השר לשעבר יעקב נאמן הלך לעולמו: "יהודי עם לב חם" (וידאו)

השר יעקב ישראל נאמן היה עורך דין ומשפטן בכיר, שותף במשרד עורכי הדין הרצוג, פוקס, נאמן ושות' ופרופסור למשפטים באוניברסיטת בר-אילן. שימש כשר המשפטים וכשר האוצר. נאמן היה תושב ירושלים, נשוי ואב לשישה. בן 67 היה במותו. סיקור נרחב {הקשר החרדי }

השר יעקב ישראל נאמן היה עורך דין ומשפטן בכיר, שותף במשרד עורכי הדין הרצוג, פוקס, נאמן ושות' ופרופסור למשפטים באוניברסיטת בר-אילן. שימש כשר המשפטים וכשר האוצר. נאמן היה תושב ירושלים, נשוי ואב לשישה. בן 67 היה במותו.

השר נאמן היה איש הציונות הדתית והיה אחראי לניסוח חוק הגיור השנוי במחלוקת בממשלת נתניהו הראשונה. נאמן היה בן דודו של האדמו"ר משאץ ויז'ניץ ומקורב לאדמו"רי סערט ויז'ניץ ושאץ ויז'ניץ. בנוסף, היה מקורב להרה"ג רבי אשר וייס, ראש ישיבת דרכי תורה, והשתתף באופן קבוע בשיעורו השבועי בירושלים.

נאמן נולד ב-16 בספטמבר 1939 (ג' בתשרי ה'ת"ש) בתל אביב למנחם ומלכה, בן בכור מבין ארבעה בנים. אביו, מנחם, היה בן דוד מדרגה רביעית של בנימין זאב הרצל. בתיכון למד שנה בישיבת היישוב החדש, לאחריה שנה בבית הספר התיכון של ישיבה יוניברסיטי, ושנתיים במדרשיית נעם. עם סיום לימודים אלה, באוגוסט 1958, התגייס לצה"ל, לחטיבת גולני, ולאחר פציעה הועבר לגדנ"ע. את שירותו הסדיר סיים בדרגת סגן, ובמילואים עלה לדרגת סרן.

לאחר שירותו הצבאי פנה ללימודי משפטים באוניברסיטה העברית, תחילה בשלוחה התל אביבית ובהמשך בירושלים, וסיים את התואר הראשון בהצטיינות (1964). במהלך לימודיו היה, בין השאר, מזכיר הוועדה לבדיקת שיטת המסים ברשויות המקומיות, בראשות שופט בית המשפט העליון ד"ר אלפרד ויתקון (נאמן כיהן כחבר בוועדה בשנים 1972-1974).

לקראת התואר השני פנה ללימודים באוניברסיטת ניו יורק, שם סיים תואר שני בשנת 1965. הוא חזר לישראל כדי להשלים התמחות כעורך דין, ולאחר מכן חזר לאוניברסיטת ניו יורק, ממנה קיבל בשנת 1968 תואר דוקטור למשפטים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אני מבכה את פטירתו של יקירנו ויקיר עם ישראל, יעקב נאמן ז"ל. יעקב נאמן היה מבכירי המשפטנים במדינה, חריף שכל ובעל לב יהודי חם. הוא היה בעל עמדות לאומיות מוצקות, ועם זאת תמיד חיפש את דרך הפשרה וההידברות, כפי שעשה כשהוביל את ועדת נאמן שטיפלה ברגישות ובחכמה בנושא הגיור. יעקב התגייס לשירות הציבורי כמנכ"ל משרד האוצר, כשר האוצר וכשר המשפטים. מצאתי בו שותף נפלא לעשייה הציבורית. כשר האוצר הוא הוביל ותמך ברפורמות חשובות, ובראשן פתיחת שוק מטבע החוץ שעשתה מהפכה כבירה בכלכלת ישראל. רעייתי ואני שולחים לרעייתו הדסה, לילדיו ולנכדיו את תנחומינו הנשלחים מעומק ליבנו".

שרת המשפטים איילת שקד אמרה כי "משרד המשפטים כולו מרכין את ראשו למשמע הבשורה המרה על פטירתו של פרופ' יעקב נאמן, אדם משכמו ומעלה, שהשכיל לשלב תורה ועשייה, ותמיד היה מוכן לפעול למען המדינה. נאמן, שהיה ממקימי אחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים בישראל, לא נח על זרי הדפנה ולא הסתפק בהצלחתו בשוק הפרטי, ובחר פעם אחר פעם לתרום למדינה בשלל תפקידים חשובים, ממנכ"ל משרד האוצר ועד שר האוצר ושר המשפטים. הוא סימן בדרכו השקטה את היעילות והמקצוענות בשרות הציבורי. פרופ' נאמן היה משפטן מבריק, שמרן בהשקפתו והניח יסודות להרבה יוזמות שאנחנו זוכים לקדם היום במשרד. יהי זכרו ברוך".

בזק"א כתבו הודעת ניחומים וכינו אותו במילים זצ"ל: "ארגון זק"א מתאבל מרה עם פטירתו של איש חמודות, אהוב לשמים והבריות, בעל חסד עצום, בר אוריין וקובע עיתים לתורה, זכה וזיכה את הרבים עו"ד יעקב נאמן זצ"ל, מייסד המחלקה המשפטית של זק"א שתרם מזמנו מהונו ומכשרונותיו הגדולים להגן על 'כבוד המת' בבתי המשפט. בזכותו נצלו רבים וטובים מניוול המת והובאו בשלימות לקבר ישראל".

צפו באחד מנאומיו בכנס לשכת עורכי הדין

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.