דליה רבין: "הסתה הובילה לרצח"

בשעה זו נערך בחלקת גדולי האומה בהר הרצל הטקס הזיכרון הממלכתי לראש הממשלה המנוח יצחק רבין ז"ל, במלאת 20 שנה להירצחו. בטקס משתתפים נשיא המדינה, ראש הממשלה, יו"ר הכנסת ונשיאת ביהמ"ש העליון {20 שנה לרצח}

במלאות 20 שנה לרצח רבין , התקיים בהר הרצל בירושלים טקס לזכרו של ראש הממשלה שנרצח, במהלך הטקס הניחו ראש הממשלה ונשיא המדינה זר זיכרון על קברו של ראש הממשלה המנוח ורעייתו לאה רבין

ראש הממשלה נתניהו  התייחס לסערה סביב בית המשפט העליון ועל רקע הצמדת האבטחה לשופט עוזי פוגלמן. "הרשות השופטת היא איננה מתייצבת עם אויבינו, היא יסוד קיומנו ושומרת על ערכינו", הצהיר נתניהו.

 

"שבר גדול פקד את ביתנו הלאומי לפני שני עשורים", המשיך ראש הממשלה את דבריו. "הוא פגע קודם כל בכם, בני משפחת רבין, בלאה ז"ל, בדליה וביובל ובנכדים וברחל, אני יודע שזהו פצע שלא יגליד. אבל לא רק אתכם, המם הרצח הנפשע, הוא הותיר את כולנו חבולים ודואבים".

 

"רוצח יהודי רצח ראש ממשלה בישראל", ציין נתניהו. "נגדע מנהיג דגול של מדינת ישראל. אחרי שאני ורעייתי ביקרנו בתערוכה במרכז רבין יצאנו בתחושה שכל ישראלי, כל ילד וכל מבוגר, חייב לבקר במקום ולהכיר את דמותו של יצחק רבין – מנהיג רב זכויות. להכיר את חייו שעמדו בסימן השירות לאומה וקופדו בידי רוצח נאלח".

בנאומו התייחס נתניו לגל הטרור ששוטף את הארץ ואמר כי "האתגר המידי בימים אלה הוא המערכה נגד העלילה והשקר, נגד הסכין והאבן". נתניהו הגיב גם לטענות לפיהן ישראל מפרה את הסטטוס קוו בהר הבית ואמר: "כל אחד מבין את התפקיד של ישראל לשמירה על אתרי הפולחן ושמירה על הסטטוס קוו".

 

 

נשיא המדינה ריבלין התמקד בנאומו בוויכוח על הצורך בשלמותה של ירושלים. לדברי ריבלין, גם במהלך הליך המו"מ מול הפלסטינים הדגיש רבין את חשיבותה של ירושלים שלמה ומאוחדת.

 

"אנחנו עומדים היום, בימים קשים, בימים בהם ניטש מאבק על ירושלים – בירושלים, על קברו של אחד מגדולי לוחמיה ומשחרריה", אמר ריבלין. "רבין של אוסלו הוא שפרץ לנו את הדרך לירושלים, הוא שאיחד לנו את ירושלים, והוא שציווה לנו, תומכי אוסלו ומתנגדיו, לשמור על ירושלים".

 

"בחזונו המדיני ראה רבין את חשיבותה גם האסטרטגית, אבל גם הנצחית של ירושלים", הוסיף הנשיא. "אסטרטגית, הוא האמין כי ערעור כלשהו על ריבונותנו בירושלים יערער את אחיזת העם בארצו".

בתו של יצחק רבין, חברת הכנסת לשעבר דליה רבין-פילוסוף, האשימה בנאומה את הימין: "אני חשבתי שהחושך שנפל על המשפחה יביא לאחדות מטרה, להבנה שהיריות בכיכר היו קריאות תיגר על הדמוקרטיה. מאז אני מתמודדת עם קיתונות של דברי שנאה מעומקים של שנאה חשוכה שהולכת וגוברת בשיח הציבורי. והאש הזו, שאוכלת כל חלקה טובה, ניזונה מהסתה שלוחת רסן, אותה הסתה שיצרה אווירה שמותר ואפשר לירות בראש ממשלה בן מוות".

,

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.