התחממות נוספת? בריטניה לוחצת: לתקוף בסוריה תוך ימים

ברק אובמה, נשיא ארה"ב, פועל בימים אלה לגייס חזית מדינית נגד סוריה בשורה של שיחות עם מנהיגים במערב, ובמקביל מתגבשת גם חזית צבאית.

הבוקר (ב') מדווח עיתון "הטיימס" הלונדוני, כי ראש הממשלה הבריטי דיוויד קמרון לוחץ על אובמה לצאת תוך 10 ימים לפעולה ממוקדת שתיצור הרתעה, בלי מטרה לפגוע במאזן הכוחות בין אסד למורדים.

בעמאן אף נפתחה אמש (א') פסגת גנרלים שתימשך שלושה ימים, בה משתתפים ראש המטות המשולבים האמריקני מרטין דמפסי ועמיתיו הגנרלים מבריטניה, צרפת, גרמניה, קנדה, איטליה, טורקיה ואף סעודיה וקטאר. ראשי הצבאות ידונו במניעת זליגת מלחמת האזרחים מסוריה למדינות אחרות באזור המזרח התיכון.
בארה"ב ובבריטניה אמנם מדגישים פומבית שלא התקבלה החלטה על פעולה צבאית, אך גורמי ממשל בבריטניה מסרו ל"טיימס" כי האפשרות המועדפת היא "התקפה ממוקדת מאוד" תוך שבוע עד 10 ימים, שתרתיע את אסד משימוש חוזר בנשק כימי.

בעיתון ה"טלגרף" אף דווח כי ספינות קרב של הצי הבריטי ערוכות להצטרף בתוך ימים אחדים למערכה באזור. בעיתון "דיילי מירור" כתבו הבוקר תחת הכותרת "אנחנו נפציץ בסוריה", כי בריטניה נוטה לתקוף בסוריה במבצע משותף עם צבאות ארה"ב וצרפת.

"תומכי תוכנית הפעולה מאמינים כי לא תקרב את קץ המלחמה בסוריה, ותשנה רק במעט, אם בכלל, את מאזן הכוחות בין המשטר הסורי למורדים", דווח ב"טיימס", שטען כי המערב ימשיך לדחוף לפתרון פוליטי, בשיחות בז'נבה ובפגישת 20 המדינות המתועשות בסנט-פטרסבורג, אחרי התקיפה שהוגדרה בלונדון כ"אמצעי ענישה". בפרסום הבוקר הודגש עוד, כי לפי מקורות העיתון ראש ממשלת בריטניה מודע לצורך לפעול כשהזעם מהמתקפה עדיין טרי. האפשרות שאיום התקיפה ייתקל בקשיים, בדמות הגבלה של האו"ם או אירוע עולמי אחר שיסיט את תשומת הלב הבינלאומית, מכתיבים מבצע שייצא לפועל תוך ימים, ולא שבועות.

ה"ניו יורק טיימס" טוען בפרסום אחר, כי יעברו עוד מספר ימים עד ששירותי המודיעין האמריקניים יספקו לאובמה הערכת מצב מדויקת לגבי מה שאירע בסוריה. בינתיים, טוען העיתון, אובמה מנסה לגבש קואליציה לפעולה אפשרית בסוריה. נשיא צרפת פרנסואה הולנד שוחח אמש עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה ואמר לו כי "הכול מסכימים שהמשטר הסורי אחראי לתקיפה הכימית ליד דמשק". בהצהרת ממשלת צרפת נמסר עוד כי "שני המנהיגים הסכימו לקיים קשר ישיר ביניהם כדי לספק תגובה משותפת לתוקפנות חסרת התקדים הזו".

הבית הלבן מסר כי ארה"ב וצרפת "דנו על תגובה אפשרית בינלאומית והסכימו להמשיך להידבר ביניהם".

ראש ממשלת צרפת ז'אן מארק איירו התייחס בראיון לערוץ צרפתי לשימוש בנשק כימי בסוריה ואמר כי "הקהילה הבינלאומית לא יכולה להרשות שפשעים נגד האנושות יבוצעו בסוריה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.