החייל שירה במחבל יואשם בהריגה ולא ברצח

בצל המחאה הציבורית הודיע התובע הצבאי כי החייל שירה למוות במחבל מנוטרל בחברון יואשם בהריגה ולא ברצח {התביעה התעשתה}

דרמה: התובע הצבאי, סא"ל אדורם ריגלר, הודיע לפני זמן קצר בדיון בהארכת מעצרו של סמל א', החייל שירה במחבל פלסטיני בעודו שרוע על הקרקע בחברון, כי הוא חשוד בהריגה.

מדובר בשינוי של ממש מעמדת התביעה בימים שלאחר האירוע לפיה החייל חשוד ברצח.

למרות זאת, התובע נחוש כי החייל פעל שלא כשורה. "במהלך היומים אחרונים חלו התפתחויות משמעותיות בחקירה…בשלב זה התבססה תשתית ראייתית איתנה, על סמך סרטון שצולם בזמן אמת, בו רואים את החשוד דורך את הנשק, מסמן לאנשים שעמדו ליד המחבל לזוז – ובקור רוח יורה – מבלי שנשקפה סכנה מצידו של המחבל", אמר התובע במהלך הדיון.

התובע ביקש להאריך את מעצרו של החייל לצורך השלמת החקירה.

בוידאו: התיעוד המלא של התקרית

צפו: תיעוד חדש מהתקרית, תומך בגרסת החייל כי היה חשש להמצאות מטען על גוף המחבלקרדיט: הצלה יו"ש

‎Posted by ‎רוטר.נט – סקופים וחדשות‎ on‎ שישי 25 מרץ 2016

כזכור, האירוע המדובר התרחש ביום חמישי שעבר (פורים דפרזין), כאשר חייל צה"ל שעסק בפינוי חברו שנפצע בפיגוע הדקירה בשכונת תל רומיידה בחברון, תועד כשהוא יורה למוות במחבל שנוטרל ושכב דומם על הקרקע. החייל נעצר ונחקר במצ"ח

בתיעוד התקרית נראה כי לאחר שהחל פינויו של החייל שנפצע, אחד מהפלסטינים נותר עדיין בחיים. הוא נראה מניע מעט את ראשו, אך שוכב כאשר ידיו פרושות, ומסביבו כעשרה חיילים וחמושים נוספים. החייל דורך את נשקו ויורה כדור אחד לראשו של הפלסטיני. מותו נקבע לאחר מכן. קודם לכן נשמע קול בסרטון אומר "המחבל הזה עוד חי, הכלב הזה, שלא יקום עליכם".

בוידאו: ניתוח שפת הגוף של החייל ושל יתר הנוכחים בשטח מאשש את גרסתו

האירוע עורר תגובות זועמות במערכת הפוליטית והצבאית. בראש המגנים עמדו הרמטכ"ל ושר הביטחון, כאשר את הגיבוי לחייל הוביל יו"ר 'ישראל ביתנו', ח"כ אביגדור ליברמן שתקף בחריפות את צמרת הממשלה על עמדתם בפרשה. בראיון ל'בוקר טוב ישראל' בגל"צ סיפר ליברמן כי הוא ביקש להיפגש עם החייל וסורב.

"גם נתניהו וגם בוגי יעלון הפכו לפרזנטורים של ארגון 'בצלם'…זה הפך לשגרה. זה כבר הלוחם הרביעי שהצמד חמד הזה ביבי ובוגי מעמידים לדין תחת הנהגתם. זה לא המקרה הראשון", האשים ליברמן.

עוד טען ליברמן כי "יכול להיות שחייל סדיר בן 19 טועה בשיקול דעת, אבל זה פשוט לא מצדיק התנפלות של ראש הממשלה ושר הביטחון. עכשיו המשפחה צריכה להאמין שמצ"ח או הפרקליטות הצבאית הראשית תנהל חקירה אובייקטיבית, אחרי שבכל רשויות הצבא שמעו מה עמדתם של שר הביטחון וראש הממשלה? אחרי זה המשפחה צריכה להאמין שיש חקירה הוגנת, ללא משוא פנים?".

גיבה את החייל מהרגע הראשון. ליברמן. צילום: פלאש 90
גיבה את החייל מהרגע הראשון. ליברמן. צילום: פלאש 90

בסיום הראיון תקף ליברמן את ארגון 'בצלם' שאיש מטעמו תיעד את התקרית. "מדובר בחבורת בוגדים לכל דבר ועניין…כדאי מאוד וחשוב מאוד שגם החייל וגם משפחתו ידעו שעדיין יש אנשים בישראל, גם במישור הפוליטי, שהשכל הישר הוא המנחה היחיד שלהם, ולא הכותרות בעיתונים, ולא הניסיון להתקרנף ולהיות פרזנטורים של חבורת בוגדים מ'בצלם'".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.