הרודפים והמוסרים • טור אישי זועק

תחזיקו חזק, אני הולך לזעזע אתכם.
התקופה האיומה שעובר הציבור החרדי, המאויים על הישרדותה של ציפור הנפש שלו – לומדי התורה – מביאה רבים לחפש את האשמים. הרוב הגדול מאשים ובצדק את הרשעים, הפריצים, נושאי לפיד השנאה, החשודים בהיותם ראש החץ וחוד החנית של הסיטרא אחרא. אחרים מאשימים את העסקנים, או הח"כים, שלא עשו די בכדי לקדם את פני הרעה. יש המאשימים את ראש הממשלה החלש והפופוליסטי, הסחיט והלחיץ. יש המאשימים כמובן, את התקשורת-התשקורת, אשר באורח קבע דואגת להשחרת פניו של הציבור החרדי. ויש עוד.
ואני, לעומת כל אלה, מאשים את הרודפים והמוסרים.
ולא במהירות ובפזיזות. האמינו לי. מזה מספר שנים שאני עוקב אחריהם, ובמקביל אחר השינוי אשר התחולל לנגד עינינו בדעת הקהל הישראלית, ונדמה לי להוותי, שיש קשר הדוק בין השנים.
אפתח ברודפים.
כאשר למדתי בישיבת סלבודקה, האשים המשגיח הגאון הצדיק רבי משה טיקוצ'ינסקי זצ"ל, את הבחורים שלא התייצבו בזמן לדחיית השירות, או שעשו בעיות דומות, והגדיר אותם בהגדרה חריפה מאין כמותה: רודפים.
רבי משה זצ"ל טען שהללו גורמים, בקלות דעתם, לנזקים גדולים לכל לומדי התורה, והריהם כ"רודף".
ושם, חברים יקרים, היה מדובר "רק" בקלות דעת, אי זהירות מספקת, חוסר תשומת לב. ובכל זאת, בהיות שהתנהגותם עלולה לגרום לאי אלו חילונים לנצל את ההזדמנות ולהקשות על מבקשי הדחיה, הם זכו לתואר החמור והמכתים הזה.
ומה נענה היום, על אותם מאות, ואולי אלפים לצערנו, שהתנהגו ומתנהגים באופן שגורם לחילונים לדרוש הקשחת העמדות כלפי בני התורה?
ואני מתכוון לכל אותם "שבאבניקים" למחצה לשליש ולרביע ואפילו לשמינית-שבשמינית, אלו שהחילונים רואים אותם יושבים בקיוסקים וצופים בטלוויזיה, גולשים באינטרנט מול עיניהם, מתבלים במקומות בילוי חילוניים מובהקים ומפוקפקים, וכן הלאה (וממש אין צורך להאריך) – ואותם אחים רחוקים מתמלאים בתחושת תיעוב ומיאוס, זעם ושנאה, בזכרם כי בניהם ואחיהם משרתים באותם רגעים בצבא, וחלקם אף מסכנים את חייהם, ואילו אותו בחור עז ופוחח מרשה לעצמו לבלות על חשבון המדינה.
כמה חילול השם יש בדבר! וכאמור, כמה רדיפה יש כאן לכל עולם התורה!
**
ומכאן לסוג השני: המוסרים.
"מוסר" בהלכה, הוא יהודי שמעניק את שירותיו הרעים ומסייע ביודעין לגורם שיפגע ביהודי אחר, בגופו או בממונו. ואינני מתכוון כאן לצד ההלכתי, כמובן, אלא לצד הרעיוני והמוסרי שבכך.
במשך העשור האחרון, להוותנו, נחשפנו לסוג של יהודים שנחזים כחרדים, לכאורה, אך שנאתם העצמית למקור מחצבתם (ולא כאן המקום להאריך בסיבותיה), גרמה להם להצהיר השכם והערב על חסרונות החברה החרדית בכלל ולומדי התורה בפרט, וחלקם – שומו שמים, אוי לאותה בושה – אף פנו בפרהסיה לחילונים וביקשום שיעשו סדר בחברה החרדית, תוך שהם מביעים תשוקה עזה לחזות בעיניהם את החילונים "עושים סדר", ומביעים תענוג מצמרר לנוכח דמיונם המתענג על החזיון הזה.
המקומות הבולטים שבהם ביצעו "מוסרים" אלו את פעילותם, הוא פורומים שונים באינטרנט, בלוגים וטוקבקים וכיוצא. אחד הבולטים שבהם הוא פורום "בחדרי חרדים", אשר לא נמנע מלאפשר למסיתים ומרפישים מתוך המחנה להרפיש ולטנף יום יום וכמעט שעה שעה נגד בני התורה והאברכים, בכל סוג של השמצה, ביודעו שהדברים נקראים לעיני חילונים רבים. בשם "זכות הציבור לדעת" הופיעו שם ניקים שבאופן קבוע השמיצו והכפישו והטילו שיקוצים וגילולים בחברת הלומדים הכה-מאוסה עליהם, ולמרבה הצער ברוב המקרים לא נמצאו די מגיבים שאפילו יאזנו את התמונה. כמוהו היו גם פורומים נוספים, שאני מעדיף שלא לתת להם פרסום מעל במה מכובדת זו. אני תקווה כי "קוקר" יהיה חכם וראוי יותר, ינהג ביראת שמים ובאחריות, ולא יאפשר במה לאותם מוסרים.
הם ודומיהם היו לבטח חלק נכבד של תהליך השינוי בדעת הקהל הישראלית. מה הפלא, אם כן, שהציבור החילוני קלט את הדוברים הללו ואימץ את משנתם?

8 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. כל מילה פניניה אם דגש על הפרענקים והשסניקים…
  איך בנט אמר אתמול
  לא לחינם חצי מהזוגות מתחתנים מחוץ לרבנות

  וממה שאני מכיר ורואה בחור גס רוח כמו ניסים אלקססי ושות' אני מאמין לבנט לכל מילה
  מקווה ששס יתיבשו באופזציה לכל חייהם

  d10 |
  הגב
 2. למגיב הראשון והאומלל.
  רק תזכור שאולי הטירונות היא שלב קשה, אבל ברוב המקרים ואצל רוב החיילים השירות הוא לא הכי קשה שבעולם ויש לי מספיק חברים בצבא.
  ותזכור עוד שבני הישיבות לא משרתים רק שלוש שנים אלא משרתים הרבה יותר שנים ואסור להם לעבוד בשום עבודה שמעניקה שכר!!!
  ועוד משפילים ומבזים אותם – לא קל להיות אברך.
  ובסיום השירות – החיילים יוצאים לעבודה עם המון כבוד בחברה וכולת השתלבות ואילו החרדים נשארים באוהלה של תורה עוד הרבה שנים –
  תעשה ניסוי קטן – שאל את חבריך החיילים מה הם מעדיפים – לשרת שלוש שנים – או ללמוד בישיבהובכולל הרבה יותר שנים כשלעולם לא יהיה לך עבודה חוקית ולעולם יקראו לך פרזיט.
  אז אל תתרברב.

  אבריימי - תגובה למגיב הראשון והאומלל |
  הגב
 3. הכותב צודק.
  אני סעדתי קרובת משפחה בבית חולים סיעודי ומדי םפעם היו מגיעים שבבאניקים לצפות בטלויזיה בלובי. זה היה מגעיל ומדי פעם היו באים חילונים שבאו לבקר קרובי משפחה הקשישים ורואים אותם וגם כמה פעמים גערו בהם -אבל הם המשיכו לצפות בכדורגל וכדורסל ושאר תוכניות . לפעצים היו משחקים חשובים ואז הלובי התמלא בנערים כאלה שגם התנהגו באופן מבישש ולפעמים הצוות פשוט גירש אותם.
  הבחורים האלה מוציאים שם רע לכל הבחורים ההגונים וחבל
  לא יודעת מה הפיתרון אבל ברור שהנערים הללו לא מבינים את ההרס שהם מביאים לכל הבחורים שרוצים ללמוד תורה .

  חיה |
  הגב
 4. הכתב הנ"ל צודק במליון אחוזים, ראוי גם להזכיר מלבד את 'חדרי חילונים' גם את ככר השבאב ופורום רוטר ואברכים המלאים שטנה וזלזול בתלמידי חכמים, הגיע הזמן לצעוק בקול גדול די די די די די די,
  אנו מלאי תקווה כי קוקר אכן יהווה קוקר אמיתי לבית החרדי,
  ויתן לאותם המחוברים לאינטרנט מכורח ולא מרצון כלי ביטוי הולם לציבור החרדי להביע את השקפתם של גדולי ישראל, בהצלחה.

  יתד נאמן |
  הגב
 5. יפה מאוד
  חן חן לכותב
  כתבה מושקעת כמו שאנחנו אוהבים

  סקופער |
  הגב
 6. אפרופו מוסר, אחד הכתבים הראשיים שלכם, הלך והתראיין לערוץ 10 לפני כחודשיים בנושא גיוס חרדים, והסתובב איתם בישיבות בבני ברק, הראה להם את התנאים הקשים שבהם חיים הבחורי ישיבות, הלוח זמנים הצפוף שלהם, ומה הוא ענה לשאלה מה יותר קשה, ללמוד תורה בתנאים כאלו או לשרת בצבא? הוא ענה שצבא יותר קשה. אז מי שפה צבוע זה אתם!!! יש לכם כתב רודף ומוסר ואתם יוצאים נגד בחדרי חרדים??? שם המוסרים הם אנשים אנונימיים שעושים את זה על דעת עצמם! אתם אלה שנותנים פרנסה לאיש מושחת כזה

  _ |
  הגב