התל אביבים נגד – הח"כים בעד: המאבק הסוער על שמירת השבת בת"א

בעוד התל-אביבים מביעים צער על פסיקת העליון מאתמול, לפיה ייסגרו כלל העסקים ביום שבת, דווקא הח"כים – וממש לא אלה החרדיים – מביעים תמיכה בפסיקה.

ח"כ דב חנין (חד"ש), שאף התמודד בבחירות הקודמות  על ראשות העיר תל אביב, אמר כי עד כה ניצלה העירייה את המצב לעשיית רווחים – כשמחד אפשרה לרשתות לעבור על החוק, ומאידך גבתה מהן קנסות: "בית המשפט קבע היום שעירייה לא יכולה להפוך את החוק למכשיר לעשיית רווחים תוך פגיעה בזכויות עובדים ובבעלי מכולות קטנות", אמר חנין.

חנין אף הוסיף והציע דרך פשרה שעשויה להתקבל על ידי שני הצדדים: "הגיע הזמן להסדר חדש בנושא השבת. הסדר שיגן גם על העובדים, גם על העסקים הקטנים וגם על אלה שרוצים להשלים קניית מוצרים חיוניים בשבת. אני מציע ליישם את ההצעה שלי לחנויות מכולת תורניות, במתכונת בתי המרקחת התורניים. יהיה סבב בין המכולות המעוניינות, שיאפשר חנות אחת פתוחה בכל אזור בעיר".

גם אם ההצעה לא תקבל כמובן אישור של אף רב, ברור מן הסתם שעדיף כך, במצב בו נסגרים רוב רובם של העסקים ונפתחים כמה בלבד ברחבי העיר.

כזכור, אמש (ב') קיבל בית המשפט העליון את הערעור שהגישו בעלי מכולות בתל אביב, וקבע כי על עיריית תל-אביב לפעול באופן נחרץ יותר כדי לוודא שסניפים של רשתות AM:PM ו'טיב טעם' לא יפעלו יותר בשבתות.

השופטים אף קבעו כי על העירייה לשקול שימוש באמצעים חריפים, שכן האכיפה בדרך של הטלת קנסות בלבד – כפי שהנהיגה העירייה עד היום – לא השיגה את מטרת החוק, סגירת העסקים בשבת. בית המשפט קבע כי על העירייה להחליט בתוך 60 יום כיצד בכוונתה לפעול.  "אין ספק שהמשיבות מפרות את חוק העזר", כתבה שופטת העליון מרים נאור בפסק הדין על טיב טעם ו-AM:PM.

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה), אמרה אף היא כי "בשונה ממקומות בילוי ותרבות, בתי מסחר צריכים להיות סגורים בשבת. זה לא מסיבות דתיות כי אם מסיבות סוציאליות ותרבותיות. חשוב שיהיה יום מנוחה לכולם, וחופשה ביום אחר אינה דומה לחופשה ביום השבתון המשותף. גם יום חופש מקניות זה רעיון בריא מאוד. צודקות חנויות המכולת בטענה שהרשתות הגדולות פוגעות בתחרותיות ללא כל הצדקה. נכון, יהיה צורך לעשות קניות ביום שישי, אבל מצד שני לא יהיה צריך לעשות קניות בשבת".

ב'יש עתיד' הציגו את האיפכא מסתברא, אבל גם הסכימו עם החלטת בית המשפט. "הגיע הזמן שנפסיק עם הצביעות", טען ח"כ בועז טופורובסקי. "עירייה צריכה להחליט אם היא מאפשרת לעסקים לפתוח בשבת או לא. לדעתי עיר ליברלית צריכה לאפשר לכל בעל עסק לפתוח בכל זמן, אבל בגלל הפגיעה בעסקים הקטנים הפסיקה של בית המשפט מוצדקת. אני קורא לעיריית תל אביב להפסיק להתחמק מטיפול אמיתי בסוגיה".

חברו לסיעה ח"כ יואל רזבוזוב, דווקא ביקר את ההחלטה שפוגעת לדבריו בציבור העולים ואמר כי יפעל לקידום חקיקה שתאפשר פתיחת עסקים בשבת.

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ), שהוא גם מועמד בעל סיכוי טוב לראשות העיר תל-אביב בבחירות הקרובות, גיבה אף הוא את פסיקת בית המשפט. לדבריו, אם ייבחר הוא יפעל לשינוי החוק: "בג"ץ חושף באופן נוקב את מה שרבים חשים: המדיניות הפסולה של העירייה, שמתייחסת לתושבים ולעסקים הקטנים כאל פרה חולבת של דו"חות ומסים".

סגנית שר התחבורה, ח"כ ציפי חוטובלי מהליכוד-ביתנו, אמרה כי "מדינת ישראל היא מדינה יהודית ואין לאפשר מצב שבו השוק החופשי רומס את פרנסתם של שומרי השבת. מעבר לכך חוק הוא חוק, ומצופה מאבירי שלטון החוק בעיריית תל אביב לקיימו".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי מהבית היהודי, תמך גם הוא בפסיקה. "הפסיקה מחזקת את ערך היסוד של שמירת השבת, ערך שמלווה את העם היהודי משחר קיומו. מעבר למסר הערכי יש כאן מסר חברתי כלפי אותם בעלי עסקים שאינם יכולים לעמוד בתחרות מול אותן חנויות שפותחות בשבת".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.