הרב עמאר בחוץ? היועץ המשפטי: 'חוק עמאר' אינו ישים

אחרי הסאגה הבלתי נגמרת בבחירות לרבנות הראשית, הבוקר טורף יועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון, את הקלפים: ינון פרסם הבוקר (ב') חוות דעת משפטית לפיה, לא ניתן להחיל את חוק עמאר במידה ויאושר בכנסת על הבחירות הקרובות לרבנות הראשית, שצפויות להיערך בקרוב.

משמעות הדברים היא שבמידה וחוות הדעת של היועץ המשפטי לכנסת תתקבל, הרב הספרדי הראשי שלמה עמאר לא יוכל להתמודד לכהונה נוספת בתפקיד.

על פי חוות הדעת של היועץ המשפטי, הליך הבחירה של הרבנים הראשיים כבר החל, לדוגמא בשבוע שעבר, בחרה הכנסת את נציגיה לגוף הבוחר. בגלל שהליך הבחירות כבר החל לא ניתן לשנות את כללי המשחק באמצע.

כזכור, על פי הצעת החוק, אותה יזם ח"כ אברהם מיכאלי מש"ס, יוכל רב ראשי מכהן להתמודד לכהונה נוספת בתפקיד, כאשר מטרת הצעת החוק היא להבטיח כהונה שנייה לרב עמאר.

היועץ המשפטי ינון ניגש לבחון את הסוגייה לאחר שחבר הכנסת איתן כבל פנה אליו בבקשה לבדוק את החוק. בחוות דעתו כותב היועץ המשפטי של הכנסת כי "יש להסתכל על הליך הבחירות לרבנים הראשיים כמקשה אחת, כך שמרגע שהחל הליך הבחירות לא ניתן עוד לשנות את מכלול הוראות חוק החלות על הליך זה, בין אם הן נוגעות להרכב האסיפה הבוחרת, ובין אם הן נוגעות לתנאי הסף להצעת מועמדים. במיוחד נכונים הדברים, כיוון שהשינוי המבוקש בתנאי הכשירות של המועמדים לרב ראשי גורר מאליו גם שינוי באופן הרכבת האסיפה הבוחרת ובהרכב ועדת הבחירות".

בסוף חוות הדעת כותב ינון כי "בעיתוי הנוכחי אני רואה קושי, בוודאי במישור של המצב המשפטי הראוי, בהחלת ההסדרים המתחייבים בהצעת החוק שבנידון על הבחירות הקרובות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.