השר ליצמן: תופסק חטיפת המבוטחים בין קופות החולים ע"י מאכערים

"כל קופות החולים נוהגות אותו דבר בתחרות, חד משמעית החוק לא יישאר כפי שהוא"

ועדת הבריאות של הכנסת קיימה היום דיון בהשתתפות 18 חברי כנסת בנושא התנהלות קופות החולים בתחרות להעברת מבוטחים בין הקופות. שר הבריאות יעקב ליצמן הבהיר בדיון כי הוא תומך עקרונית בהצעת החוק של ח"כ דודי אמסלם להגבלת התחרות בין קופות החולים, אך הבהיר כי יידרשו בה שינויים שלא יפלו קופה זו או אחרת. "כל קופות החולים נוהגות אותו דבר בתחרות, חד משמעית החוק לא יישאר כפי שהוא", הדגיש. השר הוסיף: "לא יכול להיות מצב שההתחייבות תצא משליטה. תחרות זה בסדר, אבל זה שבן לילה חוטפים ויש מאכערים – לא. את זה צריך להפסיק. אם אמצא נוסחה שמקובלת על כולם ונסתדר, יכול להיות שנבקש להוריד את החוק. ניסיתי שנה שלמה ולא הצלחתי. כולם מבינים שצריך לרסן את התחרות הזאת".
יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר בדיון: "זה נראה כמו פסטיבל של מאכערים, ההעברות מקופה לקופה. המאכערים הולכים לקבוצות החלשות ביותר: הערבים והחרדים. כי זה קל שם. מצבם הכלכלי קשה, ואז בשביל לחסוך 500 שקל מעבירים אותם.

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב: "אין פה בחירה חופשית באמת של מבוטחים לעבור מקופה לקופה והשירות לא השתפר. רק הוצאנו יותר כסף. צריך להחזיר את המערכת לאיזון, שהתחרות תהיה על הדברים הנכונים, שהמשאבים ישמשו ליצירת שירות טוב".

במהלך הדיון התפתח דין ודברים בין יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ליאוניד אידלמן, לשר הבריאות ליצמן. אידלמן: "במהלך השנים הממשלה ובעיקר האוצר ניסו דווקא לעודד תחרות. שנים שמענו שצריך קופה חמישית כי אין מספיק תחרות. עכשיו יש דרישה הפוכה. מי שסובל מהצעדים האלה זה קודם כל המטופלים. יש פה כל הזמן רמזים שהרופאים הם שורש הבעיה ויש לפגוע בהם. הם לא הבעיה, הם הפתרון". ליצמן: "האם אתה מסכים שאסור לאשר לרופא לקבל מהמתחרה 240 אלף שקל?". אידלמן: "מסכים. זה מוגזם". ליצמן: "זה קורה אצלך במערכת יום יום". אידלמן: "במדינה מתוקנת יש ממונה על השכר. אנחנו בעד הסכמים קיבוציים". ליצמן: "אתה מייצג רופאים. האם מותר לי להעלים עין מזה?". אידלמן: "הרופא לא הבעיה והוא לא גונב כסף".
רכז בריאות באגף התקציבים במשרד האוצר, אורן גבע: "התחרות הגיעה למקומות שאינה משרתת, אלא פוגעת באזרח. נתמוך בקידום מהלכים משמעותיים בהם התחרות מתמקדת בשיפור הרפואה והשירות לאזרח".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.