התגלה מטמון מטבעות נדיר מתקופת חורבן בית שני

סמוך לכביש ירושלים- ת"א, התגלה ישוב יהודי מתקופת חורבן בית שני ובאחד מבתיו נמצא חבוי, מטמון מטבעות נדיר:

קופה עתיקה ובה מטמון מטבעות גדול ונדיר מהמרד הגדול, בזמן חורבן בית שני, התגלתה בסמוך לכביש ירושלים – תל אביב.

במסגרת עבודות נרחבות, של חברת נתיבי ישראל בפרויקט כביש 1 החדש, לפני כמספר חודשים, התגלו שברי כלי חרס. שברים אלו הביאו לחפירה ארכאולוגית, שבמסגרתה נחשף יישוב מסוף תקופת הבית השני אשר לא היה ידוע, ובאחד מבתיו מטמון נדיר.

המטמון, אשר נשמר בקופה מחרס, כלל 114 מטבעות ברונזה, המתוארכים לשנה הרביעית למרד הגדול נגד הרומאים. מרד זה הוביל לחורבן הבית, ב-ט' באב לפני כ-2000 שנה.

מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות, פבלו בצר ואייל מרקו, מספרים: "המטמון, שנראה כי הוטמן חודשים ספורים לפני חורבן ירושלים, מאפשר הצצה לחיים היהודיים בירושלים בסוף המרד. נראה שמישהו חש את הסוף קרב והחביא כאן את רכושו, אולי בתקווה לאסוף אותו בימים שקטים יותר". על כל המטבעות טבוע מצד אחד גביע וסביבו הכיתוב "לגאלת ציון" ובצד השני מתואר דגם הכולל אגד לולב בין שני אתרוגים. סביב הדגם הזה מופיע הכיתוב "שנת ארבע", כלומר השנה הרביעית של המרד הגדול של היהודים נגד הרומאים (שנת 69/70 לספירה).

המטמון היה מוסתר בפינתו של חדר, יתכן שבתוך נישה בקיר, או שהיה שקוע ברצפה. במהלך החפירה הארכאולוגית נחשפו שני חדרים נוספים וחצר השייכים לאותו המבנה. המבנה נבנה במאה ה-1 לפני הספירה, והוא נחרב בשנת 69 או 70 לספירה, במהלך דיכויו של המרד הגדול. בראשית המאה ה-2' לספירה, חזרו להשתמש בחלק מן המבנה לתקופה קצרה, שהסתיימה עם חורבן היישוב היהודי ביהודה כתוצאה ממרד בר-כוכבא. עדות לכך הם שלושה קנקנים שלמים שהתגלו שקועים ברצפת החצר.

נראה כי תושביו של כפר זה, כמו מרבית הכפריים היהודים ביהודה, לקחו חלק פעיל בשתי המרידות הגדולות נגד הרומאים – המרד הגדול ומרד בר כוכבא. כתוצאה מהשתתפות זו נחרב המקום פעמיים, ולא נושב מחדש.

ברשות העתיקות ובחברת נתיבי ישראל בוחנים אפשרות לשמר את שרידי הכפר במסגרת פיתוח הנוף בשולי הכביש.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.