שלום בפונביז' יביא לקץ הסכסוך בציבור הליטאי? – הפרשנים החרדים חלוקים

האם המגעים להסכם הבוררת בפונביז' יביא לשלום במגזר החרדי? יתכן. המאבק שמתנהל יותר מעשור שנים פילג בתחילה את ישיבת פונביז' ובעקבותיו נוצרו שתי מחנות בישיבה. עוד קודם פטירתו של מרן הגרי"ש אלישיב, הפילוג חילחל הלאה ויצר סביבו מספר קבוצות מאשדוד וחדרה  בואכה שערי חסד.

הפלג הירושלמי לא נולד ביום אחד, הפלג הירושלמי מקורו תחילה בפילוג שנוצר באם הישיבות, בכך הפכה מחלוקת על נכסים שאמורים להיות מנת חלקם של בחורי הישיבה למנת חלקם של הציבור הליטאי.

רוב הציבור הליטאי סירב בתחילה לשייך את עצמו לאחד מהפלגים, אולם לאחר פטירתו של מנהיג הדור הרב אלישיב וההפיכה ב'יתד', התגבשו אנשי הרב מרקוביץ לצידם של אנשי שערי חסד ובכך הפכו לגוש אחד.

בהרב מרקוביץ בשיחה בפני ישיבת פוניבז

 לקברניטי ישיבת פנוביז' יש חלק אינטגרלי ביכולת להביא את הציבור הליטאי לשלום. לא מעט אנשים בציבור הליטאי לא מאמינים ששלום בין המחנות יתכן,   הסכם בפונוביז' זה כמו הסכם עם הפלסטינאים. דבר שלעולם לא יצא. הכל  נסוב סביב  שליטה" טוען בכיר בישיבה.

אמש נועדו  לפגישה שנערכה יותר – מ5 שעות שני הגיסים הגאון הרב  לייזר כהנמן נשיא ישיבת פונוביז והגאון רבי שמואל מרקוביץ נשיא ישיבת  פונביז' '(המחבלים'). קודם לפגישה, יישרו עסקנים שמעורים בנידון וסללו את הדרך לפגישת הפסגה בין שני המחנות.

  מי שמשמש הבורר יהיה הגר"א רוזנברגר ממונסי, שיעשה שעות רבות סביב ציר לונדון – בני ברק במטרה להביא להסכם שלום.

 היום נמשכו מרתון של דיונים שמתקיים בכפר המכבייה, ונדמה שהצדדים קרובים להגיע למתווה שיביא לשלום בישיבה, אם לא עכשיו בטח, אולי בעוד כמה חודשים של דיונים.

מני גירא מ'קו החשיפות' שחשף על דבר המפגשים בין הניצים לבית פוניבז' שדנים על הסדר בעניין חלוקת הנכסים, כותב בפיסיבוק כי  התקוה היא שנוצרה פתח ומסלול אולי לשלום מלא.

"לשלום  בפונביז' תהיה השפעה על הפלג הירושלמי, ואולי בכך תיוצר הזדמנות פז להביא לקץ הסכסוך". סבור עמיתו, העיתונאי מוטי סגל.

ואם כבר שלום,  גירא  חושף תמונה  בנסיבות אולי פחות משמחות – בהלוויית אב"ד אור-החיים בבורו פארק. בתמונה נראים  בן האדמו"ר מהר"א מסאטמר מספיד, מתחתיו האדמו"ר מהרי"י מסאטמר מאזין, כשמאחוריו הגיס אב"ד סאטמר-מהר"א. מה אתם אומרים, גם הנסיבות האלה מספקות לתקווה לשלום ?!

סטאמר שלום - מני גירא

צילום תמונה הציבור החרדי
עיבוד קוקר

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. כנראה שהגיסים מפונוביז' כבר מריחים הייטב את ריח ה… המתקרב והולך. (שניהם לא צעירים) והחליטו שעדיף להנצל מהמיפגש הלא נעים עם הסבא הרב מפונוביז' בעולם שכולו טוב, שם יעיף לשניהם שתי סטירות מצלצלות… על מיליוני שעות ביטול תורה וביטול זמנם של צעירים בשטויות והבלים, באמת הגיע הזמן כאשר הדור יתום לחלוטין, להשלים ולהגיע להסכם שלום בפונוביז' ויפה שעה אחת קודם. לעת עתה אידיוט מי ששולח את בנו או את ילדו. לישיבת המחלוקת

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב