הרה"ר לאו בראיון סוער: "יבואני שחיטה לא יאיימו עלינו" (הקלטה)

בעקבות החשש של מחסור חמור בבשר בחגים הקרובים, הרב הראשי הגר"ד לאו בראיון סוער לאריה ארליך ב'קול חי' על סערת יבואני השחיטה שפנו לבג"צ נגד הרבנות הראשית: "קבענו קריטריונים ולא נהיה מוכנים לסגת מהם" • האזינו לראיון המלא

(באדיבות רדיו קול חי)

עוד אומר הרב הראשי בראיון: "קודם כל, אחד הדברים שעשינו הוא תיקון גדול שבנינו נהלים מסודרים בשחיטת החוץ, המטרה בזה היא לנתק את הקשר בין היבואן לאנשי צוות, שהוא לא יוכל לבחור אותם, זה לא תקין שיבואן בוחר את אותם אנשי צוות בחו"ל, וכמו שבישראל אנחנו לא מוכנים לדב כזה – קל וחומר 5 חודשים בחו"ל זה פתח ללחצים שאינם ראויים".

"בפועל, מה שקבענו הוא שהרבנות בוחרת את ראש הצוות ואת בודק החוץ והם ביחד יבחרו עם היבואן את יתר האנשים, ובכך מנטרלים את התערבות היבואן ומצד שני בודקים שתהיה התאמה ראויה".

דבר נוסף תיקנו, מסלול בד"צ, וזה אומר שאם גוף כשרות בא ואומר אני הולך לשחוט בחו"ל – אז אנחנו אומרים לו – בבקשה אנחנו נוסיף לך בודק חוץ וראש צוות, כמו שבארץ ככה יהיה בחו"ל".

"לצערי למרות השיחות ולמרות החלטת הוועדה שבנתה את הקריטריונים, היבואנים החליטו שהם מתנגדים והם פנו לבג"צ נגדנו, כמה שהסברתי להם שהם עושים טעות ושדרך בג"צ לא נוכל לעזור להם, הם הוסיפו עוד צעד חמור – הם פנו דרך ראשי צוות שהגישו פניה לבתי דין לעבודה, דבר שמראה דווקא על הקשר הגדול בין הצוות ליבואנים וכמה היה חשוב לנתק את זה. היבואנים חשבו שהם יוכלו לכפות עלינו על ידי שהם לא ישלחו צוותים לחו"ל, אבל השביתה האיטלקית הזו לא ראויה, אמרתי להם 'אתם עושים טעות כי זה יצא מכלל שליטה', ולצערי הם בחרו בזה".

כששאל ארליך את הרב לאו, האם הדבר לא עלול לגרום לאלו שאינם מקפידים על כשרות מהודרת שיחפשו בשר לא כשר לגמרי, השיב: "אמור נא לי אם מתברר שבנהלי הכשרות הייתה עד היום פגיעה חמורה בכשרות, כי הרי אני שם לב שצוות מסויים הולך קבוע עם יבואן מסויים ודווקא שם אני רואה שהיו פחות נבלות וטריפות – אז אני חייב לדאוג שזה לא יקרה".

לסיום הביע הרב לאו תקוה: "אני מקווה שהיבואנים יבינו את הדבר הזה, ועובדה שכעת הם שיתפו פעולה והם קיבלו על עצמם את הסייגים, ושיבינו שבסופו של דבר הרבנות עושה את הדבר הנכון, כמו שמבינים שבעל בית מרקחת לא יעיז למכור רעל ללא אישור מגורם מוסמך".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.