השקופים בחברה החרדית / עו"ד משה תורג'מן

שוב נזכרים בהם רק בערב הבחירות , התחרות של דרעי וישי על קולם של החרדים העובדים והמאמץ שמרכזים בדגל התורה כנגד רק מוכיחים מה הפוטנציאל.

השבוע נחשף קמפיין הבחירות של ש"ס זה החל באשדוד בכנס השקת הקמפיין בו נאמו יש לומר מספר אנשים מעניינים שהם לא קהל הבית של ש"ס ,עד לנאום המרכזי של היו"ר על האנשים השקופים בחברה ואם לשפוט ע"פ המצב ברשת והסרטונים המשקעים הוא יוצר את הבזז הנכון לעת עתה.

אבל כל פוליטיקאי מתחיל יודע שעל מנת להגיע לקהלים חדשים ופוטנציאלים צריך את הקהל הבסיסי שלך, כלומר הקמפיין חשוב אך צריך לשמר ולתחזק את קהל הבית קודם כל.

השבוע נפגשו דרעי וישי כל אחד בתורו עם חלק מהשקופים בחברה החרדית כל אחד ניסה לתת מענה למצוקות שבו מתמודדים קהילות האלו עם הקושי בלהתקבל לתלמוד תורה או בית יעקב ושלא נדבר על סמינרים אך למרבה הפלא לא הגיעו השסניקים העובדים אלא מצביעי דגל שרמזו להנהגה שלהם שיש אופציה,

נשאלת השאלה מה ההגדרה של חרדים עובדים?? חברי הכנסת הם לא עובדים ? עובדי ההיי טק החרדיים הם לא עובדים? עורכי הדין החרדיים הם לא עובדים? במאמר שפרסם ח"כ יעקב אשר מנסה לטעון שלא צריך נציג לחרדים העובדים היות ואין נציג לאף ישיבה ואין לאף תת זרם בחברה החרדיתייצוג עצמאי אלא יש רעיון ערכי משותף אחד והם שלוחי דרבנן וכל מי ששומע לגדולי ישראל לא משנה מה מוצאו או מעשיו הוא שליחו.

זה יפה, אך איך אתה מסביר את זה שיש כל כך הרבה אנשים שלא מנסים לשנות את ההגדרה שלך לבני תורה מתמודדים על מנהלי מוסדות שגם לרבנים הם לא שומעים קל וחומר שהם לא ישמעו לך.

החרדי העובד הוא גם ספרדי וגם אשכנזי הם לא מנסים לשנות את ההגדרה, הם שולחים את הילדים לתלמודי תורה של הזרם המרכזי הם לא דורשים לימודי ליבה בתלמוד תורה אך נתקלים בקשיים גדולים מאד.

טוב שיש בחירות פעם בכמה שנים, זהו הזמן לשאול את השאלות ,ספרדים ,אשכנזים ,ושקופים ,הם לא צריכים להתנצל על הצורך שלהם להתפרנס הם מעריכים את חברת הלומדים ובסולם החברתי הם בראש הפירמידה ומי שמחליט הם גדולי התורה, אבל במבחן התוצאה נשאלת השאלה מי מקורב של מי על מנת לעזור להכניס את הילד למוסד כזה או אחר.

ייאמר לזכותם של חברי הכנסת החרדים שברמה המקומית ובאופן ספורדי הם גם מצליחים להתערב ולהכניס לתלמוד תורה כזה או אחר אך הבעיה בעינה עומדת.

לכן השאלה היא לא החרדים העובדים שהם אף פעם לא רצו לשנות סדרי עולם, אלא רצו שיקבלו אותם בחברה שלהם, והנה הגולם קם על יוצרו, אותם מנהלים מורי הדרך רואים רק את המוסד שלהם ולא את טובת החברה החרדית כולה שלאורה הם מחנכים.

לכן הפתרון הוא לא מי ידאג לחרדים העובדים מבפנים ומי יהיה הנציג שלהם, אלא איך חברה שמקדמת ערכים של שמיעה לדעת תורה מנחילה את זה לדורות הבאים ולא שומרת את זה לעצמה ולמקורביה.

תקופת הבחירות זהו תקופת מבחן לא רק מי המועמד אלא גם לדרך שבה בוחרים, ואם לא יהיה שינוי במועמדים שיבחרו לא על בסיס קרבה אישית, או מי שלא מאיים שיתפוס את מקומו של אותו עסקן אלא יתנו לכוחות חדשים לפעול למען החברה החרדית כולה ובזה תיבחן החברה החרדים כחברה היכולה להכיל את הזרמים שבתוכה, זה יהיה לאות כי גם הדור הצעיר משתלב בתוך החברה החרדית.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. הגיעה העת לא לבחור הפעם ביהדות התורה. ניתנה להם ההזדמנות
    להכיר בציבור העובדים ולפעול למענם, אך הם רק פיזרו מילים ריקות
    ולא עשו דבר.

    יוסף |
    הגב