הרצוג על מינוי שמחון: "הציבור החרדי צריך לומר את דברו"

יו"ר האופוזיציה בראיון ל'קול ברמה': "נתניהו של 2003 הוא נתניהו של 2013 הוא אשם ישיר בכנסת אלפי משפחות למעגל העוני". שר הרווחה: "שמחון אדם ראוי למרות האמירות שלו בעבר. אולי הוא לא היה צריך לומר אותן, אבל לא על זה יקום או יפול דבר"

סערת מינויו של הפרופסור אבי שמחון ליו"ר המועצה הלאומית לכלכלה: יושב ראש האופוזיציה, יצחק הרצוג, תוקף הבוקר בראיון ל'קול ברמה' את המינוי ומתייחס לתגובה הנדרשת מהח"כים החרדים בעת הזאת. "לא הופתעתי על מינויו של אבי שימחון, שמעתי גם את חברי כנסת החרדים הבוקר מדברים בנושא. אני לא נותן ציונים לחברי הכנסת החרדים, הציבור החרדי צריך לומר את דברו, היות ואני מכיר את ההתנהלות הפוליטית קשה לי להאמין שהם יעשו זאת, אבל הם חייבים לבוא לראש הממשלה ולשאול למה ומדוע", אמר הרצוג.

הרצוג הוסיף כי נתניהו של 2003 הוא נתניהו של 2015…הוא אשם ישיר בכנסת אלפי משפחות למעגל העוני. העוני הוא איום אסטרטגי לפחות כמו מתווה הגז".

שר הרווחה, חיים כץ, שדיבר מיד אחרי הרצוג הגן על המינוי וניסה להמעיט ממשמעות התבטאויותיו של שמחון בערב. כץ טען כי "אבי שימחון הוא אדם ראוי למרות כל האמירות שלו, אני אצביע בעד. אני לא מבין את האמירות שלו אולי הוא היה צריך לחזור בו אבל לא על זה יקום ויפול דבר".

תומך בבמינוי למרות ההתבטאויות. השר חיים כץ. צילום: פלאש 90
תומך בבמינוי למרות ההתבטאויות. השר חיים כץ. צילום: פלאש 90

כזכור, אמש דיווחנו כי לאחר שראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע על מינויו של אבי שמחון לתפקיד יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, התחילו חברי הכנסת החרדים להגיב נגד המינוי התמוה לאור התבטאויותיו של שמחון בעבר בגנות משפחות ברוכות ילדים. כך לדוגמא בטור דעה שהוא פרסם הוא כתב כי "משפחה עם 8 ילדים היא חטא. שמונה ועשרה ילדים זה הרסני לחברה".

ח"כ אורי מקלב אמר כי  "זהו מינוי שגוי ואינו מתאים. שמחון הינו מהשבעים שלא רק שאינם חשים את הרעבים והעניים, אלא אף סוברים שהעניים מונעים מהם להיות מדושנים יותר", מקךב הוסיף כי "בעלי הדעות הללו הינם אנוכיים, מנותקים ואכזרים".

מקלב אף תקף את נתניהו על רקע המינויים האחרונים שכשלו: "מינוי של יועץ כזה בממשלה חברתית היא מינוי בלתי מוצלח. ראש הממשלה נכשל לאחרונה בכמה מינוים בהם תמך ומינוי זה הוא כנראה הגרוע שבהם", אמר מקלב, שכאמור היה הח"כ החרדי הראשון להגיב נגד המינוי.

בתוך כך, חבר הכנסת ישראל אייכלר כבר פנה אל מזכיר הממשלה וביקש להעביר מסר חריף לנתניהו. "אינני יודע מי נתן עצת אחיתופל למנות שונא משפחות ברוכות ילדים כאבי שמחון ליועץ כלכלי. יש זעם גדול בציבור משפחות ברוכות הילדים. נתניהו חייב לדרוש מאבי שמחון להתנצל בפומבי על דבריו המתועבים נגד משפחות ברוכות ילדים".

לא רק במפלגות החרדיות תקפו את המינוי החדש של נתניהו. מוקדם יותר הערב צייצה חברת הכנסת שלי יחימוביץ בטוויטר כי "שמחון הוא קפיטליסט מיושן עמוס קלישאות שאבד עליהן הכלח, שונא עניים בכלל וחרדים בפרט. דרך מעניינת של נתניהו לצחוק עלינו ועל דו"ח העוני".

בעבר אמר שמחון בכנס שדרות לחברה כי על החרדים להפחית את קצב הילודה: "אתם צריכים להגיד להם: 'זה חסר אחריות, אתם עושים רע לילדים שלכם, לחברה שלכם. אדם רגיל בודק כמה ילדים הוא יכול לכלכל, ואת המיסים שהוא משלם מעבירים למי שעושה שמונה ילדים בלי יכולת לכלכל אותם".

בטור שפרסם בעבר בגלובס כתב: "חלק גדול מהעוני בישראל הוא תולדה של התנהגויות מסוימות. במדינת ישראל ישנה תופעה שלא קיימת באף מדינה מפותחת בעולם: לשכבות אוכלוסייה שלמות ישנן שבעה, שמונה ואף עשרה ילדים. זה דבר שהוא הרסני לחברה כי הסיכוי שהילדים הללו יגמרו בית ספר וירכשו מיומנויות הוא נמוך".

"אנחנו חייבים לשאול את עצמנו כחברה, מה עלינו לעשות לטובת האנשים הללו, שמזיקים לעצמם וילדיהם. עד שהבעיה הזו לא תיפתר, לא נוכל למגר לא את העוני ולא את האי-שוויון, כי הכנסה שמתחלקת בעשרה, ברור שאינה מספיקה. כך אנו מגדלים דורות של עוני. זו בעיה אקוטית והיא ייחודית לישראל".

בטור שפירסם בעבר בדה מרקר שאל: "מהי תקרת הברזל שמונעת מישראל להצטרף לעשר או חמש עשרה המדינות המשגשגות בעולם?" לדבריו, "הסיבה נעוצה בעובדה שבישראל שתי קבוצות גדולות – חרדים וערבים – שמשקלן גדל במהירות ושבתוך עשורים מעטים ייהפכו לרוב, הנבדלות כמעט לחלוטין משאר הכלכלה. כיום שתי הקבוצות הללו מקבלות כמחצית מתקציב החינוך פשוט מפני שרוב הילדים בחינוך היסודי נמנים עמן, אך לשתיהן מערכות חינוך נפרדות שהישגיהן נופלים באופן משמעותי מאלה של מרבית המדינות המפותחות".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתגובה למינויו: "אני משוכנע שפרופ' אבי שמחון, בתפקידו כיושב ראש המועצה הלאומית לכלכלה, יסייע לממשלה ולי להתמודד עם האתגרים הכלכליים והחברתיים שעומדים בפנינו, ולהמשיך ולהוביל את כלכלת ישראל לצמיחה ולשגשוג לטובת כלל אזרחי ישראל".

שמחון הודה לנתניהו על האמון שניתן בו ואמר "אני מקווה שאסייע בהובלת התהליכים החשובים לביצור מעמדה של כלכלת ישראל ולשיפור רווחתם של אזרחי ישראל. אני מודע לאחריות הנדרשת מראש המועצה הלאומית לכלכלה. אני יודע שמחכה לי במועצה צוות של אנשים מעולים ומקצועיים ושאזכה לעצתו ולעזרתו של קודמי בתפקיד".

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.