"הרמטכ"ל הכריז מלחמה על עולם התורה"

הרבנים מטיחים ביקורת קשה ברמטכ"ל בעקבות פקודת "השירות המשותף" שבסיסה קובעת כי במקומות ובמצבים מסוימים חיילים וחיילות חייבים לשהות יחד. { מתקפה סרוגה}

רבני הציונות הדתית, מטיחים ביקורת קשה ברמטכ"ל גדי איזנקוט, בעקבות  פקודת "השירות המשותף" שאושרה לפני מספר חודשים ובבסיסה קובעת  כי במקומות ובמצבים מסוימים חיילים וחיילות חייבים לשהות יחד.

הרבנים סיפרו  כי רק לאחרונה חיילים במחנה ג'וליס גילו להפתעתם  שהשירותים במחנה הפכו להיות משותפים לגברים ונשים כאחד. מפקדיהם  הסבירו להם כי חלק מפקודות הצבא החדשות מחייבות אותם להביא לשיתוף פעולה מלא בין חיילים וחיילות בכל מקום במחנה.

לא רק חיילים התלוננו. גם חיילות המשרתות בבסיס לא הבינו את הרעיון מאחורי ההחלטה התמוה של  ההפרדה במקום הכי אינטימי שלהן ופנו למפקדים שהפרידו את השירותים בחזרה.

רב בכיר בציונות הדתית אמר לערוץ 7 כי "איזנקוט מתעתע כבר תקופה ארוכה ברבנים הצבאיים וברבנים בציונות הדתית שדורשים ממנו להפסיק לאלתר את המהלך. בשיחות סגורות אמר איזנקוט כי הוא חושש מאוד מהחיילים הדתיים המבקשים לשנות את רוח צה"ל ולכן חובה לתת מענה לתופעה כדי לעצור אותה כבר עכשיו".

הרב הבכיר מוסיף "איזנקוט הכריז מלחמה על עולם התורה. אנחנו נשב יחד ונחליט כיצד מתמודדים עם ההתנהלות החדשה של איזנקוט שפוגע באלפי חיילים דתיים ומסורתיים".

הפקודה החדשה שתפגע בחיילים הדתיים והמסורתיים בצה"ל גורמת  לרבנים מהציונות הדתית התמודדות לא פשוטה וקלה . "מדובר פה בקו אדום שישנה אמירה ברורה של כל רבני ישראל כנגד פקודה זו", אומרים הרבנים שמזהירים מהשלכות מרחיקות לכת אם יחליט הרמטכ"ל לקדם אותה.

כזכור, פקודת השירות המשותף המעודכנת קובעת בין היתר כי כל חיילי צה"ל יהיו חייבים להשתתף באירועים צבאיים רשמיים, גם באירועים מעורבים, ולא יוכלו לבקש שחרור. הפקודה קובעת גם באירועי הווי ונופש יהיה המפקד רשאי לשחרר מן הפעילות מקצת החיילים על פי שיקול דעתו, ולמצוא להם עיסוק אחר.

בנוגע לשירות ביחידה מעורבת של גברים ושל נשים קובעת הפקודה כי החיילים יוכלו לבקש שלא להשתבץ ביחידה כזאת. קצין או נגד, שיש להם אורח חיים דתי, יוכלו לבקש להימנע משירות במסגרת מעורבת.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לכתבה, "מדובר בטענות חסרות כל שחר אשר מבקשות לפלג את צה"ל ולזלזל בנשים המשרתות בו. הציטוטים המיוחסים לרמטכ״ל, רא״ל גדי איזנקוט משוללים כל יסוד.
כל התהליכים המבוצעים בצה״ל מטרתם היא לאפשר לצה״ל לממש את יעודו כצבא עם ממלכתי.

"פקודת השירות המשותף נועדה למלא את ייעודו המבצעי של צה"ל תוך שמירה על כבודם, אמונותיהם ואורחות חייהם של כלל המשרתים.

"באשר למקרה המדובר בדבר השירותים בבסיס ג'וליס, לאחר תחקור ובדיקת הנושא על ידי המפקדים, הנושא טופל והוחלט להפריד את תאי השירותים.

"ראש אכ"א מקיים שיח שוטף באשר לפקודת השירות המשותף, והדברים נבחנים. בנוסף, בחודשים האחרונים נפגש הרמטכ״ל עם עשרות רבנים ומנהיגים בציונות הדתית והם שמעו ממנו את תפיסתו ללא מתווכים וסילופים", לשון התגובה.

 

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. בתנחומא קורח פרשה ח' "בדרכי הגויים יש נימוסים הרבה ואין כולם מתקבצים בבית אחד ואנו אין לנו אלא ד' אחד ותורה אחת ומשפט אחד ומזבח אחד וכהן גדול אחד ובית מקדש אחד" – ושרידו האחד הוא הכותל המערבי שאין השכינה זזה ממנו והנה זה עומד אחר כותלנו". אבל בצה"ל אין שום קדושה….

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. "שירות צבאי משותף לגברים ולנשים – אסור" אמר נשיא ארגון רבני צהר ומראשי הציונות הדתית הרב יעקב אריאל שליט"א, ”כל בת המתגייסת מסייעת בעקיפין לתקלות האסורות"

  הרב אריאל הבהיר כי הוא מתנגד לגיוס בנות לצה"ל ומנמק זאת בכך ש"אישה אינה לוחמת. איש דרכו לכבוש ואין דרכה של אישה לכבוש (קידושין, ב‘ עמוד ב‘ וספר החינוך מצווה תרג). מקצוע החיילות הינו מקצוע גברי מובהק, כשתפקידם של החיילים בשעת הדחק הינו להרוג ולהיהרג. לעומת זאת, תפקידה של האישה להיות אם, להביא חיים לעולם, לא להילחם".

  הרב אריאל הסביר בתשובתו כי "נשק הוא אפוא לבוש גברי ואישה הנושאת נשק עוברת על איסור 'לא יהיה כלי גבר על אישה', אלא אם כן היא זקוקה לו להגנה עצמית, משום פיקוח נפש. אך הופעה חיילית, כשהנשק הוא חלק מהלבוש החיילי, אסורה“.

  שירות צבאי משותף לגברים ולנשים – אסור. הוא פסול גם מבחינה מוסרית וגם מבחינה ביטחונית", המשיך הרב אריאל שליט"א. לדבריו, ”גם אם הצבא יאפשר תנאים נוחים יותר לבנות דתיות – מפקדות אחראיות, לבוש הולם, ויתור על נשיאת נשק ואווירה מתאימה – עדיין תישאר בעינה בעיית הכפיפות והמשועבדות, זאת בנוסף לעובדה שהדבר מהווה לגיטימציה לבנות אחרות להתגייס ליחידות מעורבות בבסיסים אחרים, שם השירות אינו ראוי“.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 3. "אנחנו מחויבים לזעוק" הליצן הזה מייצג קבוצה גדלה – הוא גועל נפש ממש. מתי יפטרו אותנו מעונשו של זה? ע"פ תורתינו לא הבנים יתגייסו ולא הבנות… חשוב שהליצן יידע שחז"ל אומרים תזהרו בכבוד חכמים "עקיצתם כעקיצת עקרב " צה"ל צריך להבין שאנשי התורה הם אנשים שממשיכים את מסורת ישראל סבא והם ימשיכו גם לדורות הבאים. אנחנו מצפים שכבוד התורה יחזור.

  אנחנו צריכים לחזור ולהדגיש כי אנחנו מנהלים את דרכנו על פי התורה, והדרכת התורה לא נקבעת על ידי הרמטכ"ל וחבריו ויועציו של המן ופרעה וכו' , ולא על ידי מורים ומורות במדרשות, או במקומות שלילים כאלה, אלא רק על ידי גדולי ישראל. רבותינו הגאונים – גדולי ישראל מכל החוגים, מקיר לקיר פסקו שהדרך הנכונה שאסור לבת בישראל ללכת לצבא השמד. זה הדבר המשמעותי. אפילו הידיעה המזעזעת ש40% מהבנות מתקלקלות בצבא בזנות וכו' , משנית בשאלה מה התורה מדריכה אותנו. התורה מדריכה אותנו בצורה ברורה לא להתגייס לצבא. אנחנו אנשי תורה ואמונה באלוקים, צועדים והולכים אך ורק בדרכה של תורה הקדושה.

  הראשל"צ פעם הזכיר כי 'החזון איש' "נלחם על גיוס בנות, שלא יהיה גיוס בנות, מי יודע אם לא נפטר מצער מהמלחמה הזו, הוא נפטר מצער שהיה לו על המלחמה על גיוס בנות". לדבריו כך גם אביו מרן – הגר"ע יוסף זצ"ל – נפטר מהצער שהיה לו על גיוס בחורי ישיבה. "מרן היה לו צער שרוצים לקחת את בחורי הישיבות, מרוב הצער הזה, מי יודע, כמו שהחזון איש נפטר מגיוס בנות, הרב לקח את זה ככה ללב, מי יודע אם לא בשביל זה גם כן נפטר" וזה דברי אלוקים חיים!

  הראשל"צ חזר על הפסיקה כי אין לבנות לשרת בצבא ואף לא לעשות שירות לאומי. "דעתם של כל גדולי הדורות, כולל הרבנים הראשיים לישראל לדורותיהם, שלבנות אסור להתגייס לצבא. לא רק צבא, גם לשירות לאומי אסור. בדבר הזה לצערנו יש קצת רפיון בדבר הזה. זה שיבוש ההשקפה, שיבוש הדעות. צריך לומר בצורה ברורה: ויגבה ליבו בדרכי ד'. אסור להן ללכת לא לצבא ולא לשירות לאומי. אומרים שיש טייסות. אז מה? זה דרך התורה? זה לא דרך התורה". איזה רב!! ירבו כמוך בישראל.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב