הרפורמים משיבים לגפני: "לא תהיה תזוזה מהמתווה עליו הסכמנו. הפשרות הסתיימו"

בתנועה הרפורמית מסרבים להתרגש מהמסר הפייסני של גפני אמש בועידת דגל התורה ומבהירים: "אנו סומכים על ראש הממשלה שיעמוד בהתחייבותו הפומבית – כותל אחד לעם אחד"

שינוי עמדה? מבעד להצהרות המילטנטיות והנאומים הלוחמניים שיגר אמש ח"כ משה גפני מסר פייסני משהו לתנועה הרפורמית והקונסרבטיבית.

כזכור, בנאומו בפני באי הועידה אמר גפני: "בשעתו הרב אלישיב הורה לנו שלעולם לא נהיה ביחד עם הרפורמים. זה העיקרון. אנחנו לא איתם…לא נסכים למצב שבו אנחנו והם נכנסים דרך אותה כניסה".

ואילו בשיחה לכתב 'הארץ' היה גפני מפורש יותר: "נכים להקצאת רחבה לזרם הרפורמי והקונסרבטיבי, בתנאי שהתוכנית לא תכלול רחבת כניסה משותפת עם באי הרחבה המרכזית".

"עוד מזמן הרב אלישיב והרב וואזנר, הדעה שלהם היתה 'לא נכיר ברפורמים לעולם', ולכן אנחנו מתרחקים מהם. נניח שהם עושים בית כנסת, שיעשו. אנחנו לא נכיר בהם ואנחנו לא יחד איתם. אותו דבר בכותל. אנחנו מתרחקים מהם. התוכנית שהוצגה היא שכאילו אנחנו ניכנס יחד איתם, ואנחנו לא נסכים לזה…העיקרון שהתווה הרב אלישיב הוא שאנחנו לא רוצים מגע איתם. אני גזען, לא רוצה להיות יחד איתם בשום נושא. אני גם לא נותן להם מקום. המסר שלי הוא מסר של שלום לציבור החילוני ומסר של מלחמה כלפי הרפורמים. איפה שהם נמצאים אני לא רוצה להימצא", הוסיף גפני בשיחה אחרת עם עיתונאים מאוחר יותר.

גפני. צילום: פלאש 90
גפני. צילום: פלאש 90

בתנועה הקונסרבטיבית מסרבים להתרגש מהמסר הפייסני ומבהירים: "לא תהיה תזוזה מהמתווה עליו הסכמנו. הפשרות הסתיימו כשנחתם המשא ומתן. בידי מזכיר הממשלה יש מכתב שלנו ומכתב של רב הכותל, בשם כל ההנהגה החרדית אותה ייצג במו"מ, ובו הסכמה מפורשת של שני הצדדים למתווה. אנו סומכים על ראש הממשלה שיעמוד בהתחייבותו הפומבית – כותל אחד לעם אחד. אם מישהו חושב שידחוק אותנו מחוץ לגדר, הוא טועה בענק".

ואילו בתנועה הרפורמית התנגדו לדברים באופן מרוכך יותר. בהודעה ששיגרו לתקשורת נאמר: "אנו מברכים על כל נכונות של הפוליטיקאים החרדים להעדיף את דרך הפשרה על פני מחלוקת ומריבה. יחד עם זאת הכניסה המשותפת היא תנאי מרכזי. כל המתווה מבוסס על רעיון של אתר לאומי אחד עם שתי רחבות תפילה. יתרה מכך, עניין הכניסה המשותפת הוסכם על ידי רב הכותל רבינוביץ בידיעת גפני, ליצמן ודרעי. חרדים שיתקשו עם העניין מוזמנים להיכנס מהשער הצפוני לרחבה הציבורית".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. הרפורמיות האלו לא שוות את זנב הפתק המפורר שאני שם בכותל, ובטח שלא את כל הסערה שעשו מהן.

    מישו |
    הגב