השר אזולאי יוצא להגנת רבני היישובים

קרב רב: משר הדתות פועל לסכל יוזמה המבקשת להחמיר את תנאי העבודה של רבני היישובים: "גזירות קשות מנשוא"

קרב רב: השר לשירותי דת, דוד אזולאי (ש"ס), ויועצו הבכיר, דוד עמר, פועלים בימים אלה לסכל יוזמה להסדרת תנאי עבודם של 300 רבני היישוביים המאוגדים במועצות האזוריות בישראל (רבני ההתיישבות), כך מדווח הבוקר העיתון 'דה מרקר'.

את ההסדרה יזמו הנהלת משרד הדתות בתקופת השר הקודם, נפתלי בנט, בשיתוף אגף השכר במשרד האוצר.

ע"פ הדיווח של כתבת העיתון, טלי חרותי-סובר, הניסיון להסדרה בא על רקע התנאים שבהם מועסקים הרבנים אשר שכרם הממוצע הוא כ–11 אלף שקל בחודש.

לפי הסכם קיבוצי שנחתם ב–1988, הרבנים אינם נדרשים להשתמש בשעון נוכחות כמו רוב עובדי המדינה. בנוף הם לא נוהגים לדווח על היקף שעות עבודה – למרות שדבר זה נדרש מהם. כמו כן, הם אינם טורחים לדווח על ניצול של ימי חופשה או מחלה, מה שאומר שבעת הפרישה שלהם הם מזוכים על כל ימי החופש והמחלה שאותם "לא ניצלו".

הטבה נוספת ממנה נהנים הרבנים: בעוד שעובדי מדינה יכולים לקבל אישור לעבודה פרטית בהיקף של עד עשר שעות בשבוע, הרי שבפועל יש רבנים שעובדים גם 20 שעות פרטיות בשבוע ויותר (כחצי משרה) — תמורת שכר נוסף.

ענין נוסף הנמצא תחת ביקורת הוא מקום המגורים של הרבנים: ע"פ דרישות המשרד על הרב להתגרר בישוב שעליו הוא ממונה, למרות זאת רבנים רבים גרים במקומות אחרים.

כאמור, בשבתו כשר לשירותי דת ניסה השר בנט להילחם בתופעה באמצעות תקנות חדשות, אולם השר אזולאי פועל לסכלן.

במכתב שהגישו לבית הדין לעבודה מבקש ועד הרבנים האזוריים, בגיבוי ההסתדרות, למנוע הסכם קיבוצי אחר: "חוזר המנכ"ל מבקש להטיל גזירות קשות מנשוא על רבני ההתיישבות ובני משפחותיהם, בלי שנוהל עמם כל משא ומתן ומבלי שהוצעה להם כל תמורה בגין כך. מובר הגבלה חסרת תקדים של היקף העבודה הפרטית, בעוד שרבים מהרבנים מבצעים כיום עבודה פרטית נוספת בהיקף רחב, לצורך פרנסתם ולנוכח השכר הזעום המשולם להם עבור תפקיד הרב".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.