הרגעים המשעשעים בדרך לתקציב(גלריה)

האינהלציה של אורן חזן, השלטים של צחי הנגבי, שיחת הטלפון של בנימין נתניהו, הטעות המביכה של יצחק הרצוג והטעות הקריטית של אורי אריאל. ומי מח"כי יש עתיד דרש מניין ערבית במליאה? הסיפורים הקטנים מאחורי הכותרות {לילה לבן}

כפי שניתן לצפות מקבוצת חברי כנסת הערים לילה שלם על מנת לשמוע שוב ושוב את יושב ראש הכנסת מקריא עמודים ומספרים ומבקש מהם להצביע "בעד" או "נגד", שהשעמום והעייפות יגרמו להם לטעות או לבצע דברים שביום רגיל הם אולי היו מעדיפים להמנע מכך. חלק מחברי הכנסת הביאו עימם ספרים או חומר תעסוקה אחר על מנת להעביר איתם את הלילה.

הראשון להגיע עם ספרי, ספרי מוסר במקרה הזה, היה ח"כ משה גפני שכבר בשעות הצהריים של יום רביעי, התבקש לעלות לנאום ולמשוך את נאומו עד שהמסוק שהביא את ראש הממשלה בנימין נתניהו לכנסת היישר מהאזכרה שנערכה לבן גוריון בנגב. גפני, שכבר תכנן להרביץ מוסר בח"כים, נאלץ לקטוע את נאומו מוקדם מהצפוי לאחר שנתניהו נכנס למליאה.

אלא שנתניהו עצמו הגיע מוכן לכך שהוא צפוי להשתעמם במשך ההצבעות הארוכות, ונכנס למליאה עם ספר עב כרס איתו תכנן לבלות את זמנו. שני חברי כנסת מהמחנה הציוני, מיקי רוזנטל ואיתן ברושי נלכדו אתמול קרוב לשעה שמונה בערב כאשר הם מפעילים את המהדורה המרכזית בחדשות 10 על המחשב הנייד שהיה על שולחנם, בעוד בסלולרי שלהם מופעלת שידור המהדורה המרכזית של חדשות 2. שוויון בנטל כבר אמרנו?

אתמול בלילה, התקיימה שמחת החתונה בחצר הקודש ויז'ניץ. נציג החסידות בכנסת, הלא הוא מנחם אליעזר מוזס, נאלץ לצערו הרב להעדר מהשתתפות פיזית בחתונה בשל מחויבותו להצביע בעד אישור תקציב המדינה. חביריו לחסידות דאגו לשלוח לו כל העת סרטונים מהנעשה באצטדיון השמחה, ומוזס צפה בהם להנאתו הרבה.

במהלך ההצבעות הרבות, הצליחה הקואליציה לדחות חלק מהסתיגויות האופוזיציה בעזרת רוב של יותר מ-61 חברי כנסת. כיצד קרה הדבר? הכל בגלל טעויות של חברי כנסת מהאופוזיציה, ביניהם: ח"כ זחלקה מהרשימה המשותפת, ויואל חסון שאף זכה לשאלות מצד חביריו האם הוא מתכנן לשוב למפלגתו המקורית, מפלגת הליכוד.

אין ספק כי את ההצבעה המביכה של הערב, רשם אתמול יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג כאשר בטעות הצביע יחד עם הקואליציה. בכנסת היה מי שדאג לציין כי בכך מוכיח הרצוג כי מפלגתו, מפלגת המחנה המחנה הציוני אכן תעשה את דרכה לממשלת נתניהו הרביעית לאחר אישור התקציב. ימים יגידו.

ואם זה היה ההצבעה המביכה, הרי שהשר אורי אריאל אשם בהצבעה הקריטית והטעות הכי גורלית של הצבעות הלילה. הוא הצביע יחד עם האופוזיציה וגרם לתיקו של 60 בעד מול 60 נגד. מי שנחלץ להציל את הממשלה היה משה גפני שכינס את ועדת הכספים להצבעה חוזרת על הסעיף. הדיון בועדת הכספים לא עברה בשקט, ומספר חברי כנסת הוצאו ממנה על ידי היו"ר התקיף. וכבר צייץ עוזרו של גפני, ירח טוקר כי "טוב שהפטיש בידיים של מוישה".

כל הטעויות המביכות הללו בהצבעות אירעו למרות שיו"ר הקואליציה, ח"כ צחי הנגבי צייד עצמו מראש עם שלטים עליהם נכתב "בעד" או "נגד", ובכל הצבעה מיהר להרים את השלט על מנת שחברי הקואליציה יידעו כיצד עליהם להצביע הפעם.

במהלך ההצבעות, נצפה ראש הממשלה בנימין נתניהו משוחח בטלפון במליאה. זקני הכנסת אינם זוכרים דבר כזה, אך כך זה נראה כאשר אתה עומד בראשות קואליציה צרה. לאחר גל ספקולציות, התברר כי הוא שוחח עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד, ואף קבע להפגש עימו בעוד כעשרה ימים.

חשבתם שרק הרצוג התבלבל? גם לנתניהו זה כמעט קרה. במהלך אחת מההצבעות השמיות, בעוד נתניהו משוחח עם שניים מיועציו בירכתי המליאה, קראה מזכירת הכנסת בשמו. ראש הממשלה מיהר לענות "בעד", ורק לאחר שהיא קראה שוב בשמו, מיהר לתקן עצמו ולהכריז: "נגד". כך נמנעה הפלת ממשלת נתניהו על ידי נתניהו.

במהלך ההצבעות, התיישב ראש הממשלה בנימין נתניהו לשוחח בטלפון עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד על כסאו של ח"כ ישראל אייכלר לאחר השיחה מיהר לעקוץ את נתניהו באומרו "אני רואה שאתה רוצה להחליף איתי מקום". נתניהו השיב כי זה בגלל שהוא יודע שהוא הח"כ היחיד שלא רוצה לכבוש את מקומו…

לסיום, השארנו לכם מעט מעלילות הח"כ הצבעוני ביותר במשכן, הלא הוא אורן חזן מהליכוד. חזן, שרק באותו היום השתחרר מבית החולים, נזקק לא פחות משלושה פעמים לאינהלציה. עד הרגע האחרון ניסה אורן חזן להשיג חבר מהאופוזיציה שיסכים להתקזז מולו ולשחרר אותו הביתה, אך ללא הצלחה.
האם חברי האופוזיציה עשו זאת מרוע לב? אחרים יסבירו זאת כי אורן חזן אלוף בצעקות "זאב זאב" כאשר הוא מנסה כל העת להשתחרר מהכנסת לטובת נסיעות נופש באילת. הפעם כבר לא האמינו לא. אחרים יציינו את העובדה כי למרות שלא חש בטוב, כאשר צעק לחכים מהשמאל "תשטפו את הפה באקונומיקה" (כן. גם זה קרה אתמול), הוא היה נראה במיטבו.

ומי הוא חבר הכנסת של יש עתיד שדרש לקיים מניין ערבית? טוב, הוא לא באמת התקרב לדת. הוא רק ניסה לעצבן את יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני. היה זה ח"כ מיקי לוי שביקש לדחות את קיום ההצבעה החוזרת בועדה. "לזה לא תוכל לסרב", ניסה לוי לשכנע את גפני, אך כמובן שללא הצלחה.

ברכבת מזל טוב מגיעה לשר האוצר משה כחלון אשר הצליח להעביר אתמול את תקציב המדינה, ובנוסף חגג אתמול את יום הולדתו. חברי הכנסת מסיעת כולנו לא שכחו את התאריך המשמח של הבוס, ופינקו אותו בחגיגה קטנה ועם עוגת יום הולדת. שיהיה במזל טוב.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.