השחקנית אניה בוקשטיין תוקפת: "הרבנות מתנהגת בבריונות"

בישיבת ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות בכנסת הייתה היום אורחת מפתיעה. הועדה דנה בקשיי העולים המבקשים להינשא בישראל ונתקלים בקשיים כפי שגורסת ההלכה.

יו"ר הוועדה, ח"כ יואל רובוזוב (יש עתיד) מתח ביקורת על התנהלות הרבנות. "זה הגוף הראשון שהיה אמור להתייצב פה ולתת הסברים אך הם בחרו שלא לשלוח נציג לדיון בטענה כי הנושא אינו קשור לרבנות".

השחקנית אניה בוקשטיין סיפרה על ההליך המתנכר שעברה ברבנות כשביקשה להוכיח את יהדותה לפני שנישאה. "הבאנו את כל המסמכים שהשגנו ובאנו שוב לרבנות", היא סיפרה לחברים, "הפגישה נערכה מול חוקר יהדות ואמא שלי סיפרה לו את ההיסטוריה של המשפחה. זאת לאחר שהצגנו לו את תעודת הלידה שלי, של אמא שלי ושל סבתא שלי ואת תעודת הנישואים של הוריי. בכולם היה כתוב שאנו יהודיים", הבהירה.

בוקשטיין התבקשה להשיג את תעודת הלידה של סבתא רבה שלה. "מדובר במסמך משנת 1901 שצריך להביא אותו מהעירייה ברוסיה", אמרה לנוכחים בדיון. בוקשטיין ציינה שקיבלה עזרה מארגון צהר"הם היו רגישים וקשובים, הבטיחו לעזור ואחרי שבועיים הם השיגו את המסמך", סיפרה בוקשטיין והוסיפה: "חשבנו שהבעיה נפתרה אבל זה לא נגמר. נאמר לנו לבוא לרבנות בתל אביב לשימוע סופי. התחושה בשימוע מאד לא נעימה. אולם כמו בית משפט. תחושת פקפוק. תחושה שאני עומדת בעמדת הנאשם והרב שישב באולם לא היה בקיא בפרטי המשפחה לא עשה שיעורי בית".

"בסופו של דבר התחתנו דרך צהר ואני שמחה שעשינו את זה כך. אני לא נגד בירור היהדות אבל יש דרך לעשות את זה מקצועי יותר יעיל יותר", אמרה בוקשטיין ומתחה ביקורת חריפה על התנהלות הרבנות. "כשהיה לנו את המסמך שהשיג עבורנו ארגון צהר לא היה צורך בשימוש. הוא היה מיותר. "הרבנות, שאמורה לעשות קירוב לבבות מתנכרת ומקשה וזה מעציב. הרבנות מתנהגת בבריונות".

"זה בריונות מה שהרבנות עושה", אמר ח"כ רובוזוב "זה הגוף הראשון שהיה אמור להתייצב פה ולתת הסברים".

"אני שומע מכולם כאן על מיזם שורשים  של ארגון צהר צהר ואני רואה שהם עושים עבודה טובה", אמר יו"ר הוועדה.

מנכ"ל ארגון רבני צהר הרב ד"ר משה בארי אמר בישיבה. "אחרי כל מה שנאמר כאן כל מילה נוספת מיותרת", פתח מנכ"ל צהר את דבריו והסביר, "המתסכל הוא שבניגוד למקומות אחרים בין הממסד לאזרח כאן יש זהות אינטרסים בין הממסד לאזרח. כיוון שזה המצב גם לא צריך למצוא פתרונות מתחת לאדמה. זה לא דורש שום דבר מעבר לשינוי הגישה והתפיסה של מי הצורך הזה להוכיח את יהדותו".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. גם אלפי האתיופיות עם קעקועי הצלב על מצחן אמרו שהן יהודיות. וגם אלפי רוסים שהגיעו ללא ידע ביהדות והביאו ארצה את הסילבסטר, הוודקה והחזיר – גם הם אמרו שהם יהודים. אז הרבנות מקשה על התהליך. ברור לי שזה מתואר כתהליך מאוד לא נעים, אבל מדובר פה בסוגיה דתית מאוד מאוד משמעותית…

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב