השטח בוער: ת"תים מחרימים את אירוע 'דגל ירושלים'

עשרות תלמודי תורה הודיעו כי בכוונתם להחרים את אירוע של ארגון 'דגל ירושלים' שיתקיים אחר הצהריים באצטדיון ה'ארנה' בירושלים. הסיבה לביטולים: אופי האירוע והשתייכותו ל'פלג הירושלמי'. הרב אליהו פרויליך: "לא ניתנה הוראה מגדולי ישראל האוסרת על הילדים להשתתף באירוע הדבר נתון להבנתו של כל אחד ואחד". האזינו {מלחמות קודש}

עשרות תלמודי תורה הודיעו כי בכוונתם להחרים את אירוע של ארגון 'דגל ירושלים' שיתקיים אחר הצהריים באצטדיון ה'ארנה' בירושלים. הסיבה לביטולים: אופי האירוע והשתייכותו ל'פלג הירושלמי' לאחר הזמנתו של הגר"ש אוירבך כאורח הכבוד במעמד.

חשוב להדגיש כי גדולי ישראל לא הורו לתלמודי תורה כי אין להשתתף בכינוס, אך היוזמה מגיעה מהשטח ומתלמודי התורה עצמם שאינם מרוצים מאופי האירוע שתקציבו עובר דרך מחלקת תרבות תורנית בעיריית ירושלים בראשה עומד חיים אפשטיין.

את האירוע, שמתקיים אחת לשבע שנים ובו נבחנים מאות ילדים על הלכות שביעית מארגן 'דגל ירושלים' בראשו עומד הרב נפתלי פרוש לו יש קשר משפחתי לגר"ש אוירבך. באירועים קודמים הוזמנו והשתתפו מרבית גדולי ישראל, אך האירוע השנה מתקיים בצל המאבק בציבור הליטאי אותו מנהלים קבוצת 'בני תורה' מה שגרם לסירובם של ת"תים רבים להחרים את האירוע.

אחד ממנהלי תלמודי תורה החשובים בירושלים שוחח עם 'קוקר' והבהיר את עמדתו: "הגעתנו לכנס בשלב כזה שרבותינו ניתנים למרמס מהווה לגיטימיציה לפגיעה בהנהגת ובגדולי ישראל הכנס כשלעצמו הוא ראוי, אך בניגוד לדעתנו גורמים מסוימים הפכו אותו לכנס 'פוליטי' בניגוד לכינוסים קודמים".

ל'קוקר' נודע כי חתן שהשקיע ולמד הלכות שביעית ואמור היה להיבחן בכינוס של ארגון 'דגל ירושלים', נכנס למרן הגר"ח קנייבסקי להיוועץ האם להשתתף בכנס, הגר"ח השיב לו: "תבוא להיבחן אצלי".

הרב אליהו פרויליך יו"ר הועד למען כבוד רבותינו העביר אחר הצהריים מסר באמצעות הקו הקולי 'מרכז החדשות' כי גדולי ישראל לא הביעו את דעתם בנוגע להגעה לכנס ולא אסרו על תלמודי התורה להשתתף בכנס.

בדבריו אמר: "פנו אלי רבים האם יש הוראה או הנחיה בנוגע להשתתפות באירוע, עשיתי בירור יסודי וקיבלתי תשובה ברורה כי לא ניתנה הוראה שהילדים לא ישתתפו באירוע הדבר נתון להבנתו של כל אחד ואחד".

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. הרב פרויליך אמר לפרסם בשמו: "אין הנחיה לא להשתתף, כל אחד ינהג כהבנתו" וישתתף במעמד הקדוש. בעקבות השמועות על הנחיה רשמית של "דגל התורה" שלא להשתתף בכינוס "דגל ירושלים" הערב מבהיר הרב אליהו פרויליך כי אין כזו הוראה כלל וכלל. "הדבר נתון להבנתו של כל אחד ואחד" המאבק ב"דגל ירושלים": בעקבות גל השמועות ברשתות החברתיות כאילו וישנה הוראה רשמית מטעם "דגל התורה" שלא להשתתף בכינוס "דגל ירושלים" הערב, נשלחה הרב אליהו פרויליך, להבהיר את הדברים ואמר שמותר להשתתף לכתחילה ואין שום פיקפוק על זה.

  הרב פרויליך, מראשי הוועד למען כבוד רבותינו, הבהיר כי בכלל לא ניתנה הוראה רשמית שלא להשתתף, אם כי הסתייג כי הדבר נתון להבנתו של כל אחד ואחד. כך אמר "אני מבין שאתה שואל מה שרבים שואלים האם יש הוראה או הנחיה בקשר להשתתפות ילדים באירוע", אומר הרב פרויליך, "אני עשיתי בירור יסודי וקיבלתי תשובה מאוד ברורה – שלא ניתנה הוראה למישהו שלא להשתתף". ואדרבה שהילדים ישתתפו. אבל הוראה או הנחיה לא קיימת. הערב (חמישי) צפוי להתקיים באצטדיון ארנה בירושלים כינוס של ארגון התרבות "דגל ירושלים" בהשתתפות אלפי ילדים מתלמודי התורה בכל הארץ שנבחנו על דיני שביעית.

  בשל החיכוך הגדול בציבור הליטאי על רקע הפילוג נוצרה תסיסה בקרב הציבור הליטאי המזוהה עם הממסד של "דגל התורה" זאת לאחר שנודע על הזמנתו של מנהיג הדור מרן ורבנן הגאון הגדול שר התורה הצדיק רבי שמואל אוירבך שליט"א לכינוס והעובדה כי הרב אמור לנאום באירוע. הבוקר הקימו פעילים ליטאיים מכת הבני ברקי "המשומדים" מטה מאבק במסגרתו אברכים מתקשרים להנהלות תלמודי התורה בבני ברק ובירושלים ודורשים מהם שלא לאפשר לילדי החיידרים להגיע לכינוס המדובר, כדי להרבות מחלוקת ולהרחיק ביאת המשיח. לפי דיווחי מנהלי המוקד נרשמת הצלחה לחלל שם שמים ומאבק, ומספר תלמודי תורה הודיעו על אי השתתפותם באירוע. לטענתם, ניתנה אף הוראה בחיידר "אוהל תורה" שבשכונת רמת אלחנן, שם נמסר כאילו על פי הוראתו של מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי אין לחלק הילדים להשתתף במעמד התורני, אבל למעשה רובם מבינים שזה שקר ומשתתפים.

  לאחרונה גם נודע כי תלמידי החיידרים החסידיים צפויים להשתתף כרגיל, והבוקר אף הופיעו ידיעות נרחבות על הכינוס הערבף בעיתוני התנועה "המודיע" "המבשר" "היתד" ו"הפלס", כך שספק אם פעילות הפעילים תצליח להרוס את האירוע המדובר, הם פשוט רוצים לחלל שם שמים כדרכם בשנות אחרונות, (כל המחלל שם שמים נפרעין ממנו בגלוי) והרי הכת הזה ערב רב בפועל, ועליהן נאמר המבזה תלמידי חכמים אין לו חלק לעולם הבא, ואף על פי שאינו רבו, והרי זה בכלל "כי דבר ד’ בזה"

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. הפלג הנורוגי מבודד היום….יחד עם מריבות בלתי פוסקות עם הפלג הירושלמי. נלחמו בש״ס ותמכו באלי ישי. נלחמו בגור ווז׳ניץ על חוק הגיוס והתייצבו בלשכת הגיוס. נלחמו בבעלז על ועדת דיינות…….ועכשיו היגיע תור שלומי אמונים על החוק הנורווגי…….אייך מאיר מתבדח, עכשיו אני בצד הנכון של המפה……

  שלומי אמונים |
  הגב