השר שטייניץ פותח לראשונה את הפה על מחליפו בתפקיד: "יאיר לפיד שחצן ויהיר; נתניהו מפגין מולו חולשה"

שבועות בודדים לאחר התקרית בה דרש שר האוצר, יאיר לפיד, כי השר לעניינים בינלאומיים, לנושאים אסטרטגיים ולענייני מודיעין, יובל שטייניץ, יעזוב ישיבת קבינט משום הוא אינו חבר בו, הגיב היום לראשונה שטייניץ באופן רשמי בראיון ל'ערוץ 2', ותקף את לפיד על התנהגותו.

"התקרית הזו מיותרת ומביכה", אמר שטייניץ בריאיון. "האיש מכהן כשר במשך שלושה חודשים בלבד. הוא מגיע ל'קודש הקודשים' – הקבינט המדיני ביטחוני, מבלי שהיה בממשלה הקודמת והוא לא יודע איך זה פועל. הוא נוהג כמו אדם שסבור שמגיע לו הכל".

שטייניץ אמר כי "יש אנשים שחושבים שמגיע להם הכל. זאת יהירות ושחצנות ויאיר הפגין שחצנות ויהירות". שטייניץ הוסיף לומר כי התנהגותו של לפיד נובעת בדיוק מאותה התנהגות שאפיינה את לימודיו האקדמיים. "הוא חושב שהוא יכול לעשות דוקטורט בלי תואר ראשון ושני, בלי הבסיס. הוא חושב שזה מספיק שהוא מפורסם ובפייסבוק ובתקשורת. זה בדיוק אותו דפוס התנהגות של 'לי מגיע הכל, ואני יכול להרשות לעצמי כל דבר'".

בראיון לערוץ 2, לא חסך שטייניץ גם ביקורת מראש הממשלה נתניהו. "אני גם לא מנקה את ראש הממשלה. ראש הממשלה היה צריך לנהוג אחרת. זאת הייתה התנהגות לא קשורה ולא ראויה, והוא הפגין חולשה, ולכן יש לי גם ביקורת עליו בנושא הזה", תקף שטייניץ לראשונה את נתניהו.

שטייניץ סיפר כי לאחר הוצאתו מהדיון הוא חיכה בחוץ 20 דקות, בדיון שנמשך בסך הכל ארבע שעות. כשנשאל על ידי המראיינת האם הוא נעלב מהתקרית, ענה שטייניץ בלקוניות כי "כל אחד מאיתנו הוא בן אדם. זאת תקרית לא נעימה ומיותרת".

בהמשך דבריו, המשיך שטייניץ בביקורת כלפי נתניהו, ואמר: "יש בעל בית אחד לממשלה, נתניהו. הוא מנוסה וחכם, עם המון ניסיון וידע", אבל, הוסיף שטייניץ, זה לא מספיק: "ההתנהלות שלו שצריכה להבהיר מי בעל הבית בממשלה. ראש הממשלה מבין שתקרית לא הייתה צריכה להתרחש. אפשר לומר שהוא התנצל".

בהמשך, חשף שטייניץ מעט מה'חפיפה' שערך ללפיד לקראת כניסתו לתפקיד שר האוצר, וסיפר: "אמרתי ללפיד בחפיפה שני דברים מהותיים שעל שר אוצר לזכור: הראשון – לוותר על הפופולאריות ועל הרדיפה אחר התקשורת והסטטוסים בפייסבוק. השני – להעמיק ולא לקבל החלטות כלאחר יד. בכל הקשור לעידוד השקעות בפריפריה ובעידוד הצמיחה – היתה כאן כניעה ללחץ תקשורתי", אמר.

שטייניץ הסביר כי דחה את הביקורת על התקציב, בכדי לא לפגוע במאמצי הממשלה להעבירו בכנסת. השר ציין כי לצד מספר מהלכים נכונים שנעשו, חסרים בתקציב מנועי צמיחה שיאפשרו עידוד השקעות בפריפריה.

השר שטייניץ הביע עמדתו גם בנוגע לסערה סביב מינויי הנגידים בישראל. "מדובר בסיפור עצוב", טען שטייניץ. "אני מכיר את שני האנשים פרנקל וליידרמן, שניהם מועמדים מצויינים- כלכלנים מהשורה הראשונה. אי אפשר לצפות מרה"מ ושר האוצר להפעיל משרד חקירות להחקור 10 שנים אחורה לקראת כל מינוי.

"יכול להיות שעכשיו צריך לפרסם לקראת המינוי מודעה תחת הכותרת 'דרוש מלאך לתפיקד נגיד בנק ישראל'", אמר שטייניץ. "אין ספק שצריך למצוא אדם כשר ונקי לתפקיד, אך אם מחפשים 'גלאט' – זה כבר סיפור אחר. צריך לוודא שעכשיו לא ייפסל מינויים של אנשים ראויים שמעוניינים להתמנות לתפקידים בשירות הציבורי רק בשל מכתבים אנונימים שמופצים באוויר".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.