הרפורמים בשלהם: "התפילה מחר כמתוכנן"

למרות הודעת המשרד לשירותי דת לראשי התנועות הקונסרבטיבית כי לא יוכלו לקיים יותר אירועי תפילה ברחבה בעליונה של הכותל, בתנועה הרפורמית אומרים כי הם מתכוונים לקיים מחר כמתוכנן את "תיפלת" ראש-חודש ברחבת הכותל. {עזי פנים}

למרות הודעת המשרד לשירותי דת לראשי התנועות הקונסרבטיבית כי לא יוכלו לקיים יותר אירועי תפילה ברחבה בעליונה של הכותל, בתנועה הרפורמית אומרים כי הם מתכוונים לקיים מחר כמתוכנן את "תיפלת" ראש-חודש ברחבת הכותל.

לטענתם, האיסור לקיים את ה"תיפלה" שם לא יעמוד בשום מבחן משפטי. בְּמכתב שנשלח ליועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט נאמר כי אם לא יחזור בו משרד הדתות מן האיסור, תעתור התנועה הרפורמית לבג"ץ.

במכתב ששלח היועץ המשפטי של משרד הדתות אל התנועות נכתב כי קיום התפילה המתוכננת אסור גם ברחבה העליונה של הכותל.

עו"ד פת הזכיר את החלטת הממשלה מ-31 בינואר השנה, ליישום מתווה הכותל, בה נקבע כי הרחבה העליונה של הכותל לא תשמש לתפילה, אלא כמקום התכנסות וכמעבר לרחבות התפילה.

"הובא לידיעתנו כי מחר, ראש חודש תמוז, מתוכננת תפילה מעורבת ברחבת הכותל העליונה" הוסיף היועמ"ש של המשרד לשירותי דת. פת הסביר כי "בחודש האחרון התקיימו דיונים במשרד המשפטים בנושא שבנדון. בתוך כך הובא לידיעתנו נוהל שהוציא רב הכותל והמקומות הקדושים מ-2013 לעניין תפילה ברחבה העליונה של הכותל המערבי". לפי הנוהל המדובר, נשללה כל אפשרות לתפילה ברחבה העליונה. בהמשך דבריו, פת ציין כי גם הוועדה הממשלתית שדנה בהסדרי התפילה בכותל אימצה את עמדת רב הכותל בעניין זה.

בתחילת השבוע הודיעו התנועות הרפורמית והמסורתית כי "בעקבות חוסר ההתקדמות ביישום מתווה הכותל שנחתם ביום בחודש ינואר על-ידי ממשלת ישראל, אנו שבים לדרישתנו המקורית והיא רחבה שלישית שוויונית בכותל המערבי". עוד הודיעו כי "עד ליישום המתווה, התנועות המסורתית (קונסרבטיבית) והרפורמית יקיימו תפילות שוויוניות ברחבה הציבורית".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.