הרב שמואל אליהו תוקע סכין בציבור הסרוג: רוצה לבטל את היתר המכירה

חובשי הכיפות הסרוגות בהלם: הרב שמואל אליהו, רבה של צפת המתמודד על תפקיד הרב הראשי הספרדי, הבטיח בשבועות האחרונים לח"כים ולאישי ציבור חרדיים כי אם ייבחר יבטל את היתר מכירת הקרקעות לגויים בשנת שמיטה. המשמעות: שבירת כלים מול חובשי הכיפות הסרוגות, הקהל הטבעי של הרב שמואל אליהו, שאחד הדברים הכי חשובים להם בהרצת רב מטעמם לרבנות הראשית – הוא לקיים את "היתר המכירה" שהותר על  פי רוב רבניהם ונאסר בדורות האחרונים על ידי הרבנים החרדיים.
בציבור החילוני כבר הביעו חשש כי אם אכן ייבחר הרב אליהו ויממש את הבטחתו הזו, עשוי הדבר להוביל ל"עלייה במחירי הפירות והירקות ולפגיעה בחקלאים".

כידוע, "היתר המכירה" הוא פתרון הלכתי שיזם הרב קוק, שכיהן כרב הראשי הראשון בארץ ישראל, אך להיתר הזה התנגדו הלכתית גדולי הדורות האחרונים.
גורם ביהדות התורה אמר ל'מעריב' כי בסיעה קיימת "נטייה טבעית" לתמוך ברב אליהו בעקבות דבריו בנושא השמיטה.

למרות זאת, הגורם הדגיש כי "הכל פתוח, וקודם כל אנו צריכים לברר מה סיכוייו של הרב אליהו לזכות בתפקיד ולראות במי תומכת ש"ס – ברב אברהם יוסף, שלו אנו מתנגדים, או ברב יצחק יוסף".
הרב אליהו אמר בתגבה ל'מעריב' כי "אני משתדל ללכת לפי פסיקתו של אבי זצ"ל, הרב מרדכי אליהו, שכמו כל הרבנים הראשיים קיים 'היתר מכירה', אף שהוא שאף לצמצם את השימוש בו".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.