השר בנט בראיון "חשבון נפש" נטול כפפות • על משרד הכלכלה: "אני מנהל מדינה מתוך יראת שמים" • על החרדים: "שאחינו החרדים לא יהלכו עלינו אימים, אני כל הזמן דואג להם" • על הברית עם לפיד: "שרירה וקיימת" – האזינו

שר הכלכלה והמסחר בראיון נרחב מדבר על הכל, על השאלה שנשאל, כשר ממפלגה דתית איך הקשר שלו למשרד הכלכלה השיב: "זה הדגש שלי במשרד ובכל העשייה. זו הדאגה לחצי מעם ישראל שמשתכר פחות מששת אלפים שקלים, כל התפיסה היא תפיסה של ניהול מדינה מתוך יראת שמים".

על מפלגתו "הבית היהודי, יש לו רק מילים טובות לומר: "אני לא רואה אותנו כמפלגה סקטוריאלית. אנחנו מפלגה שצריכה לשרת את כל עם ישראל על פי הערכים שלנו ויש לנו ביטוי עצום בתחומי התעסוקה והאחרים. השקענו מאתיים מליון שקלים במעל מאתיים מפעלים בפריפריה בחצי השנה האחרונה".

וכאן הוא אף משגר עקיצה לכיוונו של לפיד שדואג לריקי כהן כאילו: "יש כאלה שהמוקד שלהם הוא ריקי כהן שמרוויחה עשרים אלף שקלים. זה לא המוקד שלנו. המוקד שלנו הוא אנשים שיותר קשה להם להתקיים ולהחזיק את הראש מעל המים. אנחנו עושים עוד טיפה ועוד טיפה כדי לעזור להם כמו ביחס לעובדי הקבלן בשירותי הניקיון שאנחנו מעלים להם את המשכורת. זה חסר תקדים. אלו האנשים הכי חלשים בחברה הישראלית ואנחנו מעלים להם את המשכורות".

על המסתננים אמר כי זאת דאגתו הבסיסית שעליה משרדו מתמקד: "יש בעיה של כמות עצומה של מסתננים בלתי חוקיים מאפריקה שהגיעו כי הכלכלה פה טובה בהרבה מבאפריקה. ישראל הופכת להיות לשכת התעסוקה של יבשת שלמה. אנחנו אוכפים את דיני העבודה כדי שלמעסיקים לא ישתלם להעדיף מסתננים על פני ישראלים. אם יצטרכו לשלם למסתנן כמו לישראלי לא ישתלם להם שלא להעסיק ישראלי, וזה אפקטיבי. כשלא תהיה למסתננים מוטיבציה להגיע לישראל הם לא יגיעו ולא יישארו. זו משימה חשובה שעוזרת לתושבי דרום תל אביב, לעובדים החלשים ביותר במשק שאין להם שום סיכוי להתחרות במסתנן בלתי חוקי שמקבל שליש משכר המינימום".

על הברית בין יש עתיד לבית היהודי השיב כשהוא נחרץ: "שר האוצר ואני מחזיקים בעמדות שונות בתחום המדיני, הכלכלי ובתחומי יחסי דת ומדינה. זה בסדר גמור. אנחנו שותפים בממשלה ואני אשמר את הקשר שנעזור זה לזה אבל אנחנו צריכים לקדם את המערכת הערכית שאנחנו מאמינים בה, ואם היא שונה אנחנו צריכים להילחם ואנחנו נלחמים, ויש הישגים לא מבוטלים. כל תכנית השוויון בנטל שאנחנו מקדמים דומה הרבה יותר לתכנית שלנו מאשר תכניות אחרות שהתרוצצו לפני הבחירות. דיברו על גיוס של כל בן 18 למעט 400. כיום כל המספרים שונים וכל המבנה שונה ואני מרוצה מאוד".

כשפירט את הדברים שמצאו חן בעיניו והדברים שלא כ"כ, אמר: "יש הרבה דברים שלא מוצאים חן בעינינו אבל יש הרבה דברים נפלאים שמאוד מוצאים חן בעינינו. בפעם הקודמת שהתנתקנו מעם ישראל זה נגמר בהתנתקות. המשימה שהיא אולי משימת חיי היא לא לתת לזה לחזור. אנחנו צריכים להיות בכל מקום, בעובדי הניקיון, עובדי הקבלן, במקומות שסובלים מהמסתננים. אם לא נהיה שם בשביל עם ישראל גם עם ישראל לא יהיה שם בשבילנו. אם נסתכל רק על עצמנו נישאר בלי עצמנו ובלי עם ישראל, אם נסתכל על כל עם ישראל נרוויח גם את עם ישראל וגם את הטיפול בנושאים המגזריים".

על החרדים ועל ש"ס תקף: "אני לא יכול לטפל במה שקורה בתקשורת שלהם, ועד כמה אנחנו בית של עמלק ובית של גויים. זה לא בשליטתי. אנחנו פועלים לשם שמים. פעלנו למען עולם התורה וברוב מוחץ שמונים אחוז הועברו למגזר החרדי. לא קיבלנו ולא נקבל מחיאות כפיים וזה בסדר. נמשיך לעשות מה שטוב לעם ישראל. אנחנו לא חפים מטעויות אבל צריך לזכור שחצי מהקולות שבחרו בבית היהודי לא שייכים למגזר הדתי וצריך לשרת גם אותם ולהכניס גם אותם תחת כנפי הבית היהודי, תחת יהדות מחבקת ומקרבת ולא לתת להם תחושה שאנחנו לא משקיעים בהם, כי הם יעזבו".

כשנשאל שאם הוא לא יתמוך בחרדים הוא יאבד את קולם, השיב בזעם: "את האצבע הזו מצאנו באוסלו? את האצבע הזו מצאנו בהתנתקות? אני לא אוהב את המעשיות האלה. שאף אחד לא יאיים. אנחנו פועלים לשם שמים ולחיזוק עולם התורה עם או בלי האצבע שלהם. אני רוצה לחזק את הקשר. בוודאי, אבל האם נוח לי לשמוע שבולמים דיינים מהציונות הדתית כבר שלושים שנה. אנחנו מצמצמים את הפגיעה אבל צריך לזכור מי מונע מזה שנות דור מרבנים חובשי כיפה סרוגה להתקדם בכל התחומים. אנחנו צריכים לפעול מתוך עוצמה ולא מתוך רגשי נחיתות".

בנט אף התייחס לכך שכולם תוקפים אותו על שהוא מושיט יד לרפורמים והקונסרבטיבים: "כשר לענייני תפוצות יש לי בשורה. יש מיליוני יהודים לא אורתודוקסים בעולם. אני רוצה שהם יישארו יהודים. אני לא רוצה שהם יתבוללו. אני רוצה שהקשר שלהם עם המדינה יישמר. אני יכול להגיד שמבחינתי אני לא פוגש אנשים שאינם כמוני וכאדם דתי אני מתעלם מהם, אבל לא זו דרכי. אם אנתק איתם את הקשר הם יעזבו את היהדות. זה מה שאנחנו רוצים? שהם יתחתנו עם לא יהודים ונאבד אותם? אהפוך על כך עולמות. לכן עשינו דבר גדול בכותל המערבי כשהקמנו רחבה שלישית. אני מקבל על כך ביקורת גם מהחרדים וגם מנשות הכותל אבל בסוף יש הרבה יהודים קונסרבטיבים ורפורמים בעולם ואהיה בקשר עם כל אח שלי בגולה ושיבקרו אותי. בעזרת ה' אם נתמיד בדרך הזו של אחריות לכל יהודי בעולם ולהביא אותו לארץ אז נוכל להשיג את המטרה הגדולה".

האזינו לראיון נרחב בערוץ 7 – על הכל החרדים, הבית היהודי, הקונסרבטיביים, יאיר לפיד ועוד

צילום פלאש 90

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.