התופעה המכוערת: מי מבין באמת מה זו צניעות

על אפליית שכר כלפי נשים חרדיות: זו שאלה מאד כואבת כיוון שמדובר במציאות נושכת: יחס מזלזל והרעה בתנאי שכר. אני חושבת שפרנסי הציבור החרדי, מחד, וגם נשים פמיניסטיות מאידך, חייבים להתייחס בכובד ראש ובדאגה לתופעה המכוערת הזאת.

בהשגחה פרטית, נתקלתי בתופעה מאד לא נעימה ומאכזבת. אני מתכוונת לאפליית שכר כנגד נשים חרדיות. המילה הפשוטה ביותר שאפשר להשתמש בה היא ניצול.

זה לא קרה במגזר החרדי אלא במערכת ממלכתית. והפעם בחינוך. כבר שמעתי שעובדות חרדיות בהייטק מופלות לרעה וזה מקומם מאד לשמוע על כך. היום פגשתי את זה בחינוך.

בתוך מערכת חינוכית ממלכתית-דתית (צהרונים) המופעלת על ידי חברה חילונית (מתנ"ס במרכז הארץ)כל העובדות הן חרדיות.

למה? כי בתנאי המינימום שמציעים שם, כנראה רק הן מוכנות לעבוד, ולאחרונה גם הן כבר לא כל כך מוכנות. כיוון שמדובר בעובדות ראויות ומסורות העושות מלאכתן נאמנה, שאלתי את עצמי למה זה קורה.

האם זה קשור לצירוף התקשורתי התכוף בין חרדים לערבים? האם מראה של אשה הלבושה בצניעות, שבעולם הדתי מעורר כבוד, מפורש אחרת בעין חילונית?

האם יתכן שכיון שעין חילונית מפרשת צניעות כסוג של דיכוי, אז אשה צנועה היא אשה מדוכאת ולכן מדובר באדם שאיננו ראוי או מסוגל לעמוד על זכויותיו?

כך או כך זו מציאות נושכת. וכיוון שכאן ההנהלה היא חילונית ונשית, מתבקשת שאלה על זכויות האשה. איך דווקא נשים (חילוניות עם מודעות לזכויות נשים) עושות זאת לנשים אחרות? או שאשה חרדית איננה אשה הזכאית לזכויות נשים? האם נדמה להן שמעצם חרדיותה היא ויתרה כביכול (חס ושלום) על זכויות האדם שלה?

זו שאלה מאד כואבת כיוון שמדובר במציאות נושכת: יחס מזלזל והרעה בתנאי שכר. אני חושבת שפרנסי הציבור החרדי, מחד, וגם נשים פמיניסטיות מאידך, חייבים להתייחס בכובד ראש ובדאגה לתופעה המכוערת הזאת.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.