הרוכשים החרדיים בלחץ: "לא נוכל לקנות דירות לילדים"

תכנית הדגל לטיפול במשבר הדיור עליה הכריז שר האוצר מכניסה ללחץ את המשקיעים החרדיים: "נאלץ לשלם עוד עשרות אלפי שקלים לדירות שאנחנו קונים לילדים". עסקנים חרדים פנו לחכי"ם כי שיפעלו נגד היוזמה – אך הם נענו בשלילה. בשוק הנדל"ן מעריכים: "בימים הקרובים צפויה התנפלות של רוכשים על השוק".

המחותנים בלחץ: תכנית הדגל של כחלון לטיפול במשבר הדיור שהתפרסמה אתמול גוררת לחץ רב בקרב רוכשי הדירות החרדיים – דגש על המחותנים שבהם.

אחד הסעיפים המרכזיים ברפורמה שמציע כחלון הוא העלאת מס הרכישה על דירה שניה בקרוב לחמישה אחוזים. המשמעות: הורים חרדיים רבים שרוכשים דירה שניה בפריפריה כדי להעניק אותה לבנם/בתם בבוא העת, יאלצו לשלם עשרות אלפי שקלים נוספים בעת הרכישה.

ח, חרדי שרכש מספר דירות בפריפריה עבור ילדיו, מסביר לקוקר: "אני נוהג לרכוש דירה בפריפריה עבור כל בת – כמה שנים לפני שהיא נכנסת לתקופת השידוכים. גם ככה המחירים עולים כל הזמן, המס החדש יכביד עלי ברמה כזאת שיתכן ותמנע ממני לרכוש דירה לילדים הבאים שאני אחתן".

עסקנים שונים מנסים להניע את חברי הכנסת החרדיים לפעול כדי לשנות את "רוע הזירה", אולם לפי שעה לא נראה שהחכי"ם יקדשו מלחמה על הענין הזה, אם משום ששיעור העלאת המס לא נסגר סופית, והן משום שהם לא מעוניינים להצטייר כמי שתוקעים גלגלים בתכנית החירום של כחלון.

בנוסף, חברי הכנסת החרדיים אינם מעוניינים לפתוח חזית מול כחלון כבר בשבועות הראשונים של קואליציית ה-61, מה גם שבתכנית ישנה התייחסות גם למצוקת הדיור החרדית תוך כוונה לפתח סל פיתרונות ייחודי למגזר בתחום זה.

בתוך כך, במשרדי התיווך מעריכים כי בימים הקרובים צפויה התנפלות של ממש על דירות מצד משקיעים שיבקשו להספיק לרכוש דירות עוד לפני שהתקנות החדשות יכנסו לתוקף.

כזכור, לאחר תקופה ארוכה של שמועות הכריז אמש שר האוצר משה כחלון על מספר צעדים בהם הוא מתכוון לנקוט במסגרת תוכנית הדיור. לדברי השר כחלון, מאז כניסתו לתפקיד התקיימו עשרות פגישות בנושא הדיור ובמהלך השבוע האחרון התקיימו שתי פגישות מסכמות אצל ראש הממשלה, בנימין נתניהו. בעקבות הפגישות הללו הוחלט באיזה צעדים לנקוט והדברים עתידים לעלות לאישור קבינט הדיור הבא.

במסגרת תוכנית הדיור ניתן למצוא את הצעדים הבאים: עידוד המרת דירות משרדים לדירות למגורים, מסלול מקוצר לפיצול דירות להשכרה תוך שמירה על מרחב מגורים ראוי, קידום בניה למגורים על קרקעות ביעוד ציבורי והרחבת הגדרת בני מקום בהקצאות רשות מקרקעי ישראל.

עוד במסגרת התוכנית, ישנה התייחסות גם לסוגיית כח האדם באנף הבנייה. באוצר מסרו כי בכוונתם להוביל מתן מענקים ושינויי תקינה לטובת תיעוש חברות הבניה, הגדלת מספר העובדים בענף הבניה באמצעות הכשרת ישראלים ותוספת עובדים זרים.

תוכנית הדיור של שר האוצר כוללת גם שורה של צעדי מיסוי שמטרתם, כך על פי משרד האוצר: "ריסון הביקוש להשקעה בדירות". במישור זה מתכוון שר האוצר להגדיל את מס הרכישה למשקיעים לרמה של בין 8% ל-10%. כך, דירות שנמצאות היום במדרגות הנמוכות עליהם משלם היום רוכש דירה להשקעה מס בשיעור 5% עד 7% יעלו ל-8% מס רכישה, ודירות עליהן משלמים היום משקיעים מס רכישה בשיעור של בין 8% ל-10% יעלו לרמה של 10%. עוד נמסר ממשרד האוצר כי בכוונת שר האוצר ליזום צעדי מיסוי נוספים להרחבת היצע הדירות הזמינות.

במקביל, בכוונת האוצר לצמצם את ההגדרה של 'דירות בהמתנה' ל-12 חודשים בלבד וזאת לעומת 24 חודשים היום. "רשות המסים מאפשרת כיום לרוכשי דירה שניה שעדיין לא מכרו את דירתם הראשונה, משך זמן של 24 חודשים עד ליום המכירה (לצורך חיוב במס). על פי ההצעה, יצומצם משך הזמן ל- 12 חודשים מתוך מטרה לשחרר מלאי דירות בהמתנה לשוק בטווח הקצר, וכן לסייע בקידום מהיר יותר של עסקאות הדיור", כך מסבירים באוצר.

צעד נוסף שקשור לתחום המיסוי מתייחס לצמצום תקופת הפטור ממס שבח עבור דירות בירושה. מקבלי דירה יחידה בירושה זכאים למכור אותה בפטור ממס שבח ללא קשר למספר הדירות שברשותם וללא הגבלת זמן. על פי ההצעה, תקופת הפטור ממס שבח על דירה יחידה שהתקבלה בירושה תוגבל ל-24 חודשים מיום קבלת הדירה, או שנתיים מיום כניסת החוק לתוקף.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.