השבוע במדור של מנוחה פוקס למה? ומדוע?

למה? זה השאלה קבוע אצל ילדים, איך מתמודדים עם השאלה הכי נפוצה אצל הקטנים שלנו ואיך אפשר להפסיק אותו בלא להעליב את הילד/ה? כלל ברזל היזהרו בתשובותיכם שלא יהיו עמוקות מדי, שלא יהיו ארוכות מדי, שלא יהיו מיגעות

ארבע מי יודע? למה ומדוע?

שאלה:

ילדי בן השנתיים בקושי יודע לדבר, אבל כל הזמן שואל: "למה?" הוא בעיקר שואל את הלמה הזה כשאני רוצה ללכת לנוח. הוא עומד לידי ולא נותן לי לעצום עיניים.

אני עונה לו, והוא ממשיך לשאול שוב ושוב.

למה הוא שואל כל הזמן למה ואיך אפשר להפסיק אותו בלא להעליב אותו?

תשובה:

 1. ילד בן שנתיים מתחיל לדבר ומתחיל לשאול שאלות. השאלה הרווחת ביותר היא שאלת ה'למה'. יש לפתח סבלנות רבה מול ה'למה' הזה. אל תזלזלו בשאלת ילדכם, אף פעם לא תדעו לאן הוא עשוי לצמוח עם השאלות החשובות שלו.
 2. כדאי לענות לילד בשאלה, כדי שהילד יסביר את שאלתו ונוכל באמת לענות עליה באופן מדויק לכוונתו. לכן אל תמהרו לענות, נסו להבין למה הילד חותר בשאלתו ואז השיבו. לפעמים מעצם הרחבת הדבר, יבין בעצמו את התשובה. לפעמים, מעצם ההרחבה הוא בעצמו יפסיק לשאול סתם את ה"למה?" כי זה יקשה עליו.
 3. ילד ששואל למה כל הזמן, ללא הפוגה, הוא ילד שלא למד לשאול שאלות. זהו ילד שמחפש תשומת לב בכל הכוח. שימו גבול לתשובותיכם. הסבירו לו מתי זמן לשאול ומתי לא. בוודאי שיש זמן למנוחת האם והילד צריך לדעת שאז לא שואלים שאלות.
 4. נסו דרך תשובות להעשיר ילד בידע, בערכים, בלימודי יהדות שתרצו שידע.

נצלו את השאלה לתשובה חשובה.

כלל ברזל:

היזהרו בתשובותיכם שלא יהיו עמוקות מדי, שלא יהיו ארוכות מדי, שלא יהיו מיגעות.

למי יש כוח לשמוע דרשה שלימה על שאלה אחת קטנה?

חבל שייסגר ויפסיק לשאול, למדוהו לשאול נכון והעשירו אותו בתשובותיכם.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. חינוך ילדים

  זה מדהים איך שהעצות שלה תמיד טובות ויעילות
  ממליצה גם ללכת לקורסים ולהרצאות שלה! היא אלופה!!!!

  ציפי |
  הגב