"הטריד וצילם": התביעה שמסעירה את ישיבת פונביז'

כתב תביעה שהוגש אתמול (רביעי) נגד מוסדות ישיבת פוניבז' חושף פרשייה קשה של פגיעה שנמשכה מספר שנים בתוככי הישיבה בבני ברק. לפי כתב התביעה, במשך שנים תלמיד מבוגר המתגורר בישיבה פגע בתלמידים באופן אלים וברוטאלי ואף צילם אותם באופן פוגעני במתחם סודי בתוך הישיבה

כתב תביעה שהוגש אתמול (רביעי) נגד מוסדות ישיבת פוניבז' חושף פרשייה קשה של פגיעה שנמשכה מספר שנים בתוככי הישיבה בבני ברק. לפי כתב התביעה, במשך שנים תלמיד מבוגר המתגורר בישיבה פגע בתלמידים באופן אלים וברוטאלי ואף צילם אותם באופן פוגעני במתחם סודי בתוך הישיבה. בעקבות פניות של נפגעים לארגון 'דין וחשבון', התארגנות חרדית חדשה למאבק בהשתקת פגיעות, אספו אנשי הארגון ראיות מהשטח ופעלו להגשת תביעה אזרחית ולהגשת תלונה במשטרה כנגד הישיבה, שניים מרבניה והפוגע. לפי כתב התביעה, בידי התובעים הוכחות מוקלטות הכוללות הודאה במעשים.

לפי התביעה, הסיפור שהחל לפני 3 שנים כלל מסכת התעללות של פגיעות בקטין בן 16 אשר כללו גם אלימות, השפלה ובניית יחסי תלות שליוו את ניצול הקטין,

לפי כתב התביעה, "כל האירועים המפורטים לעיל לוו באלימות קשה מצד הנתבע, אשר היה מכה את התובע, מאיים ומשפיל אותו, בטרם היה משחרר אותו מחדרו, היה הנתבע מאלץ את התובע להשתחוות לו ולהתנצל בפניו, ורק לאחר שהנתבע היה מחליט כי התובע סבל מספיק היה מאפשר לו להתלבש ולעזוב את החדר."

עבירה נוספת שחושף כתב התביעה הינה יצירה ואיסוף של חומר אסור, "בחלק ניכר מהאירועים המפורטים לעיל, היה הנתבע מתיישב על התובע ומצלם את עצמו ואת התובע. את תמונותיו של התובע, שמר הנתבע במחשבו האישי, יחד עם תמונות נוספות של צעירים אחרים, כך שהלכה למעשה מחזיק הנתבע במחשבו אוסף של תמונות האסורות על פי חוק."

בנוסף לפוגע, נתבעים גם שניים מרבני הישיבה אשר לטענת התובע, התנהלו ברשלנות ועברו על חוק חובת דיווח. כאשר פנה הקטין לרב מרבני הישיבה "הנתבע הקשיב לדבריו של התובע, הרגיע אותו ועזב את המקום, מבלי שהמשיך במעקב אחר הנושא". וכאשר ביקש להיפגש עם רב אחר, אמר לו אותו רב "שהוא סבר שמטרת הפגישה הינה לשוחח על אשר עשה לו הנתבע, לאחר ששמע על חומרת המעשים שהנתבע ביצע בתובע. במעמד שיחה זו אמר הנתבע לתובע כי ידוע מזה זמן רב על היותו של הנתבע מסוכן לתלמידים, אך שהם לא ידעו עד כמה חמורים מעשיו".

כתב התביעה מפנה אף אצבע מאשימה לכך שהפוגע עדיין שוהה בין כתלי הישיבה, "למרות שהנתבעים הודו לאחרונה בפני התובע על כך שהם מודעים לסכנה העולה מהנתבע, עד היום ממשיך הנתבע להתגורר בישיבה, ויש להניח כי גם ברגעים אלה ממש ממשיך הוא לפגוע בנערים הלומדים בישיבה."

לפי התובעים, לאישוש הטענות, התובע מחזיק בידו בהוכחות, "כבר כעת יצוין כי לאחרונה הנתבעים אישרו כולם בפני התובע כי האירועים המפורטים לעיל אכן התרחשו, ובידי התובע הקלטות המאשרות זאת, ועל כן יש לראות בהודאותיהם של הנתבעים בפני התובע כהודאות בעל דין."

ארגון "דין וחשבון" שהוקם לפני כחצי שנה מציע לנפגעי עבירות חמורות בציבור החרדי סיוע ללא עלות במימון תביעות פיצויים אזרחיות, כולל ליווי נפשי, חוקרים פרטיים וצוות משפטי מקצועי. בארגון מדגישים כי הם שמים דגש מיוחד על הסביבה המשתיקה והתומכת המייצרת, לטענתם, כר פורה לפגיעות חמורות בקהילה, ולא מתמקדים רק בפוגעים עצמם, תוך אמונה שעל מנת למגר את התופעה ישנו צורך בשינוי סביבתי כולל ובמלחמה נגד התומכים בפוגעים אשר משתיקים ומטייחים פרשיות חמורות.

עו"ד רותם אלוני דוידוב, אשר מנהלת את הפעילות המשפטית של ארגון 'דין וחשבון', מוסרת כי: "כתב התביעה מציג מציאות קשה, היא מספרת את סיפורם הלא נשמע של תלמידיה הצעירים של ישיבת פוניבז' אשר חשופים לפגיעה שיטתית על ידי אחד מוותיקי הישיבה, כאשר הנהלת הישיבה הבכירה יודעת על הסיכון הנובע ממנו ולא עושה דבר על מנת להגן על תלמידי הישיבה ולמעשה משתפת פעולה בקשר השתיקה סביב פגיעה זו, אנו מגוייסים בכל כוחנו להוציא את האמת לאור ולפעול למען חברה תקינה על מנת להבטיח שילדינו יחיו במקום בטוח יותר".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.