הרמטכ"ל בני גנץ: "החרדים תורמים לצבא" • את הדברים אמר אמש בכנס הרצליה

הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, הגיע אתמול (ב') בכנס הרצליה, שם נשא נאום מיוחד בו התייחס לשלל הסוגיות העומדות על סדר היום, ובהם האיום הסורי. "בעבר שבע דיביזיות סוריות היו מוכנות לעימות מול ישראל אךכרגע צבא אסד תוקף את עצמו. למרות זאת, על צה"ל להיות ערוך למלחמה, אחרת לא נסלח לעצמנו".

גנץ אמר כי לסוריה יש יכולות אסטרטגיות שעלולות להגיע לידיים של ארגוני טרור. "יש סבירות שהם יעשו בזה שימוש בראייה עתידית", אמר. "המציאות בסוריה לא יציבה ויש פוטנציאל לאיומים מסוכנים". גנץ הוסיף וציין כי "הסיכוי למלחמה בטווח הנראה לעין הוא נמוך, אבל הסיכון להתדרדרות הוא גבוה מאוד. בכל שבוע ישנו אירוע שעלול להסתיים באופן שונה ולגרור את האזור להתלקחות".

באשר לאיום הנשקף מלבנון, הדגיש גנץ כי "יש כאן נפץ אסטרטגי שעלול להתפוצץ בכל עת. שבע השנים האחרונות היו שקטות ונשמח אם כך המצב יישאר, במידה ולא, אנחנו נדע לפעול בצורה מאוד אפקטיבית: אם הדבר הזה יתפוצץ, אני מעדיף להיות אזרח ישראלי ולא לבנוני". אך לצד  זאת הדגיש כי על צה"ל להיערך לאיומים החדשים. "אנחנו צריכים להעיז ולהשתנות באחריות מלאה. מחר אנחנו יכולים להימצא במלחמה, ואם לא נהיה מוכנים, אנחנו לא נסלח לעצמנו. ואנחנו נצטרך בצד המוכנות הזאת להבטיח גם גמישות, וזה מה שאני דורש מכל המפקדים שלי".

"גיוס החרדים עד כה הוא מוצלח"

אך החלק המעניין בדבריו, מבחינת הציבור החרדי, היה כאשר התייחס גם לסוגיית 'השוויון בנטל'. "מדובר בהחלטה פוליטית ואני חושב שהדרג הפוליטי, אשר באמצעותו החברה מחליטה מי משרת, כמה משרת ואיפה, צריך להחליט. זו לא החלטה צבאית אלא פוליטית מתבקשת".

אך גנץ הבהיר כי "בעיניי גיוס החרדים עד כה לצה"ל הוא ניסיון מוצלח. הם תורמים לנו בצורה טובה", אמר.

החידוש בדברי גנץ, היה כאשר אמר כי אם יהיה יותר כוח אדם בצבא, ייתכן וניתן יהיה לשנות את משך השירות, "ולא בטוח שצריך להמשיך כמו שהיה 64 שנה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.