השבוע: שבעה ראשי פרלמנטים ממדינות אפריקה יגיעו לכנסת

יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין יארח את יושבי ראש הפרלמנטים של רואנדה, אוגנדה, גאנה, קמרון, טנזניה, סיישל ודרום סודן.

לראשונה בתולדות הכנסת יתארחו במשכן, בו זמנית, שבעה יושבי ראש של בתי נבחרים, כולם ממדינות אפריקה: רואנדה, אוגנדה, גאנה, קמרון, טנזניה, סיישל ודרום סודן. אירוע בסדר גודל כזה של אירוח ראשי פרלמנטים, לא היה בכנסת מעולם, ואף לא אירוע בסדר גודל המתקרב לכך. עד כה לא התארחו במשכן הכנסת יותר משני יושבי ראש בו זמנית.

ראשי הפרלמנטים מאפריקה נענו להזמנת יו"ר הכנסת והם מגיעים לכנס פרלמנטרי, בשבוע הקרוב בו יקיימו דיונים בנושאים מגוונים עם חברי כנסת מכל סיעות הבית.

בין היתר, יושבת הראש של פרלמנט רואנדה, הפרלמנט היחיד בעולם בו יש רוב לנשים, דונטילה מוקבליסה, תישא דברים בדיון על העצמת נשים ושוויון מגדרי בו ישתתפו גם חברות כנסת מהמובילות נושא זה בכנסת, עאידה תומא סלימאן יו"ר הוועדה למעמד האישה וח"כ עליזה לביא.

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ אבי דיכטר, ירצה על אתגרים משותפים לישראל ולאפריקה בנושא לחימה בטרור וח"כ בני בגין יסביר על חוק הטרור בישראל ומשמעויותיו.

יו"ר ועדת השקיפות, ח"כ סתיו שפייר ויו"ר ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות, ח"כ אברהם נגוסה ישתפו אף הם את האורחים בניסיונם הפרלמנטרי בנושאים הרלוונטיים.

מנכ"ל הכנסת, אלברט סחרוביץ, יישא דברים על הנגשת הכנסת לאנשים עם מוגבלויות ועל פרויקטים בתחום הקיימות במשכן, ומזכירת הכנסת, ירדנה מלר-הורוביץ תסביר על תהליכי חקיקה ועל עבודת ועדות הכנסת. כל הדיונים יועברו בשידור חי באתר הכנסת.

האורחים ישוחחו גם עם נשיא המדינה ראובן ריבלין וען ראש הממשלה בנימין נתניהו.

בשלוש השנים האחרונות, בהנחיית יושב ראש הכנסת אדלשטיין, הורחבה מאד הפעילות הבינלאומית של הכנסת ונחתמו הסכמי שיתוף פעולה עם לא פחות מ-20 פרלמנטים. מספר הסכמים נחתמו גם עם מדינות אפריקאיות: רואנדה, אוגנדה, חוף השנהב, אתיופיה וקניה. הכנסת שואפת לחזק הקשרים שלה עם פרלמנטים רבים ככל האפשר בעולם, ליצור שיתופי פעולה בתחומים שונים ולחזק את פעילות ישראל בארגונים בינפרלמנטריים שונים בעולם.

יו"ר הכנסת, יולי יואל אדלשטיין אמר, "אני נרגש לקראת אחד הכנסים הגדולים והמשמעותיים שהיו אי פעם בכנסת. לשיתוף הפעולה עם מדינות מיבשת אפריקה יש חשיבות מדינית וכלכלית מן המעלה הראשונה, וכל הצדדים יצאו נשכרים מכך. אני שמח כי מדינות מכל רחבי היבשת בחרו להשתתף בכנס המקצועי הייחודי שמארגנת הכנסת, אשר נועד לחזק את הפן הפרלמנטרי בשיתופי הפעולה של ישראל עם מדינות אלה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.