הרפורמים דורשים: חלק בכותל המערבי, וייצוג בגוף המנהל

הרפורמים הגישו הבוקר את טיעוניהם לקראת דיון בבג"ץ בנושא מתווה הכותל ביום חמישי. עיקר הדרישות: שוויון בגוף המנהל את הכותל, וחלק ברחבה עצמה ולא בכותל הדרומי או במרחק מהרחבה הרגילה

התנועות הרפורמיות הגישו הבוקר (ב') את עיקרי המתווה לקראת הדיון בבג"ץ שצפוי להתקיים ביום חמישי הקרוב.

בעיקרי הטיעון שהגישו הבוקר לבג"ץ התנועות הרפורמית והקונסרבטיבית וכן נשות הכותל, לקראת הדיון, חזרו העותרות על הסעדים שנתבקשו בעתירה המתוקנת שהוגשה לפני כשנה – הקמת רחבת תפילה ממלכתית ו"מכובדת", המהווה באופן רשמי חלק מאתר הכותל, כאשר דרישתם היא כי אופיה השוויוני-פלורליסטי של הרחבה יובטח בתקנות והיא תנוהל על ידי גוף בו יינתן ייצוג לעותרות.

כפי שהובהר בעתירה ומובהר אף בעיקרי הטיעון – הקמת רחבה כזו יכולה להיעשות באמצעות יישום המתווה והחלטת הממשלה מינואר 2016, או באמצעות הקמת עזרה שלישית שוויונית במסגרת רחבת התפילה הקיימת.

כזכור, לפני כחודשיים החליטה המדינה להקפיא את החלטתה שלה לגבי יישום מתווה הכותל, וגרמה ניצחון זמני למפלגות החרדיות בעניין מתווה הכותל מול הרפורמים, שניסו לעשות כל שביכולתם על מנת למנוע את ההקפאה, כאשר בתשובתה לבג"ץ מציעה הממשלה למעשה להנציח את המצב הקיים.

בעיקרי הטיעון שהוגש הבוקר, טוענים הרפורמים כי ההחלטה לחזור מיישום המתווה היא בלתי חוקית וכי העותרות הסכימו להתפלל בקשת רובינסון ולא ברחבת התפילה הנוכחית של הכותל, אולם זאת רק בכפוף לכך שיתקיימו עקרונות היסוד הבסיסיים שסוכמו במתווה ואשר רק בהתקיימם מהווה קשת רובינסון חלופה ראויה לרחבת התפילה הנוכחית.

עו"ד אורלי ארז-לחובסקי המייצגת את הרפורמים טוענת כי "בעמדה הנוכחית של המדינה יש פגיעה חמורה ובלתי מידתית בזכויותיהן של העותרות לשוויון, לכבוד, לחופש דת ופולחן ולגישה למקומות הקדושים. המדינה למעשה מציעה לעותרות לממש את זכותן לפולחן במקום שאינו חלק מהכותל המערבי – לא מבחינה חוקית, לא מבחינת התודעה הציבורית ולא מבחינת הנראות הפיזית, ובכך משמרת את האפלייה ארוכת השנים שהופנתה נגדן ואת המונופול האורתודכסי-חרדי באתר הכותל המערבי".

כעת נותר להמתין ולראות כיצד יגיבו לכך הגופים הדתיים והחרדיים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.