הרב שמתעקש שהנר ישאר דולק – ראיון מיוחד

בעידן המודרני בו הטכנולוגיה משמשת ככלי מרכזי בחיים השוטפים ובאמצעותה ניתן להגיע לכל בית בעולם השימוש בפלטפורמה הזאת למטרות חיוביות הינו הכרחי ורצוי ביותר.

ארגונים רבים המתעסקים בקירוב רחוקים ובעולם התשובה מצאו לנכון להשתמש במדיה כערוץ משמעותי ליצירת קשר בסיסי ראשוני ובניית תשתיות בממדים רחבי היקף. תשתיות שיקלפו את השכבות הרבות ויובילו בהמשך לסמנירים וסופי שבוע, ומשם והילך קצרה הדרך למסגרות מתאימות לבעלי תשובה ולשינוי מוחלט המלווה בד"כ בקבלת עול תורה ומצוות על כל המשתמע מכך.

אנחנו מכירים את הערוץ המדהים של ארגון הידברות שמגיע למאות אלפי בתי אב בישראל מדי יום ונוטע זרעים, אתר האינטרנט שלהם שנותן מענה זהה אך אישי יותר עם אפשרות לקבלת יעוץ אישי ודיסקרטי דבר הנצרך מאוד בקרב בעלי תשובה הנמצאים בתחילת הדרך, האתר הנפלא של ארגון ערכים, אתר האינטרנט המושקע של ארגון 'אחינו' הפונה לנוער חילוני, וכן האתר המפורסם של אש התורה ועוד.

כבר שנה שהרב יצחק קוסובסקי – איש חינוך בקהילה היהודית במוסקבה ור"מ לשעבר בישיבת דרכי שלום, שוקד על הקמת קהילת נוער עבור נערים ונערות חרדים שנשרו מהמסגרת, באמצעות אתר אינטרנט מושקע במיוחד שעלותו נאמדת בעשרות אלפי שקלים ושמטרתו לאחד קהילה מגבשת ותומכת שחברים בה אלפי בני נוער שיתמכו אחד בשני ויבנו באמצעות הקשר הרציף עם הקהילה את עתידם מחדש.

את הרעיון שאב הרב קוסובסקי מעולם התשובה והחליט ליישם אותו גם בקרב נוער חרדי שלא נמצא במסגרת תורנית מתוך הבנה שאלו נמצאים שם בכל אופן.

לפני מספר שבועות קהילת הנר דולק יצאה לדרכה בעידודם של אנשי חינוך רבים ולאחר ביקוש עצום מבני הנוער עצמם, וזכתה להצלחה מסחררת. בשיחה עם הרב קוסובסקי הוא מספר לנו על אלפי גלישות, לצד חברים רבים שנרשמו לקהילה ונהנים מהאתר העשיר שמשמש בשלב זה כמרכז העצבים של הקהילה.

"נערים ונערות מכל החוגים במגזר החרדי פונים אלו בשאלות ובהתחבטויות קשות מנשוא וזוכים לקבל אצלינו אוזן קשבת ותשובות מקצועיות ויעילות. עיקר המשיכה לאתר נובעת מהצורך האדיר של נער או נערה שמתמודדים עם מיטב הקשיים שהדור של היום מציע להתייעץ עם מישהו מוסמך ואמין שלנגד עיניו עומדת טובתם בלבד מחד והקושי שבחשיפה פיזית מאידך. ואת המענה הזה נותן להם האתר ע"י האפשרות לשתף אותנו הכל באופן וירטואלי ולהישאר אנונימי לחלוטין."

מי בעצם עומד מאחורי הכל?

"סייעתא דשמיא עצומה. התחלתי לבד וברוך השם הצטרפו אלי במהלך הדרך עשרות מתנדבים טובי לב שהנושא כואב לליבם ומקדישים מהידע המקצועי שלהם להצלחת הפרוייקט. כמו"כ אני נעזר רבות באתרי האינטרנט של ארגון 'אחינו', וברבנים הצדיקים שעומדים שם מאחורי הקלעים ועושים מלאכת קודש בקרב בני נוער חילוני. קבלתי ואני מקבל פניות מכל עבר, אנשים שרוצים להצטרף למערך ההתנדבות, אנשים שמבינים שמדובר בהצלת נפשות פשוטו כמשמעו."

איך בני הנוער עצמם הגיבו לרעיון?

"התייעצתי עם בני נוער רבים בטרם הוצאתי את הפרוייקט לפועל, הייתי אומר שהפידבקים שקבלתי מהם נתנו משקל עצום להחלטה לצאת לדרך. אני מקבל מהם היום מכתבי תודה והערכה, והצלחתו של האתר מוכיחה למעלה מכל ספק שהמהלך היה הכרחי ורצוי ביותר."

מהו היעד המרכזי מבחינתכם?

"ראשית כל לשמר את הנר דולק ולגרום לשלהבת שתהא עולה מאליה. לבנות תשתיות ובסיס להמשך הדרך בדומה להצלחה בעולם התשובה. שאיפתינו לתת לכל אחד ואחת בעז"ה את הכלים הנכונים שיעזרו להם לבנות את עתידם הרוחני והגשמי, ולעזור כמובן למי שרק אפשר להשתלב מחדש בישיבה, בסמינר או בכל מסגרת תורנית מתאימה אחרת.

ברשותכם אני רוצה לנצל את הראיון הזה ואת החשיפה העצומה לה זוכה אתר "קוקר" הפופולרי כדי לקרוא לציבור הקוראים לבוא ולתת לנו כתף אם זה באמצעות התנדבות במגוון תחומים, ואם זה בכל דרך אפשרית. "כל המציל נפש אחת מישראל כאילו קיים עולם מלא". אני מזמין אתכם להיכנס לאתר שלנו בכתובת www.hanerdolek.org ולהצטרף למעגל התומכים של הקהילה. אנחנו זקוקים למשפחות חמות שיארחו חברי קהילה בשבתות לפרוייקט אירוח מיוחד בישראל אירופה וארה"ב, כמו"כ דרושים לנו עו"ד מתנדבים המתמחים בפלילים על מנת לעזור לבני נוער שהסתבכו בפלילים לשוב לדרך המלך ועוד ועוד.

במקביל אני מזמין כל נער ונערה שקורא שורות אלו לבוא ולהצטרף לקהילה שלנו, להיות  חלק מהפסיפס המשפחתי המדהים הזה, ולקחת חלק משמעותי במהפכה שמתחוללת ממש כאן ועכשיו בקרב אלפי בני נוער."

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. יצא לי להכיר את הרב אדם יקר מאוד וגדול בתורה!!! ירבו כמותך בישראל יישר כח יוזמה ברוכה תצליח ושתזכה להגדיל תורה ולהאדירו

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
  • להגדיל תורה ולהאדירה. איזה תגובה מפרגנת… חבל לקלקל עם שגיאה קטנה

   מוישי |
   הגב