הרשתות החברתיות הפכו לגן עדן לטרוריסטים

בדיון טעון אודות ההסתה ברשתות החברתיות, התברר כי אל מול עשרות אלפי פוסטים, סרטונים, ציוצים ותגובות פוגעניות ומסיתות, קצרה ידיהן של רשויות החוק. המשטרה דיווחה כי בשנה האחרונה איתרה כ-500 עמודים מסיתים בפייסבוק { הסתה בפייסבוק}

ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת קיימה אמש (ב) דיון בנושא "פרסום תכנים המעודדים וקוראים לעשיית מעשה טרור ברשתות החברתיות". הדיון התקיים במסגרת הצעות לסדר של חברי הכנסת מירב בן-ארי, עליזה לביא, רויטל סויד, מיכל רוזין ויושב ראש הוועדה, חה"כ אורי מקלב (יהדות התורה).

מקלב פתח את הדיון בהתייחסות למינויה הטרי של ג'ורדנה קטלר למנהלת תחום מדיניות בחברת פייסבוק ישראל, עבורה היה זה דיון פומבי ראשון בתפקידה החדש: "אני מברך על שיתוף הפעולה של חברת פייסבוק ועל מינויה של ג'ורדנה, שנה וחצי אנחנו דנים במסגרת הוועדה בנושא ההסתה, הביוש והחדירה לפרטיות ברשת, יש שיתוף פעולה עם כל הגורמים, כולל גוגל, איגוד האינטרנט ואחרים.

"אנו מאמינים ששיתוף פעולה הוא הדרך הנכון כדי לתת מענה לתופעה הכואבת הזו, במסגרתה יש לזכור נרצחים בני אדם. הסתה באיראן לא דומה להסתה בישראל, כאן מי שמוסת לרצוח אדם עם טלית רק פותח את הדלת בבוקר ופוגש עשרות מתפללים. אנו מבקשים להבין מה עושים לאחר שישנה הסתה, וברצוננו להבנות כלים להתמודדות עמה".

קטלר אמרה בתגובה: "אני מכירה היטב את הזירה הביטחונית והמדינית, הנושאים האלה חשובים לי אישית כאזרחית. להבאת הנושא לכאן יש חשיבות אדירה ואנחנו בפייסבוק מאוד מכבדים זאת, ומתייחסים לכך ברצינות גדולה. אני מקווה לעבוד אתכם לא רק היום ובימי דיונים, אלא כל השנה, כדי לוודא שפייסבוק מתמודדת עם הנושא הזה בדרך הטובה והיעילה האפשרית ודרך דיאלוג משותף".

חברת הכנסת סוויד מהעבודה אמרה כי "צריך להבין עם מה אנחנו מתמודדים. הסתה לטרור היא מושג מאוד רחב. בחקיקה הפרטית שאני מקדמת אני מדברת על הנעת אדם למעשה טרור, שקוראים ברשת – לכו תרצחו כמה שיותר ציונים, או שמעלים סרטון שמראה כיצד משחיזים סכין וכיצד לדקור. פייסבוק לא מחבלת, אין לה דם על הידיים, היא לא מעודדת טרור אבל יש לנו בהחלט את האמירה המאוד ברורה – פייסבוק, טוויטר ויוטיוב הפכו להיות גן עדן לטרוריסטים, הקול הקורא לטרור, לא בכוונה אבל זה המצב".

חברת הכנסת רוזין, ממר"צ אמרה כי "פייסבוק צריכים לעשות יותר. אבל אנחנו צריכים לשאול את עצמנו מה אנחנו עושים. העניין הוא לא רק איך לחסום אלא גם איך לחנך. קיבלתי ממשרד המשפטים והמשרד לביטחון פנים נתונים על 15 הגשות כתבי אישום בשנה וממול הרשת מוצפת. האם אנחנו עושים את המקסימום בעניין?", תהתה בקול למרות שהתשובה די ברורה.

עורך הדין נדים עבוד מהמחלקה לייעוץ וחקיקה פלילי במשרד המשפטים, התייחס לדברים ואמר: "ישנו הליך של תיקון עבירת ההסתה לטרור שיש בחוק העונשין, כאשר מספיק שתהיה קריאה ישירה למעשה בטרור והדבר יחשב לעבירה פלילית, בניגוד לעבר שהיה צורך להוכיח ממשית שהקריאה יכולה להוביל לטרור".

איתי גוהר, ממחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה הוסיף: "עבירות ביטוי מטופלות בדרגים הגבוהים ביותר. בשנים האחרונות הוגשו מעל 20 כתבי אישום בכל שנה בעבירות מסוג זה וגם הענישה הוחמרה, כאשר בתי משפט נוטים להטיל עונש מאסר בפועל. מחלקת הסייבר בוחנת חומרים המועברים אליה ובמקרה של עבירה על החוק ומעבר על מדיניות החברות, אנו פונים והחברות בדרך כלל מסירות את החומרים".

בתגובה אמר חבר הכנסת אמיר אוחנה (ליכוד), כי "מבחינת אחוזים יש עלייה משמעותית בהגשת כתבי אישום, אך עדיין אנחנו מדברים על 20 בשנה וזה מעט מאוד ביחס למה שאנחנו נחשפים אליו, ההסתה ברשת היא אחת המרכיבים המרכזיים בגל הטרור האחרון. המספר הזה רחוק מלהיות מספק".

מעניינת העובדה כי המשטרה, למרות כל הביקורת הציבורית עליה, פועלת בעניין. ליאת רוטנברג, ראש חוליית מידע גלוי במשטרת ישראל, סיפרה כי "מעל שנה אנחנו עוסקים בניטור ברשת. יש ניטור קבוע, עד היום אותרו מעל 500 דפי פייסבוק שפרסמו תכנים מסיתים, פרטיים וקבוצתיים".

בתגובה אמר יושב ראש הוועדה, חה"כ מקלב: "אתם מטפלים באחוז שאתם נחשפים אליו, מדובר בטיפה בים, והחלק של העבודה מול החברות זה חשוב ויפה שהן מסירות יותר בעקבות פניות שלנו, אבל אנחנו שואפים להורדה וניטור באופן מובנה של פייסבוק, גוגל ויתר החברות. אנחנו מבינים את הבעייתיות של פגיעה בחופש הביטוי, אבל אנחנו עוד לא שם, אנחנו דורשים מהחברות להוריד כרגע את התכנים הברורים של הסתה לרצח וטרור שרבים מהם נמצאים שם".

מקור: ביזנעס

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.