הרמטכ"ל גנץ: צה"ל לבדו מסוגל לתקוף את מתקני הגרעין באיראן

לרגל יום העצמאות ה־65 של מדינת ישראל קיים הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, סידרת ראיונות בתחנות הרדיו ובאתרי האינטרנט בארץ. כשנשאל אם לצה"ל יש היכולת לתקוף לבדו את המתקנים הגרעיניים באיראן, השיב ברשת ב': "חד־משמעית כן". לדבריו, לצבא הערכות לגבי השלכות תקיפה מסוג זה, ובצה"ל "ממשיכים לעקוב אחר המצב באיראן והשלכותיו. נדע לפעול כשיידרש".
באשר לדיווחים בדבר מחלוקות בין הדרג הצבאי למדיני בסוגיה זו, ציין הרמטכ"ל כי "היו הרבה מאוד דיונים, אני לא חושב שנכון לכנות את זה ויכוח, יש דיונים ארוכים ויסודיים".
גם שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, התייחס לנושא הגרעין האיראני בנאום שנשא במהלך קבלת הפנים המסורתית לרגל יום העצמאות. יעלון אמר כי "על העולם להוביל את המערכה מול איראן, אך על ישראל להתכונן לאפשרות שתצטרך להגן על עצמה בכוחות עצמה". לדבריו, השלמה עם תוכנית גרעין צבאית באיראן עלולה להיות "הרת אסון. איראן גרעינית תפתח את הדרך למירוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון, ותוביל לאפשרות של הפצת נשק גרעיני לארגוני טרור. מצב כזה עלול להיות חלום הבלהות של העולם המערבי".
לצד דבריהם של השניים, חיזוק לתמיכתה של ארה"ב בתקיפה ישראלית באיראן התקבל אמש, עת אימצה ועדת החוץ של הסנאט את החלטה מספר 65, שקובעת כי ארה"ב תעמוד לצדה של ישראל אם היא תחליט לפעול בעצמה נגד איראן. לפי ההחלטה, על ארה"ב לספק תמיכה דיפלומטית, צבאית וכלכלית לישראל "בשעה שהיא מגינה על שטחה, עמה וקיומה".
בדבריו נוספים שאמר בראיונות, התייחס הרמטכ"ל גם לעימותים בסוריה, והביע חשש כי הם יופנו כלפי ישראל. "ברור לחלוטין שתהיה שם מלחמה שנייה. היא יכולה להיות בינם לבין עצמם והיא יכולה להיות מופנית כלפינו. יש לי הרושם שנראה את שתיהן".
באשר לסוגיית הקיצוץ המסתמן בתקציב הביטחון אמר: "פגיעה בתקציב הביטחון תגבה מחיר", והוסיף כי "אם יהיה תקציב הולם – יהיה מענה הולם".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.