התאמת רכב לנכים – מאיפה מתחילים? אילו פתרונות יש כיום בשוק? סקירה

המודעות לנגישות מתפתחת ומשתפרת כל העת, ועמה – גם הנגישות עצמה. הנגישות עבור נכים ובעלי מוגבלויות, במקומות ציבוריים למשל, זוכה כיום לתשומת לב רבה יותר, לעתים כבר בעת התכנון והעיצוב הראשוניים. עם זאת, נכים רבים מגלים שדווקא במקומות הקרובים או החשובים להם ביותר, יש צורך בהנגשה או בהתאמה שתאפשר להם שימוש זמין ונוח. זה למשל המצב ברבים מכלי הרכב – בין שמדובר בכלי רכב המסיעים אנשים נכים או בעלי מוגבלויות, ובין שמדובר בכלי רכב הנמצא בבעלותו של אדם נכה שמסוגל לנהוג.

התאמת הרכב לנכים רלוונטית לא רק עבור בעלי המוגבלויות עצמם, אלא גם עבור רבים מבעלי העסקים, כמו בעלי חברות הסעות או מורים לנהיגה. למרבה המזל, הפתרונות הטכניים הם היום נגישים, רבים ומגוונים מבעבר. לאור השפע הגדול, קשה לפעמים לדעת ממה או איך להתחיל…

מאיפה להתחיל?

אם אתם בעלי מוגבלות המבקשים לערוך התאמות לכלי הרכב שלכם, תוכלו להיעזר בביטוח לאומי. הוועדה לגודל רכב במכון הרפואי לבטיחות בדרכים אמונה על התאמת רכב ואביזרי נהיגה לאנשים עם מוגבלויות. אפשר להגיש בקשה לביטוח לאומי, ומי שעומד בקריטריונים מופנה אל הוועדה, המונחית על ידי ביטוח לאומי לעריכת שינויים והתאמות בכלי הרכב, בהתאם למצבו ולצרכיו של האדם.

אם אינכם עומדים בקריטריונים, או שאתם מעדיפים לדאוג לכך בעצמכם, ובמקרה שאתם בעלי רכב שצריך התאמה אך לא בעלי מוגבלות (למשל בעלי חברת הסעות) – תוכלו לפנות לאחת מן החברות המתמחות בהתאמות כלי רכב לנכים. מומחים טכניים לנושא הזה יוכלו לגבש עמכם את התכנית הרלוונטית להתאמה ולשינוי של כלי הרכב, על פי שני משתנים עיקריים: הצרכים הפיזיים שלכם (או של הלקוחות שלכם), וסוג הרכב שבו אתם מבקשים לערוך התאמות.

מהם הפתרונות האפשריים?

כאמור יש כיום פתרונות טכניים רבים להתאמת כלי רכב לנכים, החל מהתאמה עבור בעלי מוגבלויות קלות ועד להתאמות מורכבות ביותר.

התאמות קלות יחסית נעשות, למשל, באמצעות עזרים טכניים כמו "תפוח" – מעין גולה המותקנת על ההגה ומסייעת בשליטה בהגה עבור מי שאינו אוחז את ההגה בשתי ידיים. אביזר שימושי נוסף הוא שלט רחוק מיוחד, המסייע לשלוט בכפתורי הפיקוד ואביזרי הרכב השונים (כמו צופר, מגבים, אורות וכו'), עבור מי שמתקשה בשליטה ידנית מורכבת יותר בכל אלה. כמו כן קיימים מנגנונים שונים להתקנה, חלקם נשלפים, שנועדו להתאים את הרכב לנהיגה על ידי אדם נכה או בעל מוגבלות. מדובר למשל בהגבהה של דוושות הרכב, עבור מי שאינו מגיע, מסיבה זו או אחרת, לדוושות במיקומן המקורי.

התאמות מורכבות כוללות, למשל, התקנה של מנגנוני שליטה שונים בכלי הרכב, ש"עוקפים" את המוגבלות של הנהג. אחד המנגנונים החשובים הוא מנגנון שליטה ידני, עבור אנשים שרגליהם אינן מתפקדות. מנגנון זה מאפשר שליטה בדוושות באמצעות הידיים, והוא מותאם במיוחד למצבו ולצרכיו של כל אדם – למשל על פי מידות, שימוש ביד דומיננטית (ימין/שמאל) וכו'. אביזרים מסוימים מאפשרים העלאה והורדה של נוסעים נכים ביתר קלות, למשל עבור מיניבוסים, כמו מדרגה חשמלית מתקפלת, או מעבר קל ונוח מכיסא גלגלים לכיסא הנהג – כמו מתקן ה"מרימון".

התאמות מורכבות יותר יכללו שינוי במבנה כלי הרכב. התאמות אלה מיועדות לרוב לנכים בעלי מוגבלות חמורה יותר, או למי שמסיעים נכים בכסאות גלגלים או אנשים הנושאים אבזור מיוחד. התאמות אלה כוללות הגבהה של תקרת הרכב ו/או הנמכה של רצפת הרכב, שנועדו לאפשר כניסה ויציאה מהרכב בכיסא גלגלים, או מעבר של אדם בכסא גלגלים בפנים הרכב. נכים המסוגלים לעבור מכיסא הגלגלים למושב, יכולים להתקין בסיס חשמלי לכיסא, המאפשר לכיסא ייעודי באוטו להסתובב, לבלוט החוצה מן הרכב ולשנות את גובהו, כדי לאפשר מעבר קל יותר מכיסא הגלגלים.

אמנם השפע גדול, אבל החדשות הטובות הן שאם אתם או אחד מבני משפחתכם בעלי מוגבלות, או אם אתם מסיעים בעלי מוגבלויות באופן קבוע – לכל אתגר טכני יש כיום פתרון. הדרך היעילה ביותר להתגבר על המכשולים, היא למקד את הצרכים ולהגדיר את מה שייקל עליכם לנהוג או לנסוע ביתר קלות ונוחות. לאחר מכן תוכלו בדרך כלל לבחור מבין כמה פתרונות טובים אפשריים.
המאמר בחסות הידרופיקס – אבזור רכב לנכים

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.