הרמטכ"ל משפיל את הבחורי ישיבות: היוצאים לאומן יצטרכו להציג לצה"ל את כרטיס הטיסה

לשכת הרמטכ"ל איזנקוט כי בשל מכתבו של השר דרעי – בקשתו לאפשר שהיית של עד 10 ימים בחו"ל בראש השנה אושרה. ובלבד שיציגו את בקשתם ואת כרטיס הטיסה מראש במדור בני ישיבות

בעקבות הודעת בני התורה הספרדיים כי בני הישיבות שיצאו לאומן יסתכנו בגיוס, כעת מודיעה לשכת הרמטכ"ל איזנקוט כי בשל מכתבו של השר דרעי – בקשתו לאפשר שהיית של עד 10 ימים בחו"ל בראש השנה אושרה. ובלבד שיציגו את בקשתם ואת כרטיס הטיסה מראש במדור בני ישיבות של צה"ל. המשמעות: בחורים שלא יבקרו בלשכת הגיוס – יסתכנו בגיוס.

מבני התורה הספרדי נמסר כי בעקבות האזהרות החוזרות ונשנות של "איגוד בני התורה הספרדים", על פרסומים שגויים בנוגע לטיסות לאומן עבור בחורי ישיבות החפצים ליסוע לשם בהוראת רבותיהם, אך בד בבד לא לאבד את מעמדם כבן ישיבה הוסדר אתמול הענין, ומלשכתו של שר הביטחון הונפק מסמך רשמי בו נאמר כי תלמידי ישיבות החפצים ליסוע לאומן, עליהם להגיע בעצמם ללשכות הגיוס ולהציג את כרטיס הטיסה, ואז יותר להם ליסוע לעשרה ימים – ומבלי שזה ייחשב להם כחלק מהימים המותרים לנסיעה במהלך השנה

וועד הישיבות בא"׳ מסר כי לאור אי ההבנה העולה מהכתבות שהתפרסמו בענין ההסדר שגובש בהשתדלותו של השר הרב אריה דרעי ליוצאים לאומן לימי ראש השנה, יצויין כי ההיתר לצאת הוא למשך 10 ימים בלבד וזאת לאחר הגשת בקשה בצירוף כרטיס טיסה במדור בני ישיבות בתל השומר.
חריגה ממספר ימים אלו כמו גם נסיעה ללא הגשת בקשת היתר במדור בני ישיבות מסכנת את מעמדו של התלמיד על כל המשתמע מכך'.

מוקדם יותר פרסמנו כי איגוד בני התורה הספרדים המטפלים במשך ימות השנה בתיקים משפטיים סבוכים אל מול הצבא, מזהירים את תלמידי הישיבות החפצים לצאת מהארץ וליסוע לאומן לימי ראש השנה, כי הדבר עלול לסבך את מעמדם החוקי מול שלטונות הצבא.

באיגוד מסבירים: "על פי כללי משרד הביטחון הנגזרים מחוק הגיוס שבשלב זה עדיין תקף מבחינה חוקית, וחל על כל תלמיד ישיבה שמגיש את טפסי ההצהרה בלשכת הגיוס, מותר לתלמידי ישיבות לצאת מהארץ במשך השנה בשני אופנים בלבד; 1. בימי בין הזמנים 2. במהלך השנה לתקופת זמן של שבוע ימים בלבד. כל יום נוסף ואפילו שעה אחת מעבר לזמן המותר (לפי כללי משרד הביטחון, יממה נספרת לפי השעה 12 בלילה), מסבכת את תלמיד הישיבה והוא עלול למצוא עצמו ללא מעמד בן ישיבה על כל ההשלכות הנגזרות מכך".

"השנה", אומרים באיגוד, "תלמידי ישיבות החפצים לשהות בימי ראש השנה על קברו של הצדיק רבי נחמן מברסלב זצ״ל שבאוקראינה, עלולים לחרוג משבע הימים שמותר בהם לצאת מהארץ במשך השנה על פי כללי משרד הביטחון. וזאת לאור העובדה כי ימי ראש השנה אינם נחשבים לימי בין הזמנים על פי משרד הביטחון".

באיגוד חישבו את מספר הימים בהם ייאלצו הנוסעים לאומן, לשהות בחו"ל לימי ראש השנה: "ימי ראש השנה הבעל"ט נכנסים ביום ראשון בערב. כרטיס טיסה ליום ראשון (ערב ראש השנה) עולה הרבה מאוד כסף, ולכן השנה, רוב מוחלט של הנוסעים מגיעים לאומן כבר ביום חמישי ורביעי בשבוע שלפני כן, מה שמוזיל את מחיר הטיסה באופן משמעותי. בנוסף, בנוגע לטיסה חזרה לארץ לאחר ראש השנה – גם היא אינה מיידית, וכך עוברים להם יום או יומיים נוספים של שהות בחו"ל לאחר ראש השנה. כך שבסך הכללי יוצא, שהטסים השנה לאומן, ישהו בחו"ל בין שבעה ימים לעשרה ימים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.