השלום בדרך? פעילי שלום חרדים פועלים מתחת לרדאר

הם פועלים למען השלום עם הערבים ומקווים להצליח בפעילות להבנה בין שני העמים ולהבאת השלום המיוחל וכן, הם גם חרדים.

הם פועלים למען מטרה נעלה – השלום. קצת מוזר, אך ככאלו שנתפשים בעיני הציבור הכללי כימניים קיצוניים דווקא משום היותם חרדים, הם מנפצים את הסטיגמה.

ביוזמה חדשה/ישנה, מתקיימת פעילות חרדית שמטרתה לקדם פתרון לסכסוך עם הפלסטינים.

הפעילים שפועלים בשני המישורים, הן בציבור היהודי המאמין והן בצד הפלסטיני, מנסים להביא להידברות בין הצדדים ולידיעה והבנה של מקור הסכסוך וגורמיו.

הרב מיכאל מלכיאור מי שהיה ח"כ לשעבר, מספר על פעילי השלום כי "הם מאמינים כי יש לפעול במטרה להשיג את השלום" לטענתו "בתפיסה הכללית של הציבור. אנשים דתיים הם נגד השלום. הסטראוטיפ של חרדי הוא כימני קיצוני".

הרב מלכיאור מסביר את הרעיון שעומד מאחורי הדברים ואומר כי "הדת והאמונה צריכים להיות בחזית השלום השלימות והשלום שהוא שמו של הקב"ה. ורצונו של ה' זה שלום בין כל ברואיו".

כחלק מהפעילות השוטפת מגיעים המצדדים בשלום לערבי הסברה על מהות הסכסוך והתהוותו ובהמשך אף לפורומים של הידברות בין העמים השונים וכפי שהרב מלכיאור תיאר זאת "אנו עובדים מתחת לראדר בעיקר במרכזים, כדי לעשות טרנספורמציה של הקונספט גם עם הציבור החרדי והדתי לאומי וגם בעולם המוסלמי".

ח"כ מרגי מש"ס גם הוא חלק פעיל בנושא ומספר על סימני השאלה הרבים שהופנו אליו בתחילת הפעילות בנושא: "בתחילה רבים הרימו גבה על נושא. אך לדעתי, מניעת מידע מציבור אינו תורם להבנת הבעיה, הפוך הוא יש להנגיש וליידע את הציבור וממילא ההבנות שלהם בעניין זה, תהיינה מושכלות יותר".

איציק סודרי, פעיל חינוך למען השלום בחברה החרדית ודובר ש"ס לשעבר, אומר כי "הציבור החרדי בבסיסו שייך בהחלט למחנה השלום הרחב. עלינו לשכנע ציבור זה, בחשיבות הנושא ולהכיר להם את הסכסוך. כיון שההשכלה היא תורנית ולא תמיד בקיאים בפרטי הנושא ויש בורות בעניין. בהמשך, שולחים לשטח ומצרפים אותם לפעילות בנושא".

לדעת ח"כ מרגי אם צוותי המשא ומתן לקידום השלום במזרח התיכון היו מורכבים מאנשי דת, אז תהליכי והסכמי השלום היו כבר עובדה מוגמרת והם אלו שיכולים לשים קץ לסכסוך ארוך השנים.

"השלום כשהוא בא ממקום ערכי, לא מטעמי פחד ומתוך שנאה ולא מתוך הרצון להיפטר מהצד השני אלא מתוך ערכים משותפים ואמונה- זהו שלום שקושר ממקום אחר לגמרי" מסכם מלכיאור "שלא כמו בציבור החילוני שהרצון לשלום מגיע מתוך פחד, הרצון לשלום בציבור החרדי, הוא עמוק ואמיתי יותר ומגיע ממקום שונה".

20120717_192509

20120906_184210

20120906_184703 222

IMG_9681

IMG_8593

IMG_8517

הפעילים בפעולה
הפעילים בפעולה

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. איציק סודרי מקבל משכורת כבר שנים מהקרן החדשה לישראל. למה להסתיר את זה?

    מפוקח |
    הגב