התנאים המשופרים של חולי הנפש בבני ברק (וידאו)

כתבת חדשות 2 לי נעים השוותה בין התנאים שמקבלים מטופלי הנפש במעיני הישועה לבין יתר המרפאות הציבוריות שלהם אין חיסיון פרטי וגילתה כי בבית החולים החרדי יש תנאים טובים יותר. וגם: הקשר בין יוסטמן למעיני הישועה. צפו { בדיקות ערוץ 2}

 האם החרדים שוב מקבלים עדיפות בשירותי הבריאות? כתבת חדשות 2 לי נעים השוותה בין התנאים שמקבלים מטופלי הנפש במעיני הישועה לבין יתר המרפאות הציבוריות שלהם אין חיסיון פרטי.

עם  כניסת הרפורמה לבריאות הנפש לתוקף ב-1 ביולי בשנה שעברה, שעיקרה העברת האחריות לטיפול ממשרד הבריאות לקופת החולים, המכונה  "טופס 17"  דבר שמעניק לקופות החולים מידע על מצבו הפסיכיאטרי של המטופל למעט בית החולים "מעייני ישועה" בבני ברק שם מתנהל הסיפור ברגישות רבה

צפו בכתבה באדיבות רשת. 

מור בומפלד עברה טיפול בשלוש השנים האחרונות במערכת הבריאות, במהלכן טופלה בביה"ח לבריאות הנפש. לדבריה, לאחר שקיבלה זימון למרפאת נפש ברחובות. סירבו לקלוט אותה עד שלא תתייצב עם התחייבות של קופת חולים."חודשיים חיכיתי וטורטרתי עד שקיבלתי התחייבות ראשונית לאבחון", מספרת מור בפנים גלויות. "בחודשיים האלה הייתי בבית, דפקתי את הראש בקיר, המטפלת שלי ידעה שהמצב שלי הולך ומדרדר. כל השיחות שהיו בינינו נסובו רק על אם יהיה טיפול מתי יהיה טיפול".

בנוסף כל המידע הטיפולי צריך לעבור דרך רופא המשפחה, ולהירשם בתיק הרפואי מה שגורם לרבים לחשוש לפרטיותם.
"אני ידעתי שהפרטים שלי יועברו לקופה. אמרתי שאני לא מסכימה שהם יעברו. ידעתי שאם הם לא יעברו, אני לא אהיה זכאית לקבל את הטיפול", מתארת מור. "אתה מגיע לקופת חולים. למה כל העולם ואשתו צריכים לדעת על הפגיעה הפרטית שלי. אם היית יכולה לבחור – הייתי מעדיפה שהמידע לא יעבור לקופה".

לעומת המרפאות הציבוריות במרפאת בריאות הנפש החדשה של המרכז הרפואי מעייני הישועה, בית חולים חרדי בבני ברק, מבטיחים למטופלים הסדר אחר: "אצלנו כל אחד יכול להגיע בחינם, לא צריכים טופס 17 לא צריכים קופת חולים לא צריכים כלום. אני צריכה לשלוח טפסים, זה מגיע לפסיכיאטר והוא מחליט מה הטיפול", נציגה בבית החולים.

"זה תהליך דיי פשוט וגם לא צריך לעבור דרך הקופות בכלל, לא צריך טופס 17", מספר א', מטופל בבית החולים מעייני הישועה. "יש סיכום עם הקופות שאנחנו נעביר את הפרטים של המטופל והם משלמים לנו ישירות, גם בלי רופא משפחה". לדבריו אחת הסיבות לנוהל הפשוט הינה "סיכום מאוד מאוד ספציפי כי האוכלוסייה החרדית רוצים באמת לשמור על החיסיון של המטופל".

בערוץ 2 העלו השערה שיתכן כי בשל העובדה שבראש המרפאה במעייני הישועה היא ציפורה בורשטיין, אחותו של חיים יוסטמן, יועצו הוותיק של השר ליצמן. נראה שגם הטיפול הרגיש ביותר הוא בסופו של דבר עניין של קשרים.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "בניגוד מוחלט לנאמר בכתבה, משרד הבריאות אינו מאפשר ולא יאפשר כל שינוי מעקרונות החוק והנוהל למעייני הישועה, או לשום גוף אחר, ואין כל כוונה או בקשה כזאת מצדם. יש לדחות בתוקף אמירות שקריות לפיהן קיימת אפליה לטובת המרכז הרפואי, בשל קירבה משפחתית עם יועץ השר או הקהילה שלו".

מבית החולים מעייני-הישועה נמסר בתגובה: "המרפאה לבריאות הנפש של ביה"ח מעיני הישועה מקבלת חולים בהפניה מקופות החולים כשהם מצוידים בטופס 17. במקרים בודדים התקבלו אנשים שטופלו במרפאה בעבר, ללא הפניה. גברת בורנשטיין נמצאה מתאימה לתפקידה ואכן מבצעת את התפקיד היטב. קשריה המשפחתיים אינם מענייננו וכשמונתה לתפקיד הרב ליצמן לא היה שר הבריאות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.