בזכות שקדי חברת אל על לא חיללה שבת – סיקור מיוחד וגלריה מהכותל

אירוע מיוחד ומסכם נערך לכבודו של אלוף (מיל) אליעזר שקדי לרגל פרישתו כמנכ"ל חברת אל על. בין המשתתפים חברי ועדת הרבנים לענייני השבת, ח"כ הרב ישראל אייכלר, הרב יעקב גוטרמן ראש עיריית מודיעין עילית, סוכני נסיעות פעילים בציבור החרדי, רבה של אל-על הרב יוחנן חיות ועסקני ציבור שעמדו בקשר עם מנכ"ל אל על. הדוברים במפגש העלו על נס את תרומתו הגדולה של מר שקדי להידוק היחסים בין הציבור החרדי וחברת אל-על.

הרב שמואל רבינוביץ, רב הכותל והמקומות הקדושים, סיפר על ההיכרות שהחלה עוד בתקופה בה שימש שקדי כמפקד חיל אוויר. ביוזמתו הונהג, שכל המשרתים בחיל אוויר יעשו ביקורי עומק בכותל, ביקורים שתרמו רבות להעמקת הזהות היהודית. יוזמה זו המשיכה גם כאשר מר שקדי מונה למנכ"ל אל על ובמסגרת זו ביקרו אלפים מעובדי החברה בירושלים ובכותל המערבי. הרב רבינוביץ, שהעיד על עצמו כי הוא מקפיד תמיד לטוס אך ורק באל על, אמר עוד בדבריו, כי "אל על היא החברה שמחברת הכי הרבה אנשים לאבינו שבשמים". בפניה ישירה למר שקדי אמר "כולנו מרגישים חובה להוקיר ולהעריך על השנים שניווטת את אל על. תרמת באישיותך ובהובלתך בחכמה ובמתינות למיצוב את אל על כחברת תעופה יהודית היחידה בעולם".

ח"כ הרב ישראל אייכלר ציין בסיפוק את מחויבותה של אל על לשמירת השבת כפי שבאה לידי ביטוי בהקפדה יתירה בתקופת כהונתו כמנכ"ל החברה. "יותר מששמרה אל על על השבת – שמרה השבת על אל על. ואכן, כל יהודי באשר הוא הטס באל על מרגיש בבית". הדובר שיבח את מנכ"ל אל על באשר ליחס החיובי שגילה והפגין קבל עם ועולם כלפי ערכי המסורת היהודית. "היו תקופות שיהודים שומרי תו"מ לא הרגישו באל על בבית. שקדי היה זה שהביא לשינוי דראסטי בהתייחסות לנוסע החרדי. היחס החיובי לנוסע הדתי מצדיק את הקרדיט הרב שיש לאל על בקרב הציבור החרדי".
דברים בשם ועדת הרבנים לענייני השבת השמיע הרב יצחק גולדקנופף, מרכז הוועדה. בדבריו העלה על נס את העמידה האיתנה בנושא השבת. "אנחנו מעריכים מאוד את העבודה שעשית באל על ביחס לשבת. עם הפרטת החברה היה חשש, שאל על תפרוץ את חומת השבת. בהנהגתך אל על נקשרה לשבת ויישמה את המחויבות שלה בהקשר זה". בהמשך דבריו סיפר על מפגש שקיים עם מר שקדי בביתו בכניסתו לתפקיד "גילית והערכתי מאוד את עמדתך החיובית באשר לשמירת השבת באל על". בדבריו הביע תקווה, כי המנכ"ל הנכנס דוד מימון "שנוטל את שרביט הניהול", אשר ערכי היהדות אינם זרים לו, ימשיך בהקפדה על שמירת שבת. אירוע נכחו גם חברי וועדת הרבנים הרב צבי אודסר והרב אמיר קריספל.

דברי סיום השמיע מנכ"ל אל על אליעזר שקדי. בדבריו הביע הערכה רבה לשיתוף הפעולה עם ראשי ומנהיגי הציבור החרדי. באוזני הנוכחים סקר את היוזמות השונות שיזם ויישם, שאינם שייכים, לכאורה, ישירות לעולם התעופה. בין אלה הזכיר במרכז את היוזמה לכתיבת "ספר תורה אל על לאחדות ישראל". מר שקדי סיפר, כי האותיות בספר, שכתיבתו הושלמה בחג השבועות האחרון, נכתבו ע"י גדולי התורה בארץ ובעולם, ראשי קהילות ונבחרי ציבור, אנשי בטחון ובראשם הרמטכ"ל, חתני פרס נובל יהודיים ואלפים רבים מחברי מועדון הנוסע המתמיד של אל על. "את כתיבת האותיות בפועל קיימנו באתרים משמעותיים בתולדות עמנו ובהם הכותל המערבי ע"י משחררי הכותל במלחמת ששת הימים, בוילה ואנזה בברלין בחדר בה נחתמה ע"י ראשי הנאצים תכנית הפתרון הסופי, במחנה אושוויץ ובירקנאו, על החומה הסינית, בקרמלין, בבית הכנסת בטולוז ועוד. אין לי ספק, כי ספר תורה זה חיבר את כל בני דורנו לספר התורה. בעוד מאות שנים, כאשר בני הדור הנוכחי שוב לא יהיו בעולם – ספר התורה יישאר לעד ולנצח נצחים". את מפגשיו עם גדולי התורה אדמו"רים, רבנים, ראשי ישיבות ואישי תורה הגדיר כ"אחת הזכויות הגדולות", שנפלו בחלקו בתפקידו כמנכ"ל אל על.

עוד הדגיש על ענין קירוב לבבות: "אני מאמין גדול בקירוב לבבות. לפני 70 שנה רבים מבני משפחותינו הושמדו בתאי הגזים. אם לא נשכיל למצוא את הדרך לחיות יחד – שוב נגיע, חלילה, לאותה סכנה".

צפו בגלריה
באדיבות המצלם

שקדי אייכלר רבינוביץ  (4)

שקדי אייכלר רבינוביץ  (1)

שקדי אייכלר רבינוביץ  (2)

שקדי אייכלר רבינוביץ  (3)

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.