השר אזולאי יקבל את סמכות שר הכלכלה

שרי הממשלה צפויים לאשר היום את ההעברת הסמכות למינוי שופטים לבית הדין לעבודה משר הכלכלה לשר הדתות {התרגיל של ש"ס}

בישיבת הממשלה השבועית שתתקיים היום צפויים שרי הממשלה לאשר את העברת הסמכות הנתונה בידי שר הכלכלה למנות שופטים לבית הדין לעבודה לידיו של שר הדתות, דוד אזולאי מש"ס. מה הקשר בין מינוי שופטים למשרד הדתות? תחילת הסיפור קשורה בהקמת הממשלה והודעת יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי, כי הוא יסכים להתמנות לשר הכלכלה.

כזכור, עתירות שונות ולחץ תקשורתי גדול על אריה דרעי מנעו ממנו לקחת על עצמו חלק מהתפקידים שהציעו לו במסגרת המשא ומתן הקואליציוני, בין היתר בשל העובדה כי דרעי הורשע בעבר בפלילים, ואף ריצה עונש מאסר בפועל. בנוסף הטיל עליו בזמנו בית המשפט עונש שיש עימו קלון. לאחר שמונה לשר הכלכלה, התעוררה נגדו שוב מחאה תקשורתית נרחבת.

הסיבה לכך הייתה העובדה כי מתוקף תפקידו, ממונה דרעי על מינויים של שופטי בית הדין לעבודה. "לא ייתכן שעבריין מורשע יקבע את שמות השופטים", טענו בזמנו. דרעי, שהעדיף שלא למשוך אש תקשורתית לפני קבלת ההחלטה בעניינו על ידי שופטי בג"צ, שאישרו את מינויו לשר, העדיף לותר על סמכות זו והמליץ להעבירה לידי שר הדתות, דוד אזולאי ממפלגתו.

תיקון 10 לחוק מינוי שופטים משנת 1984 קובע כי "חברי הממשלה בוועדת הבחירה יהיו שר המשפטים ושר התעשייה, המסחר והתעסוקה", או בשמו החדש – משרד הכלכלה. כדי להעביר את הסמכות, כפי שמבקש דרעי, נדרשת הכנסת להחליט על שינויו בהמשך לבקשת הממשלה.

כיום, למרות ששר הכלכלה הנוכחי הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו, לו אין כל בעיה להישאר בעל הסמכות למינוי שופטים, צפויים שרי הממשלה לאשר את העברת הסמכויות אל שר הדתות דוד אזולאי מש"ס. כך חושפת העיתונאית טל שניידר בבלוג הפוליטי שלה "הפלוג".

שניידר מסכמת כי יוצא מכך שראש הממשלה בנימין נתניהו הוא שר הכלכלה אבל הוא מרוקן את כל המשרד הזה מסמכויותיו, למעט הסמכות לחתום על סעיף 52 והסמכות להיות מעורב בהליך מינוי הממונה על ההגבלים העסקיים – ומוסר את תוכנו של משרד הכלכלה (לשעבר תמ״ת) בחזרה לידי ש״ס.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.