התמודדות מול פרידה

הנחיית הורים והשבוע האות ה' – התמודדות עם פחדים? מאת הסופרת: מנוחה פוקס. עליכם לחזק את הילד תמיד שירגיש שהוא מסוגל לחיות גם בלעדיכם, חושב לתת לילד ללמוד בעצמו ממה שהיה. אל תשאירו את הילד לבדו בישימון. היו שם בשבילו, אהבו אותו והראו לו את אהבתכם. כך הוא יתמודד הוא עם פרידתכם.

שאלה

הילדים שלי מאוד קשורים אלי, הם לא מוכנים להיפרד ממני כדי ללכת לחברים, לא מוכנים לשחק בגינה כשאני יושבת על הספסל לידם, ולוקח לי הרבה מאוד זמן לשכנע אותם להישאר בגן הילדים, בתחילת השנה. מה יכולה להיות הסיבה לזה ואיך לשנות את הדבר?

תשובה:

  1. עליכם לחזק את הילד תמיד שירגיש שהוא מסוגל לחיות גם בלעדיכם. האם אתם מאפשרים לילד לעשות דברים בעצמו? אנו אמורים לאפשר לילדינו לעשות דברים גם אם הם נראים לנו לא נכונים. אם נפתור לילד את כל בעיותיו בהיותו צעיר, הוא יתלה בנו את הצלחותיו ולא ידע לפתור בעיות בעצמו.
  2. נזכור שהילד בעצם הוא כמונו. גם אנו, בניגוד למה שילדינו חושבים עלינו, איננו יודעי כול. גם אנחנו עלולים לטעות. לא כל מה שאנחנו חושבים שזה נכון זה באמת נכון.
  3. מרחמים על הילד שיטעה וייפול? אמרו לעצמכם: זה עבורו! מכל מכשול יוכל לקום אם נסמוך עליו ונבטח בו. עודדו אותו כמה יותר, כדי שתהוו עבורו סולם לטיפוס, אך אל תחליפו אותו.
  4. היו אתם בעצמכם בעלי בטחון יציב בעצמכם. רק כך, בשדרכם לילד בטחון יוכל אף הוא להתמודד עם קשיים.

 

כלל ברזל:

חובה להקשיב לילד, להתעניין במעשיו, להציע לו ולייעץ. דברו עם הילד על מה שקרה, אך תנו לו ללמוד בעצמו ממה שהיה. אל תשאירו את הילד לבדו בישימון. היו שם בשבילו, אהבו אותו והראו לו את אהבתכם. כך יתמודד הוא עם פרידתכם.