הרב שטרן מסכם שנה: "אני לא יכול לכפות עצמי על הציבור החרדי" (וידאו)

רבה של ירושלים הרב אריה שטרן העניק ראיון ליוני קדם בו הוא מדבר על הקשר בין הציבור החרדי לציבור הדתי: (זה אחד הנושאים החשובים בעיני, לקרב בין בני תורה מהציבור הדתי-לאומי) על חילולי השבת בירושלים: (אני מצר על כל חילול שבת שנעשה כאן בכל מקום, רב לא יכול להיות רב אם אינו מרגיש את הצער הגדול על חילול שבת) אך מבהיר כי יש "רשות" לפתוח בשבת 'בתי בידור ושעשועים' ו'בתי אוכל',מסעדות שלפי החוק יש להם רשות לפעול בשבת עם הגבלות מסוימות

השנה הנוכחית הייתה סוערת במיוחד עבור הגאון רבי אריה שטרן, שנבחר בתום מערכת בחירות צמודה לרבה של ירושלים.

בתחילת השנה הרב נבחר לרבה האשכנזי של ירושלים יחד עם הגאון רבי שלמה משה עמאר, הרב הצהיר כשנבחר כי יהיה 'הרב של כולם' ללא הבדלי עדות, זרמים.
[vimeo 138643398 w=500 h=282]

שטרן from Kooker on Vimeo.

רבה של ירושלים פותח ומדבר על הקשר בין הציבור החרדי לציבור הדתי שהלך והתעמק במהלך השנים האחרונות, " יש קשרים שנעשו בעיקר בין הציבור החרדי לציבור הדתי-לאומי, זה אחד הנושאים החשובים בעיני, לקרב בין בני תורה מהציבור הדתי-לאומי, שאני בא מתוכו לבין בני הציבור החרדי, הקירוב בתורה הוא הקירוב הטוב ביותר שנעשה וכבר נעשו כמה דברים מאוד מוצלחים. מאידך גיסא גם בין הציבור החילוני אני חושב שנעשו כמה דברים שהראו שהרב שך גם להם, הדברים הללו עוד יימשכו ובעזרת ה' גם יתנו פירות ותוצאות מעשיות".

הציבור החרדי הולך וגודל בבירה, מלבד  תושבי מזרח העיר ירושלים – הציבור החרדי הוא כמעט רוב בעיר ירושלים, למרות העובדה הרב שטרן נעדר  מאירועים של הציבור החרדי בירושלים שכאמור, הוא כמעט רוב, האם הרב מתכוון לבקר יותר אצל הציבור החרדי? שאלנו, האם נראה קירוב לבבות בין הציבור החרדי לציבור הדתי-לאומי בירושלים? "הנושא הזה הוא נושא רגיש ולא קל", הוא משיב, "אני לא יכול לכפות את עצמי על ציבור, אבל כמו שהזכרתי נעשו מס' מפגשים בין תלמידי חכמים מכל המגזרים, לומדי תורה אמיתים, זה נעשה מתוך אהבה, הייתי בהרבה שמחות של הציבור החרדי, הזמינו אותי וראו בכבוד את השותפות שלי איתם, וכך גם אני ראיתי את זה.

הרב שטרן מדבר בראיון על סערת בתי העסק הפתוחים בשבת בירושלים, "אני מצר ויותר מכך על כל חילול שבת שנעשה כאן בכל מקום, רב לא יכול להיות רב אם אינו מרגיש את הצער הגדול על חילול שבת בכל מקום שהוא ואין זה משנה אם זה בשכונה חרדית או לא, הבעיה היא שיש כאן ציבור חילוני בעיר שמושכים ולוחצים לכיוון של חילול שבת, אמנם ההלכה לא עושה עליהם רושם גדול, אך יש את חוק העזר למנוחה בשבת, החוק אומר שבתי עסק ומסחר לא ייפתחו בשבת, וזה דבר מוחלט על פי החוק וצריך לאכוף את זה.

לעומת זאת, הרב שטרן מסכים כי  יש "רשות" לפתוח בשבת 'בתי בידור ושעשועים' ו'בתי אוכל', דהיינו מסעדות  שלפי החוק יש להם רשות לפעול בשבת עם הגבלות מסוימות, ודעתי היא, וכך גם אמרתי לראש העיר, שצריך לפחות לאכוף את ההגבלות שבחוק, כגון שגם אם מסעדה פתוחה בשבת אזי האוכל צריך להיות מוגש בתוך המסעדה ולא מחוצה לה.

"אין הבדל בין חילול שבת ברח' בר-אילן לבין חילול שבת ברח' הפלמ"ח. לצערינו הרב לא כל היהודים הם שומרי שבת, אנחנו צריכים לדאוג לקרב יהודים לתורה ולאמונה ולמצוות כדי שירצו פחות ופחות לחלל שבת,

לסיום, לקראת השנה החדשה, הרב שטרן קורא להביא לקירוב לבבות בין כולם, "אני גר באיזור שהוא לא חילוני לגמרי ולא דתי לגמרי אלא איזור משותף, צריך שיהודי חילוני ירגיש לא בנוח כשהוא נוסע בשבת, להביא לקירוב לבבות מתוך הרגשה משותפת ואמיתית ולהסביר באופן רגשי על חשיבות שמירת התורה והמצוות, וקירוב לבבות הוא גם דבר חשוב בפני עצמו, ולזה צריך לשאוף ולהגיע, לקירוב לבבות ולאחדות".

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. טוב שתקנתם את הכותרת, אבל לאור החומרה של הפשע שלכם בכותרת הקודמת ראוי גם לכתוב התנצלות ועדיין יש פה הוצאת שם רע שאין עליה מחילה

    ערב ראש השנה |
    הגב