השמחה לאיד • טורו של יהודה משי זהב • כבר אין בושה לבקש ״האסט א גוטע לושנהרע״?

אין חולק על כך שהציבור הדתי-חרדי הינו הציבור הטוב ביותר מבחינת חינוך, מידות, מעשים טובים וגמילות חסדים, לא רק בתיאוריה אלא גם במבחן התוצאה. אבל יש משהו בציבור שלנו שאין לו שום הסבר והגיון. תופעה מגונה שאין אותה באף ציבור או קהילה אחרת, לא אצל היהודים ולבושתנו גם לא אצל הגויים.
ולכן חושבני שאין שום סיבה או בושה להצביע עליה או להניחה על השולחן ולנסות להתמודד איתה.
מדובר בתופעת 'השמחה לאיד'. מי מאתנו לא היה עד לליקוקי אצבעות ושפתיים כשאחד מבני החבורה או קולגה מקבוצה פוליטית או חצר אחרת נפל לצרה או כאשר שמו השתרבב בסיפור לעז כלשהו.
האמת כבר אינה משנה כלל וכלל, העובדות לא ישנו את העלילה המתפתחת, כל אחד מאתנו יודע כבר כל מה שהיה ובעיקר את מה שלא היה. כל אחד נהיה חבר למשפחת פרשנדתא.
פתאום כל אחד ואחד יודע ומכיר את כל אורחות חייו העסקיים החברתיים המשפחתיים לפרטי פרטים של חברנו לצרה, זה כשכן בבניין וזה כשכן לתפילה ללימודים ולעבודה, אבל אף אחד לא יידע את מספר הילדים שיש לשכננו בבניין או כמה חובות ובעיות הוא סוחב איתו, או האם משפחתו זקוקה לסיוע ועוד יותר דווקא בעת צרה זו. ושלא לדבר שאף אחד לא יקום ויציע עזרה או סיוע לאח בצרה או לבני משפחתו.
הלהיטות ברכילות, החטטנות, וההנאה הגלויה בשתיית דמו של השני במנות של פחות מרביעית כפית כפית, אין לה אח ורע באף מקום. מדורי ואתרי רכילות, מקווה נייעס, וקווי נייעס שעוברים מאחד לשני במהירות האור לא תמצאו באף חברה או קבוצה חילונית.
ודווקא אנחנו האמונים על ׳ואהבת לרעך כמוך׳, ׳ארור מכה רעהו בסתר׳, הלבנת פנים, רכילות, לשון הרע ואבק לשון הרע, חפץ חיים, כבר אין שום בושה במפגשי חברים לשאול ולבקש: ״האסט א גוטע לושנהרע״? או לחילופין: ״איך האב א גרובע לושנהרעעע״.
הכל הותר, הכל פוליטי, הכל פתוח, ללא שום רסן ומעצור. מקריבים אנו קרבן אחר קרבן, שוחטים ושופכים דמם של משפחה אחר משפחה ואפילו לא מנגבים את ידנו נוטפי הדם.
אך אם ח״ו קורה אסון או טרגדיה, יודעים אנו להצביע ולהאשים את החילונים ופורקי העול, מחללי השבת ואוכלי נבילות וטריפות, מהפתולוגים ועד הארכיאולוגים כאשמים בכל, חוץ מאתנו כמובן! אצלנו הכל לשם שמים, על טהרת הקודש.
מה יש בנו? מהיכן הרוע הזה

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. כתבה מדהימה
    אם הייתי קורא את זה בשם של מישהו אחרק הייתי מתחלי ליישם

    בנימין |
    הגב