מחדל הר הזיתים! עלה להתפלל על קבר בנו והותקף באבנים – צפו בדבריו הכואבים

הבוקר (רביעי), התקיים דיון בוועדת הפנים של הכנסת בנושא כשל האבטחה לעולים להר הזיתים.

את הישיבה פתח נציג הועד להגנת הר הזיתים ויו״ר הועד בארץ הרווי שוורץ ואמר "אנחנו מגיעים לכנסת לא בפעם הראשונה ומרגישים שאין התקדמות בנושא אבטחת המשטרה. היו עוד הרבה אירועים בתקופה האחרונה חלקם כלל לא מגישים תלונה במשטרה כי טוענים שהמשטרה ממילא לא מטפלת ואין טעם להגיש תלונה. אנחנו בטוחים שאם המשטרה תרצה לפתור את זה היא תצליח. אנחנו דורשים שהמשטרה תקיים את הבטחתה ותציב אבטחה מסודרת לאורך כל שעות היממה".

יצחק כהן תושב ירושלים שעלה אתמול לקבר בנו ז״ל, תיעד בצורה נרגשת, כיצד הותקף אתמול, כשעלה להתפלל על קבר בנו. במהלך הנסיעה לכיוון חלקת הקבר, נזרקו על רכבו אבנים: "התקשרתי למשטרה אתמול תוך כדי שזורקים עלי ועל ילדי במשך 3 פעמים אבנים והם לא הגיעו במשך 40 דקות, בעקבות המקרה הזה שאר בני משפחתי לא יעלו היום להתפלל בקבר".

צפו בוידאו מדבריו

צילם אבי שיף כתב "קוקר" בכנסת

ניסים זאב: מצב בלתי נסבל 

ח״כ ניסים זאב אמר בדיון: "המצב כיום הוא בלתי נסבל בהר הזיתים, הגשתי הצעת חוק בנושא כי זה נהיה בלתי נסבל, אמרו לנו בעבר נקים תחנת משטרה ואז תהיה הרתעה בפועל זה ממש לא קורא. המשטרה לא לוקחת את הנושא הזה ברצינות וזה אסור שיקרה. לא פעם גם אני חטפתי אבנים במקום וראיתי מקרוב כמה זה נורא ואיום".

גם ח״כ חיליק בר ממפלגת העבודה שהשתתף בדיון אמר כי "זה מפחיד לשמוע שהמקום הקדוש הזה ככה מוזנח. אני רואה דוחות איך המקום הזה נראה וזה עצוב, למקום הקדוש הזה שנקרא הר הזיתים מגיע קצת יותר כבוד וראוי שהמשטרה תתחיל להתייחס לזה בכבוד. רק כשיהיה אסון אז כולם יצעקו ויתעוררו".

כתגובה חיזק הלל הורוביץ נציג בתי העלמין, את דבריו: "אם תהיה נוכחות קבועה של שוטרים ומג״ב יהיה פחד במקום, יש פתרונות צריך רק רצון טוב ושיתוף פעולה שיכול להביא לשינוי משמעותי תוך כמה שבועות".

ח״כ אורי מקלב התקיף את הגורמים וטען: "אין דבר כזה שאין פיתרון לזריקת האבנים להר הזיתים, לא מאמין שאין פתרון לזה. זה בושה וחרפה שחתן לא יכול להגיע לקבר אביו ביום חופתו ואם הוא מגיע הוא נפצע זה שערוריה. המשטרה לא הבינה עד כמה זה קריטי, אנחנו צריכים להגיש דו״ח שבועי על המקרים של זריקת האבנים. גם לפנות לציבור שיעבירו לנו מקרים. רק כשזה יהיה במעקב בלי הפסקה המשטרה תתנהל אחרת".

ממש לפני סיכום הדברים, הוסיף ח״כ אברהם מיכאלי כי יש ליידע את ציבור על התנהלות הדברים: "הגיע הזמן שנוכל לבשר לציבור שהם יכולים להגיע להר הזיתים בשקט וברוגע, הקימו תחנת משטרה אבל שוטרים לא נמצאים. יש הצעות חוק שמונחים פה בכנסת וגם זה לא מקדם את השקט והשלווה לרבבות האזרחים שמגיעים למקום".

דיווח מטעם המשטרה בדיון, הוצג על ידי אמנון מפקד מרחב ציון: "אנחנו פועלים מסביב לשעון לאבטח את ההר הזיתים, בהילולא האחרונה אבטחנו את המקום. לא הכל תלוי בנו אבל מה שניתן לעשות אנחנו מנסים לעשות. בחודש מרץ הקרוב יוקם מרחב קדם במשטרה שהמרחב הזה ייתן תוספת אבטחה רצינית להר הזיתים".

את הדיון חתמה ח"כ מירי רגב יו״ר הועדה וסיכמה כי אכן יש לפעול במהירות לתיקון העוול הנגרם למתפללים: "אני מבקשת לקבוע דיון נוסף לתחילת חודש מרץ שבו נשמע מה התוכניות של תחנת המשטרה החדשה ואיך הם הולכים לאבטח את המתפללים בהר הזיתים. אני מאוד מאוכזבת מהמשטרה ולא מבינה מה הם התקדמו מהדיון הקודם. אני מבקשת להקים ועדת משנה שתדון אחת לשבוע ותדון בכל אירועי זריקת האבנים בראש הועדה יעמוד ח״כ ישראל אייכלר. בועדת המשנה ידונו כל שבוע ושבוע על זריקות האבנים במקום. אני דורשת בדיון הבא שהשר לבטחון פנים יגיע להשתתף בדיון".

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.