התמ"ת מציג: הפרופיל של הסטודנט החרדי

בשנים האחרונות רבים מהמגזר החרדי פונים ללימודים אקדמיים לשם רכישת מקצוע והשתלבות בשוק העבודה. כמה מהם גברים? כמה ליטאים? כיצד בחרו את המסלול?

כתב: שושי הלר.

מחקר חדש של התמ"ת מעלה כי מתוך הסטודנטים שפנו ללימודים אקדמיים במסגרת קרן קמ"ח: 83% נשואים ולהם 3.6 ילדים בממוצע. 80% מהם גברים, ורק 20% נשים. 37% ליטאים, 24% חסידים ו-22% ספרדים.
כמחצית (46%) מהנשאלים השיבו כי פנו ללימודים כדי להעלות את השכר ולשפר את תנאי העסקתם.
התאמה למגזר: 92% מכלל הסטודנטים שהשתתפו במחקר לומדים במסגרות בהן ישנה הפרדה בין נשים לגברים ו-80% מרוצים מהמוסד אותו בחרו. רק 12% בחרו ללמוד מקצוע מסויים בשל אפשרות קידום או מכיוון שישנו ביקוש בשוק העבודה.
רוב הסביבה תומכת: 78% מהנשאלים דיווחו כי זכו לתמיכת הוריהם בהחלטה לפנות ללימודים; 93% השיבו כי בן או בת הזוג תמכו בהם; 76% אמרו כי בני משפחה אחרים נתנו ברכתם ו-69% מסרו כי חבריהם או שכניהם בקהילה החרדית תמכו בהם. לעומתם כ-30% השיבו כי לא זכו בתמיכה וחלקם אף נתקל בהתנגדות.
מקרן קמ"ח נמסר: "מעריכים את הממשלה על המחקר שנעשה, אבל היה עדיף שהתמיכה הממשלתית בקמ"ח תבוא לידי ביטוי בתקציבים, שכיום מתבססים ברובם על תרומות, ובשל כך פעמים רבות אנו נאלצים לדחות בקשות של פונים, ואף תתכן הקטנת התמיכה בשנה הקרובה, לצערנו הרב".
הרבנית עדינה בר שלום, מייסדת ומנהלת המכללה החרדית ירושלים, ומחלוצות מהפיכת הלימודים האקדמיים בציבור החרדי, אומרת: "ללא כל ספק מדובר בשינוי חשיבה שהגיע לא מעט בעקבות דרישות הסף לתואר ראשון במרבית מקומות העבודה בישראל. אלפי בוגרי התארים בשנים האחרונות שהשתלבו בצמתים מרכזיים ובמגוון תחומי העשייה בישראל, הם ההוכחה הברורה ביכולת ובמאמץ המרשים של הציבור החרדי, בלימוד עקבי ובהשקעה רבה, במיוחד כאשר הדבר נעשה לאחר התאמה מקצועית ובליווי תומך לכל אורך הדרך. לפני 12 שנים כשהקמנו את המכללה ונצרכנו לחזון רחוק ולראיית עתיד מפוכחת, היה קשה לשער עד כמה נהיה שותפים מרכזיים ביצירת היסטוריה משמעותית כל כך".
 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.