השקעה בקרקע חקלאית – כיצד להשקיע במינימום סיכון?

השקעה בקרקע חקלאית יכולה להיות השקעה טובה מאוד, שתניב לכם רווח עצום, אך חשוב לדעת כיצד לעשות זאת נכון מכיוון שיש לא מעט סיכונים בתחום זה. בצד כל סיכוי לרווח גדול יש גם סיכון, וככל שסיכויי הרווח הם גבוהים יותר, כך לרוב גם יש יותר סיכונים. עוד על התגברות על הסיכונים שברכישת קרקע חקלאית בכתבה הבאה

השקעה בקרקע חקלאית יכולה להיות השקעה טובה מאוד, שתניב לכם רווח עצום, אך חשוב לדעת כיצד לעשות זאת נכון מכיוון שיש לא מעט סיכונים בתחום זה. חשוב לזכור כי בצד כל סיכוי לרווח גדול יש גם סיכון, וככל שסיכויי הרווח הם גבוהים יותר, כך לרוב גם יש יותר סיכונים. לכן, כל מי שרוצה להשקיע בקרקע חקלאית חייב להתייעץ עם מומחים בתחום, לחקור לעומק את הנושא ולא לרכוש "חתול בשק"!

על הפחתת הסיכונים שברכישת קרקע חקלאית בכתבה הבאה.

האם קיימים סיכונים משמעותיים כאשר רוכשים קרקע חקלאית?

התשובה לשאלה זו היא – בהחלט כן! קרקע חקלאית, הרבה יותר מסוגים אחרים של קרקעות, היא לא פעם "קרקע על הנייר". קרקע חקלאית היא בדרך כלל קרקע שעדיין לא הופשרה ובמקרים רבים גם לא יודעים באופן מדויק מתי הקרקע תופשר. זהו למעשה הסיכון הגדול ביותר בכל הקשור לרכישת קרקעות חקלאיות. כאשר רוכשים דירה רגילה או אפילו שטח שמתכננים לבנות עליו בית פרטי, לא צריך לחכות למועד "בלתי ידוע". דירה קיימת נמצאת מול עיניכם, ניתן לבחון אותה ואתם יודעים מתי בדיוק תקבלו אותה, וקרקע עליה בונים היא במקרים רבים מוכנה לבנייה באופן מידי. אך במקרה של קרקע חקלאית, קשה מאוד לחזות מתי הקרקע תופשר וכמה זמן ימשך כל התהליך. מכיוון שתהליך הפשרה של קרקע חקלאית תלוי באין ספור סיבות (בין היתר – מדיניות הרשות המקומית, המדיניות הכלכלית של הממשלה, תכניות מתאר קיימות ועוד), בזמן הרכישה בדרך כלל לא תוכלו לדעת מתי תוכלו ליצור רווח בזכות רכישת הקרקע. סיכון נוסף הוא בכל מה שקשור לבירוקרטיה. גם עם קרקע מסוימת נמצאת בתהליך שמתקדם בצורה סבירה, הבירוקרטיה יכולה לסבך ולהאריך מאוד את התהליך, וזה כמובן עלול לגרום להפסדים כספיים לבעל הקרקע.

כאשר הליך בירוקרטי נמשך שנים ארוכות מדי, הרווח בדרך כלל הופך לקטן יותר, וחמור מכך – לבלתי מוחשי.
הליכים ארוכים כאלה עלולים לגרום לבעל הקרקע להתייאש ואפילו למכור את הקרקע, עוד לפני ההפשרה (ובדרך כלל להפסיד מכך). מצד שני, חשוב לזכור כי הסיכויים להרוויח סכומי כסף אדירים גדלים ככל שרוכשים קרקע בשלב מוקדם יותר, ואם כל התהליך עובר בצורה חלקה ומהירה, הרווחים יכולים להיות גבוהים מאוד. לכן, יש להיות חכמים, יעילים ובעלי סבלנות, והחשוב מכל – מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע שייעצו לכם באשר לתהליך הצפוי, באשר למשך התקופה הצפויה עד להפשרת הקרקע ועוד.

כיצד לצמצם את הסיכונים?

יש כמה פעולות חשובות שניתן לנקוט בהן על מנת לצמצם ככל הניתן את הסיכונים, בעת רכישת קרקע חקלאית:

למשל – חשוב מאוד לבדוק לעומק את הבעלות על הקרקע, לברר מיהו הבעלים האמיתי של הקרקע, ולוודא כי יש לבעלים את כל המסמכים והאישורים הרלוונטיים.
חשוב גם לבדוק במו עיניכם את מצב הקרקע, לברר אם קיימים מאבקי ירושה, תכניות מחוזיות, הליכים בירוקרטיים הקשורים לקרקע ועוד, את כל אלה יוכל לבדוק עבורכם עורך דין איכותי, המבין בתחום הנדל"ן, ורצוי גם שיתמחה בתחום הקרקעות החקלאיות.
לגבי התחזית באשר לתקופת ההפשרה של הקרקע, קשה מאוד לחזות אך מומחים בתחום יוכלו לנסות להעריך ולתת תחזית, ואם הם אנשי מקצוע איכותיים ומקצועיים יש להם סיכוי לדייק בתחזית שלהם (בוודאי טוב יותר משל הרוכש).

כלל חשוב נוסף הוא לא לרכוש קרקע חקלאית שלא בדקתם בעצמכם באופן פיזי. ולבסוף, חשוב להתייעץ גם עם עורך דין או יועץ מס באשר לכל הפן המיסויי של רכישת הקרקע החקלאית.

המאמר באדיבות שורשים – השקעה בקרקע חקלאית.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.