האם 'האח הגדול' הפילו את המתמודדת "החרדית"?(וידאו)

האם הפקת "האח הגדול" הונתה את המתמודדת החרדית אורנה דנינו? הפקת האח הגדול טענה בתגובה לפניית נציב פניות הציבור של הרשות השנייה, כי "תולעים יכולים להיות כשרות במידה"ולא גודלו על הקרקע". בעמותת 'כושרות' מגיבים: "אף אחד באח הגדול לא פנה אלינו": הרב רווח ל'קוקר': "תולעת קמח מותרת לאכילה בתנאים שגודלו, אך יש לאו של בל תשקצו". {התולעת כשרה}

האם הפקת "האח הגדול"הונתה את המתמודדת החרדית אורנה דנינו?  הפקת האח הגדול טענה בתגובה לפניית נציב פניות הציבור של הרשות השנייה, "כי תולעים יכולים להיות כשרות במידה"ולא גודלו על הקרקע".

צופים דתיים רבים זעמו על הפקת האח הגדול שנתנו למתמודדת החרדית לאכול תולעת, בתמורה היא נפגשה עם בני המשפחה שלה.

עורך האח הגדול נתן את מילתו למשתתפת החרדית אורנה דנינו שתולעת קמח היא כשרה, דנינו שחרדיותה מוטלת בספק אכלה את התולעת . למרות שספק אם יש רב מי שמתיר לאכול את התולעת.

בעקבות המקרה, פעיל הימין החרדי שי גליק שלח לנציב תלונות הציבור של הרשות השנייה, דוד רגב, מכתב ובו מחה על כך שהטעו את המתמודדת, "לא רק הפגיעה בה אתם פוגעים בילדיה שרואים את אמם אוכלת תולעת לא כשרה. בעיניי מדובר בחציית קו אדום בשביל רייטינג נמוך".

בבוקר פרסם גליק מכתב בדף הפייסבוק שלו ובו תשובה מנציב פניות הציבור של הרשות השנייה שהתעקשו שהתולעת אכן כשרה. "הפקת האח הגדול נמצאת בקשר עם עמותת 'כושרות' המפעילה מכון למחקר, ליישום, להסברה ולהדרכה של הלכות הכשרות, תוך שיתוף פעולה פורה בין רבנים", נכתב במכתב.

בהפקה המציאו היתר הלכתי משלהם וטענו כי "גורמים בעמותה הסבירו, כי אם מגדלים את התולעים כאשר הן מנותקות מן הארץ, קרי בתנאי מעבדה, הן כשרות ומותרות למאכל מבחינה הלכתית. על כן, בבירור שנערך מול ספק התולעים קודם ביצוע המשימה הובטח כי התולעים גדלות בתנאי מעבדה בלבד", כתבו בהפקה.

שי גליק ששלח את המכתב אמר בתגובה ל'קוקר' כי הרב של כושרות אמר שזה "שקר" וכי מעולם לא הכשירו את התולעים. גליק מבטיח בשיחה ל'קוקר' כי "יעמוד על כך שהם ישלמו קנס גבוה על הפגיעה ברגשות דת ומשפחת המועמדת והמועמדת עצמה".

עמותת כושרות: "לא ידענו ולא בדקנו"

תגובת עמותת כושרות ל'קוקר': "בכל הזהירות הנדרשת, ולמיטב בדיקה שקיימה העמותה עם רבניה, עולה, כי לא ידוע או זכור להם על שיחה או היוועצות שקיימה הרשות השניה או מי בשמה או מטעמה עם רבני עמותת כושרות בעניין מושא מכתבו של מר דוד רגב נציב תלונות הציבור ברשות השניה. עם זאת, מבוקש להבהיר בהקשר זה כי עמותת כושרות או רבניה השיבו וישיבו לשאלות שמקורן מהציבור הרחב זאת בנושאים מגוונים הקשורים בכשרות המזון, לרבות, בדיני תולעים.
שנית ולמען הסר ספק, מובהר ומודגש כי עמותת כושרות או מי מטעמה לא בחנו או אישרו את "ספק התולעים" או את עמידת שיטת הגידול הנהוגה במסגרתו "מנותקות מן הארץ, קרי, בתנאי מעבדה" המוזכרים במכתבו של מר דוד רגב, נציב תלונות הציבור, ברשות השניה – בדרישות ההלכה או הדין החל בישראל. לפיכך, לעמותה או למי מטעמה אין אחריות לכשרות התולעים שהוגשו במסגרת תוכנית "האח הגדול".
בלי לגרוע באמור לעיל, מצופה ומקווה מהרשות השניה כמי שמוכרת ופועלת כרשות ציבורית (שחזקת התקינות חלה עליה), שפעלה או תפעל להבטיח כי השירותים או המזון המסופקים לעובדיה או למשתתפים בתוכניותיה לרבות בתוכנית "האח הגדול" יהיו כשרים בהתאם לדרישות ההלכה והדין החל בישראל.
מהפקת התכנית נמסר בתגובה לאפליקציה 360: "עניין הכשרות נבדק טרם המשימה על מנת לשמור על אמונותיהם של הדיירים. אנו עומדים מאחורי התגובה שהועברה לנציב תלונות הציבור בנושא זה".

 מומחה התולעים: התולעת כשרה- אך יש לאו 

המומחה לענייני תולעים וחרקים הרב שניאור זלמן רווח, אומר בתגובה ל'קוקר' על המקרה: "יש תולעים שכל עוד לא שרצו בארץ מותרים, כמו למשל תולעת בגבינה – אם לא יצאה מהגבינה היא מותרת, אם יצאה לארץ אסורה, יש מצבי יציאה שאוסרים מספק. כל חרק שנוצר בתלוש ולא יצא מעולם ממקום, איסור חרקים אין אבל יש איסור בל תשקצו". אך לגבי  התולעת המדוברת "קמח" –  יש לזה דין שרץ הארץ ואסור, יש אומרים שנחשבת כי שעברה מפרי לפרי ולכן נאסרת". עם זאת הרב רווח מציין כי "בתנאים בה גודלה – התולעת מותרת לאכילה מכיוון שלפי השולחן ערוך אם המתמודדת בלעה את המים ביחד עם התולעת אין בכך איסור הלכתי וזו בלבד אם התולעת גדלה בתנאי מעבדה כפי שציינו", מגיב הרב, אך מסייג שבאכילת התולעת "עוברים על לאו שלא בל תשקצו".

נציב פניות הציבור של הרשות השנייה, דוד רגב, אמר בתגובה לאפליקציית 360 כי "במסגרת עבודתנו פנינו להפקת התכנית והם העבירו את תגובתם. תגובות אלו אמורות להיות אמיתיות ובדוקות. היה והתגובה אינה נכונה, נבצע בדיקת עומק חוזרת".

 

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.