השמצות והאשמות הדדיות: הקרב האחרון בדרך לכס הרבנות הירושלמית

השמצות והאשמות הדדיות עד לרגע האחרון: לבני נגד הרב אליהו, הציונות הדתית נגד משפחת לאו ו'דגל' נגד הרב עמאר. סיקור מיוחד

הבחירות לרבני העיר ירושלים יתקיימו היום (שלישי), אחר הצהריים בבניין מועצת העיר ירושלים, בכיכר ספרא. שני הנבחרים יוכרזו בערב לאחר ספירת הקולות.

המועמדים המובילים לרבנות: בצד האשכנזי – הרבנים משה חיים לאו ואריה שטרן. בצד הספרדי – הרבנים שלמה עמאר ושמואל אליהו, להם מצטרפים הרבנים, מרדכי טולדאנו וחיים אמסלם.

תחילה, למועמד החרדים הרב משה חיים לאו. גורמים בכירים בציונות הדתית מזהירים את חברי הגוף הבוחר מפני בחירתו, "אם הוא ינצח, מועצת הרבנות הראשית תהפוך לעסק משפחתי".

כיום, חברים במועצת הרבנות הראשית 3 מבני משפחת לאו, הרב ישראל מאיר לאו, הרב דוד לאו והרב רלב"ג מחותנו של הרב ישראל מאיר לאו. באם ייבחר הרב משה חיים לאו לרבה של ירושלים יוצר מצב שבו ארבעה מבני משפחת לאו יהיו חברים במועצת הרבנות הראשית. ועל כך מזהירים גורמים בציונות הדתית את חברי הגוף הבוחר.

חתנו של מרן הגר"ע יוסף, הרב מרדכי טולדאנו, למרות סיכוייו הקלושים מצהיר כי ימשיך במרוץ עד הסוף. הרב טולדאנו, נפגש בימים האחרונים עם מרבית חברי הגוף הבוחר.

הרב טולדאנו אמר כי הוא אינו מתמודד פוליטי ולא מבקש תמיכה משום פוליטיקאי, אלא סומך על שיקול דעתם של חברי הגוף הבוחר. ״אסור שבחירת רב ראשי לעיר הקודש תהיה בידי בחירת פוליטיקאים. אני דיין 25 שנה ומעולם לא נגעתי בפוליטיקה״.

המועמד הציוני לרב הספרדי בירושלים, הרב שמואל אליהו, שוהה במהלך יום הבחירות בבית אמו הרבנית צביה אליהו בירושלים כשבמקביל מנהלים היועץ המשפטי וינשטיין וציפי לבני מלחמה נגד מועמדותו.

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ארז קמיניץ שלח לחברי האסיפה הבוחרת מכתב ששוגר לרב שמואל אליהו, ובו נדרש להבהרות ביחס להתבטאויותיו כלפי ערבים ובכלל זה פסק הלכה שלא למכור או להשכיר דירות לערבים בצפת. למכתב צורפה גם תשובתו של הרב למשרד המשפטים. קמיניץ כתב לחברי האסיפה כי המידע הועבר אליהם כדי שיוכלו להפעיל שיקול דעת בהליך הבחירה.

למרות הנתק, ש"ס תומכת באופן רשמי ברב עמאר, ופועלת למען המועמד הרב משה חיים לאו. נציגי יהדות התורה תומכים ברב שמואל אליהו לתפקיד הרב הספרדי.

מועמדות הרב עמאר התחזקה ביומיים האחרונים, לאחר שסיעות ירושלמים והתעוררות החליטו לתמוך בו, ולא במועמד הרב חיים אמסלם, לאחר שנענו לפניות של שרת המשפטים ציפי לבני למנוע את פיצול הקולות, שהרב אליהו עשוי לצאת נשכר ממנו.

ב'יהדות התורה', כאמור, הצהירו כמעט בגלוי כי לא מעוניינים בבחירתו של הרב שלמה עמאר לרב הספרדי בירושלים בשל ההיסטוריה המלמדת על תככים ויריבויות בין הרב עמאר לציבור האשכנזי בהיותו רב ראשי, בראשם זכורה פרשת הגיורים, אז נתן הרב עמאר גב לממשלה בניגוד לדעת מרן הגרי"ש אלישיב זצ"ל.

בפעם הקודמת עם מרן הגר"ע יוסף זה עבד. במערכה הנוכחית ניסיון לשחזר את ההצלחה בהזמנת נציגים מהגוף הבוחר של ירושלים בשעות האחרונות לבתיהם של הגראי"ל שטיינמן והגר"ח קנייבסקי לקבל את ברכותיהם.

בחלק מהמקרים התשובה היא חיובית לחלוטין. למרות שחלקם משתייכים לציונות הדתית הם מבטיחים כי יתמכו במועמדים של הציבור החרדי. גורמים חרדים משדרים אופטימיות בשיחה עם 'קוקר': "הגעתם של כמה מחברי הגוף הבוחר לבני ברק עשויה להוביל לבחירת נציגי הציבור החרדי לרבנות ירושלים"

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.