתורה וכל מי שמקדש שם שמיים בתורה אנחנו מברכים על כך ואנחנו רוצים לחזק אותו. אם צריך לחזק אותם שיתרמו גם לציונות הדתית צריך לעשות זאת אבל אי אפשר להוכיח את כלל הציבור הדתי לאומי כמי שאינו אוהב תורה ומכבד תורה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.