הרופאים הצילו את חיי האחות שהצילה חיי תינוקות רבים

סגירת מעגל מרגשת בבית חולים קפלן: הרופאים הצילו את חייה של האחות עופרה מנור שהצילה חיי תינוקות רבים. הסיפור המלא בכתבה. וגם, כך תגלו סימנים לשבץ מוחי {סגירת מעגל בקפלן}

עופרה מנור (78), אמא ל 3 וסבתא ל 6 נכדים, שימשה במהלך 30 שנה כאחות במחלקת תינוקות ובמחלקת פגים וילודים בבית החולים קפלן, שם עסקה בטיפול צמוד בתינוקות רכים שנולדו זה עתה תוך התמודדות עם מצבים המסכנים את חייהם.

השבוע היא חזרה מהגמלאות לחדר המיון בבית החולים עם שבץ מוחי לאחר שיד ורגל שמאל לא תפקדו וטיפול ממיס קרישים תוך ורידי (נקרא tPA = Tissue plasminogen activator) מהיר של צוות הנוירולוגים בקפלן הציל את חייה. "בזמן השחייה בבריכה שחטפתי שבץ מוחי שגרם לאיבוד שליטה על היד והרגל. אני מתפללת לחזור לשחות במהרה לאחר תהליך השיקום", היא אמרה.

"חשבתי שיש רעידת אדמה. זו התחושה שהיתה לי כשהמוח לא יכול היה לשדר פקודות לרגל וליד, והרגל קפצה בלי שליטה. ואני אדם שמאוד שולט בעצמו", תארה עופרה.

לאחר מספר דקות היא התעשתה ואמרה לעצמה, 'עופרה, את עוברת אירוע מוחי ותעשי הכל להגיע הכי מהר לקפלן'. "לחצתי על לחצן המצוקה ואמרתי לרופא בטלפון שאני עוברת אירוע מוחי", היא מתארת. "תוך 10 דק' כבר הייתי באמבולנס לקפלן ומיד כשהגעתי הצוות הרפואי המעולה ביצע בדיקות שהעלו בוודאות שבץ מוחי ומיהרו לתת לי טיפול ממיס קריש שהציל את חיי". עופרה הרגישה שיפור לאחר שעתיים ויממה לאחר מכן כבר חזקה לתפקוד מלא. "זו הרגשה איומה לתת פקודות לרגל והיא פשוט לא מתפקדת", היא תארה. "תודות לצוות רפואי מדהים ומקצועי בקפלן – אני בחיים !".

הסימנים לשבץ מוחי
הרופאים במחלקה הנוירולוגית פונים לציבור במסר חשוב:
"בכל דקה לא מטופלת במהלך שבץ מוחי נהרסים כ 1.9 מיליון (!) תאים מוחיים. לכן, קיימת חשיבות מכרעת בהגעה מהירה לחדר המיון הקרוב כאשר מתקיימים אחד או יותר מ'הדגלים האדומים' הבאים: עיוות בפנים, הפרעה בדיבור, הפרעה בראייה, בבליעה, ושיתוק של יד או רגל, חוסר יכולת ללכת או לעמוד", הם מסבירים. מקסימום הזמן למתן טיפול תוך ורידי tPA להמסת הקריש הנו 4.5 שעות מהופעת הסימנים הראשונים של האירוע, ולכן חשוב מאד להגיע מוקדם ככל הניתן לבית החולים הקרוב.

פרופ' רונית גלעד ממליצה: 7 דרכים להפחתת סיכוי לשבץ מוחי !

1. איזון לחץ דם קבוע, 2. איזון סכרת קבועה, 3. איזון רמות השומנים בדם, 4. הימנעות מהשמנה, 5. הימנעות מעישון, 6. פעילות גופנית קבועה, 7. הימנעות משתית אלכוהול מוגברת

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.